Dohoda státu se statkářkou Ludmilou Havránkovou a její sestrou o pozemcích pro dálnici D11 do Hradce Králové není možná. K tomuto názoru v pondělí dospěla vláda a odhlasovala vyvlastnění pozemků. ČTK to řekl hlavní vyjednávač z Úřadu vlády Michal Frankl.

Většinu potřebných pozemků vlastní statkářka Ludmila Havránková, se kterou se stát po 16 letech sporů už dohodl na podmínkách směny. Jak se ale nedávno ukázalo, malý pozemek (asi 1400 metrů čtverečních) patří Jaroslavě Štrosové, která je sestrou Havránkové. Dosáhnout dohody se Štrosovou se úředníkům nepodařilo.

Právník Havránkové vzkázal, že se farmářka bude případnému vyvlastnění pozemků pro dálnici D11 bránit. "Skutečnost, že se stát nebyl schopen dohodnout se spoluvlastnicí pozemku, nelze klást za vinu paní Havránkové," řekl Černohous.

Havránková podle něj stát dlouho upozorňovala, že musí získat celý pozemek, který má ve spoluvlastnictví se svou sestrou. "Jednání státu mi nepřipadá příliš srozumitelné," doplnil Černohous. Trvání případného vyvlastňovacího sporu odhadl až na několik let. Takzvaná kauza Havránková se přitom vleče už 16 let.

Dohoda státu s farmářkou spočívala v tom, že Havránková za své tři hektary na trase D11 měla dostat od státu jiné tři hektary. Dalších 130 hektarů státních pozemků měla dostat selka do pronájmu.

Štrosová požadovala údajně příliš 

Jak uvedl Frankl, ministři rozhodovali mezi dvěma možnostmi: buď vyvlastnit pouze Štrosovou, nebo všechny pozemky včetně těch, které patří Havránkové. Dodal, že pro vyvlastnění hlasovalo 11 ministrů. "Podmínky pro dohodu s celou rodinou Havránků nebyly naplněny," uvedl Frankl.  Štrosová prý za svůj pozemek vyžadovala násobně více, než kolik jí stát nabízel.

Jak dlouho může proces vyvlastnění trvat, úředník neodhadl. "Ještě nějaký čas to bude," řekl. Dálnice D11 zatím končí tři kilometry před Hradcem Králové a v brzké době se pro řidiče nic nezmění.

Většina smluv se statkářkou Havránkovou byla přitom parafována a připravena k podpisu, posledních sporných 1000 m2 si měly vyřešit obě ženy mezi sebou. "Máme před sebou téměř vyřešený problém," uvedl premiér na začátku května. Dodal však, že dohoda platí pouze v případě, že spory jsou vyřešeny na 100 procent.

Farmářka Havránková podle svéhoprávníka již několik let upozorňovala zástupce státu na to, že jeden pozemek vlastní společně se sestrou a že by se sestrou měli začít včas jednat. "Podle mých informací se sestrou začali jednat před několika týdny a posudek a návrhy smluv jí doručili minulý čtvrtek," řekl advokát Pavel Černohous. 

Stát hektary od Havránkové nepotřebuje

Dálnice D11 - "kritický" nedostavěný úsek
 
ZVĚTŠIT MAPU

Již v roce 2008 se zdálo, že dlouholetý spor o pozemky bude mít brzké řešení. Vláda Mirka Topolánka tehdy doporučila výměnu 253 hektarů z Pozemkového fondu ČR za deset hektarů statkářky. Transakci mělo mimořádně provést ministerstvo zemědělství, Havránková tehdy návrh uvítala. Stát však nakonec od tohoto řešení ustoupil.

Nové dohody počítají již jen se získáním tří hektarů farmářky, protože původně plánovaný dálniční sjezd se posune z jejích parcel o kilometr dál.