Vladimír Šoltys dobře ví, že po volbách ve vysoké politice skončí. A s klidem proto přizná, že vlastně podvádí. Pro děčínského poslance ODS pracuje jako asistent jistý Miroslav Černošek. Jinak úspěšný podnikatel ve sportu, který dokáže do Česka přivést hvězdy světové atletiky.

Ale všechno je to jen hra, v níž nejde o pomoc málo známému politikovi. Černošek se stal oficiálním poslaneckým asistentem jen proto, aby měl kdykoli pohodlný vstup do sněmovny. A mohl tam přesvědčovat poslance k podpoře jeho podnikání. Nutno říct, že se mu to daří výborně: pro své tenisové a basketbalové týmy sehnal jen za poslední roky na státních dotacích skoro 50 milionů. A když jeho firma pořádá tenisový Davis Cup, politici mají v hledišti nejlepší místa.

Pozoruhodné na tom je, s jakou samozřejmostí Šoltys přiznává, že pod hlavičkou své poslanecké kanceláře ukrývá podnikatele-lobbistu. "Pan Černošek je člověk, který získává peníze pro sport, říkám to úplně normálně," neváhá Šoltys.

A miliony tečou proudem

Miroslav Černošek zřejmě právem platí za nejvlivnějšího podnikatele ve sportovním marketingu. Právě ve čtvrtek odstartuje atletický mítink Zlatá tretra, na který přivedl nejrychlejšího muže planety Usaina Bolta. Před dvěma lety zase mohli čeští diváci díky němu vidět utkání týmů NHL. A Černošek vede také známý prostějovský tenisový klub, kde vyrostl třeba Radek Štěpánek.

Černoškův poslanecký "vedlejšák" ale vznikl jen kvůli jedné elektronické kartičce, která asistentům politiků umožňuje volný vstup i pohyb po sněmovně. Tedy bez evidence, kdy, proč a za jakým poslancem jde.

"Samozřejmě je hloupé stále běhat o dvě patra níž a člověk jeho typu snad nemusí mít stále doprovod," vysvětluje Šoltys. A přidává ještě jednu Černoškovu funkci – prý mu má přinášet informace o "politické situaci" na východě země. "Když to řeknu takhle: je to takový monitoring Moravy. Asi v tomhle smyslu," ujišťuje.

Černošek to s politiky opravdu umí – není snad rok, aby na něj při sestavování rozpočtu nepamatovali. V roce 2002 mu poslanci přiklepli 25 milionů na dostavbu prostějovského tenisového areálu, později 19 milionů pražskému tenisovému klubu Sparta, který také provozuje. Naposledy loni dostal prostějovský tenisový oddíl sedm milionů na pořádání mistrovství světa juniorů. Pořídily se za ně špičkové ukazatele skóre, což hodně lidí naštvalo.