Osmačtyřicetiletý otužilec Petr Kocián v sobotu v Hradci Králové překonal český rekord v co nejdelším pobytu v silném mrazu. V takzvané kryokomoře hradeckého Squash centra vydržel v průměrné teplotě minus 125 stupňů Celsia 13 minut a 12 vteřin. Dosavadní rekord z prosince 2006 byl osm minut a 10 vteřin, a Kocián jej tak překonal o více než pět minut.

"Cítím se dobře, už tělo přichází k sobě, už bude dobře," řekl zkřehlý rekordman chvíli po vystoupení z mrazivé kabiny. V kryokomoře se po celou dobu pokusu musel pohybovat, natřený byl olejovou lázní. "Během pokusu (Kocián) nevykazoval žádný problém a vše proběhlo bez potíží," řekl komisař pelhřimovské agentury Dobrý den Martin Jonáš. Výkon agentura zapíše do české knihy rekordů.

Kocián do rekordního výkonu nešel bez přípravy, kryokomoru před sobotou navštívil asi desetkrát. "Při tréninku jsem dal deset a půl minuty. S tím bych byl spokojený," řekl před rekordním pokusem. Přiznal však, že se dlouhé pobyty v silném mrazu nedají dělat pravidelně. "To by hraničilo se šílenstvím," řekl. Na pokus dohlížel Kociánův osobní lékař.

Průměrně trénovaný člověk obvykle pobude v kryokomoře, která je jakýmsi opakem sauny, kolem tří minut. "Pobyt v silném mrazu pomáhá regeneraci celého těla, posiluje imunitu a vitalitu, pomáhá při pohybových problémech či léčbě kožních chorob. Po opuštění komory musí člověk čtvrt hodiny cvičit," řekla ČTK pracovnice obsluhy kryokomory Monika Chlumská.
Sobotní Kociánův pokus nebyl jeho prvním otužileckým rekordním zápisem. Svůj první a zároveň ustavující český rekord v co nejdelším pobytu v chladné vodě vytvořil 11. prosince 2004 v Náchodě. Ve vodě řeky Metuje o teplotě necelé tři stupně Celsia vydržel 30 minut a 15 vteřin. Loni v dubnu svůj rekord v co nejdelším pobytu v chladné vodě překonal, když v mrazicím boxu plném vody s ledem vydržel 51 minut a 31 vteřin.

Kocián nevyloučil, že se svůj rekord v délce pobytu v chladné vodě pokusí vylepšit. "Chtěl bych v ledové vodě pokořit hodinu. To si ale asi nechám až po padesátce," řekl více než 100 kilogramů vážící rekordman.

Kocián žije v Hronově a otužování se věnuje od 12 let. V oblibě má zimní plavání. Pracuje jako dělník v gumárenské výrobě. Jeho vzorem byl přemožitel kanálu La Manche František Venclovský.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist