Zdá se sice, že vítěz je předem znám, lídr ČSSD Jiří Paroubek, který má i podle posledních průzkumů výrazný náskok před druhou ODS Petra Nečase. Jenže, i když sociální demokraté letošní volby vyhrají, vlastní vládu nemají vůbec jistou.

ČSSD zcela jistě nezíská sama sněmovní většinu 101 poslance, bude potřebovat koaličního partnera. A toho Jiří Paroubek, na rozdíl od Petra Nečase, nemá. A Petr Nečas zase nemá jistotu, že jeho ODS a malé pravicové a středové strany získají dost hlasů a poté i případné pověření od prezidenta Václava Klause sestavit vládní kabinet. Česko čekají znovu možná velmi dlouhá jednání o příští vládě.

Volby do sněmovny sledujeme on-line - ZDE

Přitom jde o velmi důležité a v jistém ohledu až klíčové volby. Politika příští vlády, to, jestli bude pravicová, nebo levicová, určí, jestli Česko unikne tvrdým dopadům ekonomické krize. Jestli bude mít dostatečně silnou vůli snižovat astronomický dluh státního rozpočtu, který může zemi přivést podle nejčernějších scénářů až ke státnímu bankrotu. Jako větší problém to vidí pravice, a pokud by se jí podařilo sestavit vládu, slibuje velké úspory. Levice včele s ČSSD razantní opatření nechystá. Nemá v plánu umořovat státní dluh.

Vrátí se komunisté k moci?

A půjde i o řadu dalších a jen zdánlivě menších věcí: Příští premiér, jeho ministři a nová sněmovna například rozhodnou, jestli se Čechům a jak zvýší daně. Pravice chce zachovat jejich současnou výši. Levice chystá vyšší daně pro bohaté. Velké téma příští vlády bude také korupce. Její míra dosáhla v Česku takové úrovně, že boj s ní začaly místo politiků organizovat dokonce sdružení jako je Americká obchodní komora. Zdá se ale, že politikům všech stran před letošními volbami došlo, že s korupcí musí konečně začít něco dělat, jejich předvolební programy jsou snad poprvé plné celou řadou nástrojů.

Letošní volby také mohou do značné míry vrátit komunistům moc ztracenou před dvaceti lety. Je jisté, že přímo do vlády nezasednou. Jednou z povolebních variant ale zůstává menšinová vláda ČSSD, která by se ve sněmovně mohla při prosazování své politiky opírat jen o KSČM. Komunisté už za to nyní žádají funkce například v mediálních radách. V neoficiálních rozhovorech dávají najevo chuť i třeba po postech náměstků ministrů.

Rozhodující slovo bude v takovém případě mít prezident Václav Klaus. Letošní volby mohou být pro něj osobně velmi dramatické. Česká Ústava mu jednoznačně nesvěřuje pravomoc určovat politikům, s kým a jakou vládu sestaví. Ani mu to ale přímo nezakazuje. Bude tedy jen prezidentu Václavu Klausovi, zda zopakuje požadavek z roku 2004, že chce od příštího premiéra podpisy 101 nekomunistického poslance potvrzující podporu jeho vlády.

Jiří Paroubek se ovšem nebude chtít své vlády vzdát. O příštím kabinateu se tedy mohou vést dlouhé spory. Jednání začnou už zítra, brzy poté, co skončí hlasování. Obě velké strany už mají i své vyjednavače. Za ČSSD budou jednat přímo Jiří Paroubek, jeho první místopředseda Bohuslav Sobotka a další místopředseda Milan Urban. Za ODS to bude její lídr Petr Nečas, první místopředseda David Vodrážka a pravděpodobně šéf poslaneckého klubu Petr Tluchoř. V příštích dnech se uvidí, který tým bude úspěšnější.


VOLBY 2010: Aktuální výsledky, reportáže z volebních štábů stran, rozhovory, analýzy - sledujte on-line i v sobotu.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
13:58
14:00 Začaly páté volby do Poslanecké sněmovny

Volební místnosti se otevřely dnes ve 14:00 na téměř 15 tisících místech republiky. Hlasovací lístky dostalo více než osm milionů voličů do poštovních schránek. Kdo je neobdržel, může si je vyzvednout ve volební místnosti, kam patří podle místa bydliště.

O hlasy voličů se aktuálně uchází 25 stran a hnutí, ve všech krajích ale jen 15 z nich.  

13:59
14:07 Jak se bude volit v zaplavených obcích

V obcích na Moravě, které byly nedávno postiženy záplavami, by podle informací ministerstva vnitra neměly nastat s volbami žádné problémy. Pokud by voda situaci náhle zkomplikovala o víkendu, potíže by se řešily individuálně.

"Může se například jednat o poškození volební místnosti, kdy by bylo třeba vybrat jiné prostory, i třeba v sousední obci, dohodnout zajištění distribuce náhradních hlasovacích lístků a dalších volebních materiálů, zabezpečit náhradní řešení telefonního spojení pomocí mobilů," uvedl Vladimír Řepka z tiskového odboru ministerstva.

14:08
14:10 Poslance budou vybírat také vězni

Hlasování v letošních volbách se plánuje zúčastnit více než polovina z vězňů, kteří mají volební právo. Vybírat poslance se rozhodlo 10 687 z celkového počtu 20 129 obviněných a odsouzených lidí, kteří mohou hlasovat.

Vězni odevzdají hlas ve věznicích, ve kterých se nacházejí. Členové komise za nimi dorazí přímo do cely nebo do místnosti, která je pro hlasování určena vězeňskou službou. "Své hlasovací lístky vloží vězněné osoby do přenosné volební schránky, při dodržení zásady tajnosti hlasování," uvedla Prunerová. 

Odsouzení a obvinění si mohli vybírat své favority na základě kampaně v médiích. Žádná ze stran před letošními volbami své kandidáty do vězení neposlala.

 

14:12
14:14 Miloš Zeman jako první

Z lídrů politických stran odvolil jako první zřejmě Miloš Zeman (předseda Strany práv občanů - Zemanovců) několik minut po otevření volební místnosti.

Spolu s manželkou Ivanou v doprovodu jejich dcery Kateřiny vhodil svůj hlas do urny ve volební místnosti v obchodní akademii v Ústí nad Labem.

14:18
14:23 Volby v obýváku i čekárně

Volební místnosti jsou obvykle ve veřejných budovách. Neplatí to ale ve všech obcích.

V některých si budou vybírat poslance v obývacím pokoji rodinného domu (Stará Oleška na Děčínsku), čekárně vlakové zastávky (Zastávka, součást Přeštic na Plzeňsku), ve sportovních kabinách nebo v místnosti, která je součástí obecní váhy (Suchá - městská část Havlíčkova Brodu).

14:28
14:28 Premiér odvolil

Premiér Jan Fischer spolu s manželkou odvolil krátce před půl třetí odpoledne ve volební místnosti v Praze-Barrandově.

"Hodně štěstí," popřál předsedovi vlády člen volební komise, když mu předával obálku. "Bude potřeba," dodal Fischer. 

"Hotovo, víc už se s tím dělat nedá," konstatoval populární premiér, když svůj hlas vhodil do volební urny.

14:30
14:37 Fischer: Byl jsem pevně rozhodnutý, koho volit

Ministerský předseda Jan Fischer v rozhovoru pro ČT24 uvedl, že do volební místnosti přišel již pevně rozhodnutý a s jediným hlasovacím lístkem.

"Kroužkoval jsem," přiznal předseda vlády, že využil své právo na udělení až čtyř preferenčních hlasů. Koho volil, Fischer neprozradil. Jeho žena i syn prý hlasovali pro stejnou stranu.

14:37
14:39 Prezident odevzdal svůj hlas

"Dobrý den, tady vás je," podivil se prezident Václav Klaus při příchodu do volební místnosti ve škole v Praze-Kobylisích. Kromě komise jej tam očekávaly desítky novinářů.

14:40
15:03 Jak volili známí

Jak volili politici, celebrity, sportovci, prezident nebo arcibiskup.

Podívejte se na FOTOGALERII ZDE.

15:04
15:19: Tyto volby jsou výjimečné

Podle prezidenta jsou tyto sněmovní volby výjimečné. Podle něj je to především tím, že "jsou nyní noví hráči, kteří zamíchávají hlasy". Zřejmě tím poukazoval na TOP 09 a Věci veřejné, dvě nové partaje, které mají podle průzkumů šanci překročit pětiprocentní kvórum.

"Volby jsou výjimečné, protože skončila nejdelší volební kampaň v historii. Je to dobře," uvedl Klaus před hlasovací místností. Koho volil prý neprozradil ani své ženě.

15:21
15:35 Poslední duel sledovalo 1,5 milionu lidí

Čtvrteční předvolební duel lídrů ODS a ČSSD, poslední televizní diskuzi před otevřením volebních místností, sledovalo na programech ČT1 a ČT24 celkem téměř 1,5 milionu dospělých diváků.  Přibližně stejně diváků sledovalo pražské jednání ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a amerického prezidenta Baracka Obamy v dubnu.

Recenzi posledního duelu dvou nejvážnějších kandidátů na českého premiéra si můžete přečíst ZDE.

15:39
15:51 Zažil Rakousko-Uhersko i volby 2010

Odevzdat svůj hlas přišel i nejstarší občan Vsetína, 102letý Josef Šimek. "K volbám přišel, zcela sám a bez pomoci," uvedla tisková mluvčí města Eva Stejskalová.

Podle ní dostal senior jako nejstarší volič od předsedkyně volební komise květinu.

15:57
15:58 Liškovi pomáhala s volbou dcera

Ondřej Liška, předseda Strany zelených a lídr pražské kandidátky, odvolil krátce po otevření volebních místností ve 14 hodin na Základní škole Emmy Destinnové v Praze-Bubenči.

Obálku do urny mu pomohla vhodit jeho dcera Stella. "Tyto volby rozhodnou mladí lidé, pokud půjdou volit. Jděte volit!" uvedl Liška.

 

16:00
16:05 Duka: Je snadné kritizovat

Mezi prvními voliči ve volebním okrsku na Pražském hradě dnes nechyběl nový pražský arcibiskup Duka. Jak řekl ČTK, politickou stranu příliš dlouho nevybíral a využil preferenčního kroužkování.

"Je jednoduché kritizovat politické strany, ale ony odrážejí situaci v celé společnosti," řekl Duka na dotaz, jestli u českých politických stran postrádá nějaké hodnoty. V předvolební kampani Dukovi chybělo jasnější slovo politických stran k tomu, jak chtějí řešit problémy země.

16:03
16:10 Pivovar rozdá tisíce litrů piva kvůli volbám

Jak motivovat mladé lidi, aby přišli k volebním urnám? Pivovar Bernard to zkouší přes pivo zdarma. "Za zaslané čestné prohlášení, že půjdou k volbám, mohou vysokoškoláci a středoškolské či učňovské kolektivy, získat tisíc sudů a pět tisíc beden," uvedla firma v tiskové zprávě.

Prozatím se do akce zapojilo do pátečního odpoledne 3 340 studentů VŠ a 383 třídních kolektivů. Další mají možnost do pivovaru stále napsat. VÍCE ZDE. 

16:14
Slovenský deník: Česko možná čeká malá revoluce

"Na rozdíl od Bratislavy, kde je to takříkajíc samozřejmostí, se v Praze ještě nestalo, aby vládu nesestavoval nominální vítěz. Nyní se to stát může. Byla by to sice menší revoluce než ta, kterou vytrubuje Viktor Orbán v Maďarsku, ale přece jen," upozorňuje slovenský deník SME.

Skutečnost, že šéfu ČSSD Paroubkovi jde ve volbách o všechno, má na svědomí nikoli ODS, která se nepřestala zmítat v problémech ani po výměně lídra, ale fenomén nástupu nových stran. K TOP 09, a především k Věcem veřejným - jejichž slovenským předobrazem je ANO - lze mít stovky vážných připomínek, ale tyto strany významně snižují prognózu, že z voleb v Česku vzejde vláda ficovského typu.

 

16:26
16:34 Volby mezi uklízením povodňových škod

Z montérek a gumáků do svátečního šatu se dnes po poledni převlékala řada obyvatel bohumínské městské části Pudlov. V tamní základní škole odevzdali svůj hlas a pak se vrátili zpět do práce. Ta je v posledních dnech stále stejná - nekonečný boj s bahnem, které velká voda minulý týden přinesla.

"Povodně, nepovodně, volit jdeme. Pokaždé volím. V tom mám jasno," řekla rozhodně ČTK farmářka Jana Marcolová.

"Jdeme volit naši lepší budoucnost," komentoval cestu k urně její manžel, když opouštěli bránu společného statku nedaleko Odry. Cesta, po které kráčeli, byla ještě minulý týden téměř metr pod vodou. Dnes na ní zůstalo jen několik větších kaluží.

16:36
16:42 "Bard ostravsky" volil v Londýně

Zpěvák Jaromír Nohavica volil v pátek ve Velké Británii. Večer ho čeká koncert v prestižním londýnském koncertním sále Queen Elizabeth Hall.

17:12
17:12 V Ostravě-Přívozu došly volební lístky. Romové prý mají slíbeno 100 korun za hlas ČSSD
Rušný první den voleb zažívá volební komise ve Vyšší odborné škole sociální v Palackého ulici v Ostravě-Přívozu. Do volební místnosti míří desítky Romů, kterým někdo přislíbil za účast ve volbách peníze. Informaci potvrdila předsedkyně volební komise, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Podle informací ČTK ve volební místnosti dokonce došly volební lístky.

Rozruch panoval u školy už před otevřením volebních místností, kdy před ní čekalo několik desítek Romů včetně dětí, protože prý dostali přislíbeno, že po odvolení dostanou stokorunu. Té se pak podle dalšího zdroje ČTK domáhali u vrátného. Někteří z voličů přitom v místě ani volit nemohli. Podle informací ČTK by za slibováním peněz mohl stát jeden z romských předáků.

Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková řekla, že policejní hlídka na místě skutečně prověřovala oznámení volební komise, na níž se obrátila asi pětačtyřicetiletá žena s dotazem, zda za odvolení dostane peníze. "Při prověřování nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání," uvedla Holčáková. Dodala, že hlídka na místě byla i v době zahájení voleb, protože na místo dorazila větší skupina lidí včetně dětí.

Romové podle předsedkyně volební komise k volbám přicházejí ve vlnách. "Začalo to už ve 13:00, kdy tady přišla paní, která už chtěla jít volit a tvrdila, že je nachystaná celá ulice Palackého a celý Přívoz, protože jim bylo slíbeno, že když budou volit, dostanou 100 korun," řekla předsedkyně s tím, že voliči si dokonce mysleli, že dostanou peníze i za děti.

"Je jich spousta negramotných... tak chtějí, aby ti druzí jim pomáhali a házeli tam tu devítku (volební číslo ČSSD - pozn. red.)," uvedla předsedkyně. Doplnila, že situace je nepříjemná, protože lidé, kteří neumí číst, se za plentu "hrnou" i po dvou či třech.
17:28
17:28 Zatím přišla pětina voličů, podobně jako v 2006

Příští poslance si dnes do 17:00 přišla podle odhadů vybrat asi pětina voličů, podobně jako při minulých volbách, kdy účast přesáhla 64 procent.

Vyplývá to z údajů od volebních komisařů v jednotlivých regionech.

V roce 2002 přišlo rozhodnout o složení sněmovny 58 procent z 8,26 milionu voličů, v roce 1998 to bylo 74 procent voličů. 

17:37
17:37 - V Zastávce u Přeštic se volí příznačně - na zastávce vlaku

 Ne příliš běžným názvem vesnice, vcelku vysokou volební účastí a hlavně netradiční volební místností v dnes již nepoužívané čekárně místní vlakové zastávky se vyznačuje obec Zastávka u Přeštic. Volební místnost v čekárně je zde už tradicí. Nikde jinde v malé vesnici, jež patří pod nedaleké Přeštice, není veřejné místo, kde by se mohlo hlasovat, řekla dnes ČTK Alena Rudolfová z volební komise.

I když vnitřek volební místnosti má všechny zákonné náležitosti, drobnosti připomínají původní účel stavby. Malým zamřížovaným okénkem za volební komisí je například vidět do bývalé pokladny, kde ještě zůstal starý strojek na označování kartonových jízdenek. O zvukovou kulisu se občas postará výstražný signál u železničního přejezdu či projíždějící vlak. "Čekárna se otevírá jen kvůli volbám, jinak je to tady zavřené, staví tu každý druhý vlak," poznamenal další člen komise Václav Taišl.

Na seznamu je 85 voličů a volební účast bývá poměrně vysoká. "Je dobře, že se dá volit tady, do Přeštic by pro nás bylo už problematické dojít," poznamenaly dvě seniorky, které dnes byly mezi prvními voliči.

17:50
17:50 Nečas popřál hodně štěstí TOP 09, KDU-ČSL a VV

Lídr ODS Petr Nečas těsně před volbami popřál hodně štěstí předsedům TOP 09, KDU-ČSL a Věcí veřejných. Naznačil tak, s kým by chtěl domluvit koalici.

18:34
18:34 Topolánek volil v Brně
Expremiér a bývalý předseda ODS Mirek Topolánek a jeho partnerka Lucie Talmanová dnes volili do Poslanecké sněmovny v Brně. Oba sice žijí v Praze, ale vyřídili si voličské průkazy. Topolánek přiznal, že má "mentální problém volit ODS v Praze".

Účast ve volbách na jižní Moravě vysvětlil Topolánek také tím, že chtěl podpořit jihomoravského lídra ODS Václava Mencla.

Právě hlavní město bylo dlouhodobě považováno za baštu odpůrců Topolánka předtím, než byl letos v dubnu donucen opustit křeslo šéfa strany. Před svým odchodem z nejvyšší stranické funkce byl Topolánek jihomoravským lídrem ODS, i na tento posto ale na jaře rezignoval.

"Mám trošku mentální problém volit ODS v Praze, to byl taky jeden z důvodů, proč volím v Brně. Chtěl jsem kroužkovat Václava Mencla. Slušní lidé mají u mě přednost," řekl Topolánek serveru Týden.cz.
18:59
18:59 - "Za Paroubka prvně dvě stovky, pak stovku"
Rozdávání peněz ostavským Romům za účast u voleb ČTK potvrdili další lidé. "Přijeli nějací podnikatelé a fronta byla až tady na roh školy. První dával dvě stovky za to, že budou volit Paroubka. Asi už mu potom došly peníze, tak vyplácel po stovce," uvedla prodavačka z místní prodejny, která si nepřála uvést jméno. "Já jsem ještě nebyla volit, ale viděla jsem, že tady někomu dávali (peníze)," uvedla jedna z místních obyvatelek. Většina Romů přímo na místě ale informace o vyplácení peněz odmítla. Vyjádření strany ČTK zjišťuje.
19:13
19:13 - Je to provokace, říká k možnému kupování hlasů ČSSD
Na několika místech v Ostravě přišly ke sněmovním volbám desítky Romů, kterým někdo údajně sliboval za účast ve volbách peníze. Krajský volební manažer ČSSD Michal Bayer řekl, že se jedná o provokaci, se kterou sociální demokracie nemá nic společného.

"My o tom nic nevíme, nic takového jsme neorganizovali a o celé události jsme se dozvěděli z médií," řekl ČTK Bayer. Dodal, že moravskoslezská sociální demokracie by k podobné akci ani neměla důvod. "Při těch rozdílech a preferencích, které jsou v Moravskoslezském kraji, my takové praktiky nepotřebujeme," uvedl.

19:47
19.47 - Troubky volí bez ohledu na následky povodně

Obyvatele Troubek na Přerovsku neodradilo od návštěvy volebních místností ani odklízení následků po záplavách, které obec postihly na začátku minulého týdne. Ve volební místnosti v předsálí místního kulturního domu odevzdalo odpoledne lístky na 140 z 800 zapsaných voličů a přestože večer už největší zájem opadal, jednotlivci přicházeli neustále.

"Vypadá to, že lidí půjde k volbám podobně jako minule. Myslím, že přijdou tak, jak jsou zvyklí," řekla předsedkyně volební komise Marie Krejčiříková. Žádné problémy v Troubkách neměli ani se členy volebních komisí, které vybrali už před záplavami. Kvůli vodě nebo uklízení účast neodmítl nikdo a omluvil se jediný - pro nemoc.

20:22
20:22 - "Za devítku kilo"
Peníze za volby podle tvrzení místních měli dostávat i lidé v Ostravě-Kunčičkách, také v této lokalitě bydlí Romové nebo sociálně slabí. Prodavačka z maringotky, u níž se místní scházejí, ČTK řekla, že se o tom lidé bavili. "Tvrdili, že kdo bude volit ČSSD, dostane 100 korun na ruku, ale většinou každý chodil se stovkou do obchodu... a to byly nové stokoruny. Bohužel je to smutné, ale je to tak," uvedla.

Peníze prý lidem nabízeli před ZŠ Škrobálkova. Další z místních obyvatel řekl, že byl doma a dozvěděl se, že když bude volit devítku, dostane "kilo" (stokoruna). "Tak prostě jsem šel a zvolil jsem to," uvedl s tím, že peníze vypláceli Romové. Uvedl, že ví, že za peníze volilo více lidí. "Přišel jsem...a ukázal list číslo devět, že ho mám u sebe, jak jsme vyšli ven, tak jsme dostali ty finance a byl klid," uvedl muž s tím, že se o vyplácení dozvěděl od známého.

Jeden ze členů volební komise dnes řekl, že nikdy u voleb nebyla tak velká návštěvnost Romů. Dodal, že ví o tom, že peníze někdo nabídl i jeho známému. "Nabídli jednomu známému, že mu dají 100 korun, když bude volit sociální demokraty, tak je volil, ale potom už ten člověk zmizel, jenom mu to slíbili, ale nic nedali," uvedl volební komisař.
20:40
20:40 - Advokát Altner u Ústavního soudu napadl používání počítačů
Advokát Zdeněk Altner, který se řadu let soudí se sociální demokracií o odměnu za úspěšné zastupování strany ve sporu o Lidový dům, podal ústavní stížnost, v níž napadl používání počítačů při zpracovávání výsledků voleb do sněmovny. Zákon, který užití výpočetní techniky stanoví, nezaručuje "dostatečně spolehlivou transparentní veřejnou kontrolu správnosti sčítání volebních hlasů", uvedl Altner v stížnosti. Advokát chce, aby Ústavní soud užití počítačů při zpracování výsledků voleb zakázal.

Ladislav Pištora z tiskového referátu předsedy Českého statistického úřadu (ČSÚ) jakékoli zpochybňování oprávněnosti počítačového zpracování výsledků hlasování odmítl, stejně jako zpochybňování věrohodnosti těchto dat.

Altner patří k lidem kteří se na Ústavní soud obracejí nejčastěji - v posledních letech podal desítky stížností.
21:28
21.28 - Neříkejte, že máte spoustu jiné práce, seberte se jděte volit
 „Běžet volit. Nevymýšlejte si trapné výmluvy na téma Musím si umýt hlavu nebo opravit televizní anténu. Domluvte se s přáteli a běžte volit společně. Pak s nimi můžete zajít na skleničku. Ale nepřehánějte to, chcete se přeci dostat ve zdraví domů a zjistit, jak volby dopadly.“ Tímto způsobem přemlouvá k účasti sobotních na volbách v islandském Rejkajviku zpravodajský server mbl.is.
21:29
21.30 - Čeká se, že hlasovat přijde přes 70 procent voličů

Zájem zúčastnit se letošních voleb do sněmovny byl podle informací ČTK z řady volebních komisí vyšší než při předchozích dvou vybírání poslanců. Do večera podle odhadů přišla hlasovat zhruba až polovina voličů. Celková účast by tak mohla být vyšší než 70 procent vzhledem k tomu, že v pátek obvykle odvolí dvě třetiny lidí.

Před čtyřmi lety při posledních sněmovních volbách účast přesáhla 64 procent z 8,3 milionu voličů. V roce 2002 přišlo rozhodnout o složení sněmovny 58 procent a v roce 1998 to bylo 74 procent voličů.