Ministerstvo životního prostředí má k dispozici na protipovodňová opatření v Operačním programu Životní prostředí 3,45 miliardy korun. Obce mohou o tyto peníze žádat do 30. června. Dnes to oznámila ministryně životního prostředí Rut Bízková. Peníze podle ní bude možné použít i na projekty k prevenci sesuvů půdy a jejich monitoringu.

Sesuvů půdy v důsledku silných srážek hlavně na severu Moravy přibývá. Jen v Moravskoslezském kraji se jejich počet blíží ke 20, ve čtvrtek odpoledne jich bylo asi deset. Půda se sesouvá hlavně na Karvinsku a Frýdecko-Místecku. Muselo kvůli tomu být evakuováno několik rodin. 

Bízková zdůraznila, že protipovodňová opatření musí být blízká a příznivá lidem i přírodě. "Máme peníze v operačním programu na to, aby se ta opatření mohla realizovat. Nebude je dělat centrální státní správa, bude je dělat povodí a jednotlivé obce. Bude to systém, který pak nezpůsobí, že na jedné straně někdo si pomůže a sebe ochrání, ale pošle vodu jinému," uvedla.

Ministerstvo již schválilo 69 projektů

Vedoucí oddělení monitoringu vod Michal Pravec uvedl, že kromě stavby nádrží, zpevňování hrází či prohlubování říčních koryt je opomíjena sanace celého povodí a přizpůsobení krajiny kolem řek k tomu, aby byla schopna zachytit velkou vodu mimo lidská obydlí. Jako příklad uvedl návrhy na zmenšení přehrady Nové Heřminovy na Bruntálsku.

Výzkumný ústav vodohospodářský podle ministryně připravil systémový projekt ke zjišťování, jak mají vypadat protipovodňová opatření v krajině, aby se povodňová vlna rozlila tam, kde neškodí.

Současná výzva k podávání žádostí není první, ministerstvo už podle Bízkové předtím schválilo peníze na 69 projektů za celkem 520 milionů korun. Za největší problém realizace projektů ministryně označila nedostatek komunikace se starosty. Chce je proto v příštích dvou týdnech pozvat na jednání do Prahy a dohodnout se, které z navrhovaných projektů budou proveditelné. Ministryně životního prostředí Rut Bízková

Fond podle jeho ředitele Petra Štěpánka poskytne půjčky na opravu kanalizací a čistíren odpadních vod. "V tuto chvíli je na ty opravy alokováno 100 milionů korun. Fond na tuto agendu vyčlení pracovníky. Příjem žádostí končí také 30. června. Zatopené obce budou moci podle Štěpánka také využít odkladu splátek dosavadních půjček. V programu Zelená úsporám fond vyřídí přednostně všechny žádosti ze zatopených oblastí, a to právě kvůli rekonstrukci postižených domů.

Ministerstvo pro místní rozvoj již ve čtvrtek oznámilo, že lidé v zaplavených oblastech dostanou na obnovení domácnosti od státu příspěvek 30 tisíc korun. Občané, které voda připravila o střechu nad hlavou, můžou dostat příspěvek až 150 tisíc korun.

V Olomouci v pátek také o záplavách a škodách jednají s ministry hejtmani z postižených krajů. Na schůzce chtějí řešit i změny, které mají budoucím povodňovým škodám zabránit. Bízková jako předsedkyně Ústřední povodňové komise uvedla, že komise dnes po poledni bude bilancovat činnost ministerstev zastoupených v komisi během uplynulého týdne a předá o tom vládě souhrnnou informaci s návrhy, co dál. "Hlavní bude doporučení vládě na projekt k vyhodnocení povodňových škod," uvedla ministryně. Vyhodnocování podle ní bude pokračovat i v příštích týdnech.