HN vyzpovídají před blížícími se volbami lídry všech stran, které mají reálnou šanci na úspěch.
Pondělí 17. 5.: Ondřej Liška, Strana zelených
Úterý 18. 5.: Cyril Svoboda, KDU-ČSL
Středa 19. 5.: Radek John, Věci veřejné
Čtvrtek 20. 5.: Karel Schwarzenberg, TOP 09
Pátek 21. 5.: Vojtěch Filip, KSČM
Pondělí 24. 5.: Petr Nečas, ODS
Úterý 25. 5.: Jiří Paroubek, ČSSD
V roce 2006 získala KDU-ČSL 7,2 % hlasů a 13 poslanců. Nejvíce hlasů, přes 13 %, získala ve Zlínském kraji. V Jihomoravském kraji lidovci získali o dvě procenta méně, ale do sněmovny vyslali tři zástupce, ze všech regionů nejvíc.
Během povolebních vyjednávání dostali lidovci nabídku zasednout ve vládě s Jiřím Paroubkem. Koalice měla být opřena o toleranci KSČM. Přestože se KDU-ČSL před volbami zavázala, že nebude ve vládě podporované komunisty, tehdejší předseda Miroslav Kalousek začal se souhlasem předsednictva o Paroubkově návrhu vyjednávat. Po vlně odporu ze stranických řad Kalousek vyjednávání přerušil a odstoupil z funkce předsedy. V prosinci 2006 se šéfem lidovců stal Jiří Čunek. V Topolánkově vládě se stal vicepremiérem a ministrem pro místní rozvoj. Jeho úřadování však nebylo jednoduché - čelil obvinění ze sexuálního obtěžování, byl kritizován za výroky o romské menšině a policie ho vyšetřovala kvůli podezření z přijetí úplatku.
Všechny skandály Jiří Čunek ustál, ale v listopadu 2007 na ministerský post dočasně rezignoval. Tehdy vyšlo najevo, že pobíral sociální dávky v době, kdy měl na účtu statisíce. Ministr Karel Schwarzenberg nechával jeho finance prověřovat auditem, ale ten nic neodhalil. V dubnu 2008 se Čunek do vlády vrátil, ale nedostatečné vysvětlování afér mu zlomilo vaz na začátku roku 2009. Rezignoval jen pár týdnů předtím, než byla Topolánkově vládě vyslovena nedůvěra.
Po pádu vlády lidovci své zástupce do úřednické vlády Jana Fischera nenominovali.
V květnu stranu opustil Miroslav Kalousek, kterého následovali i poslanci Vlasta Parkanová, Pavel Severa, Jan Husák a Ladislav Šustr. Všichni se vydali do nově vznikající TOP 09. Utrpěla i pověst Svobody. V roce 2008 vyšlo najevo, že se soudí s charitou o činžovní dům v hodnotě 50 milionů. Někdejší majitelka Marie Kaprálková ho v roce 1992 odkázala Svobodovi. Později závěť změnila a dům připsala charitativní organizaci Domov Svaté Rodiny, Nadaci Jedličkova ústavu a příbuzným. Svoboda se snažil prokázat, že v době změny závěti Kaprálková nebyla svéprávná. Od sporu ustoupil v lednu tohoto roku.
Historie lidovců sahá až do roku 1919, kdy vznikla Československá strana lidová. Strana má v současnosti 38 000 členů. Reprezentuje ji 5471 zastupitelů, 429 starostů a 437 místostarostů. V historii samostatné ČR strana vždy dosáhla alespoň na 7 %. S výjimkou let opoziční smlouvy seděli její zástupci v každé vládě, nyní jí hrozí, že se do sněmovny nedostane. V kampani chce strana utratit kolem 10 milionů.
HN: Cítíte se jako předseda křesťanských demokratů, nebo lidovců?
Já jsem předseda Křesťanské a demokratické unie-Československé strany lidové.
HN: Ptáme se, protože to takhle rozděloval váš expředseda Miroslav Kalousek. Ten o sobě mluví jako o křesťanském demokratovi, který si musel založit kvůli obraně konzervativních hodnot vlastní stranu...
Miroslav Kalousek nereprezentoval žádné konzervativní křídlo, ale skupinu přesvědčených liberálů. To, co dělá jeho TOP 09, to jen prokazuje. Chce šetřit tak, že sebere všem potřebným a nemocným deset procent sociálních dávek. Na tom přece není nic křesťanského.
Kalouskovy "dluhové složenky" navíc ukazují, jak je jeho řešení sobecké. Představte si, že rodině s nízkými příjmy, která má dvě děti, najednou přijde účtenka na 484 tisíce korun. Stejně početná rodina Mirka Kalouska má daleko vyšší příjmy a podle jeho logiky by měla platit úplně stejně. To je rovnostářství v bolševickém slova smyslu.
HN: Složenky ale byly přece nadsázkou, která má upozornit na výši státního dluhu...
No tak pozor, buď jsme vážné politické strany, které říkají vážně občanům, co chtějí dělat, nebo s občany žertujeme. Mě to zlehčování vadí. Jestli mně někdo napíše "buď zaplať, nebo vol TOP 09", je to vydírání. Prostě jistá míra solidarity tady musí být. Bohatší musí nést jiné břemeno - úměrně tomu, že jsou bohatší?
HN: Co říkáte těm, kteří tvrdí, že se vlastně moc nelišíte od křesťanské platformy ČSSD?
My reprezentujeme hodnoty křesťanství a jsme svébytnou poltickou stranou. Nejsme socialisti. V našem programu varujeme před populismem ČSSD. Ta říká: "Vy chudí za nic nemůžete, a proto vám rozdáme větší dávky. Za všechno můžou bohatí, my jim zvedneme daně a bude po problému."
V programu KDU-ČSL naproti tomu jasně stojí, že sociální dávky zůstanou v původní výši a že třinácté důchody nebudou. A také, že poplatky ve zdravotnictví plošně rušit nebudeme a že zpřísníme výplatu sociálních dávek.
HN: Ale podporujete progresivní zdanění - stejně jako ČSSD. A chcete snížit sociální pojištění pro velkou část populace...
Vy ale vynecháváte to klíčové, čím se od ČSSD lišíme - a to je podpora rodiny. Nechci bagatelizovat problém deficitu, ale ten se dá vyřešit za pár let. Vážnější je něco jiného: Když se nebudou rodit děti, za třicet let se v České republice nedomluvíme česky. My říkáme, na rozdíl od ČSSD, že rodiny musí být absolutně na prvním místě, protože tím zajišťujeme budoucnost země. Proto je náš systém zvýhodnění založený na odpisech na jednotlivé děti. Takže na něm vydělají jen rodiče, kteří pracují a vychovávají potomky.
HN: Na to ale musíte někde vzít...
Musí se zahájit ekonomický růst. Pokud budeme považovat boj s deficitem za absolutní hodnotu, znamená to, že se soustředíme jen na přítomný okamžik.
HN: Jak chcete zahájit ekonomický růst? To přece nenařídíte...
Musí se podpořit export. Musí se přestat krást nahoře. Musí se zrušit ekotendr. Musí se zavést referenční ceny na stavby dálnic, které se u nás staví nejdráž v Evropě. Musíme víc zpoplatnit hazard, jen tady by hned šlo získat pět a půl miliardy korun. To všechno už jsme nabídli jako balík opatření pro vládu Jana Fischera: do rozpočtu by to přineslo 27 miliard korun. To jsou peníze, ze kterých zaplatíme mateřskou a další projekty.
HN: Říkáte, že ušetříte na stavbách dálnic. Ty stavby jsou ale včetně ceny nasmlouvány na roky dopředu...
U nových smluv to ale půjde. Náš odhad je, že veřejnými zakázkami v Česku proteče 100 miliard korun. A dvacet miliard spolkne korupce. A to musí skončit.
HN: Pokud se dostanete do Poslanecké sněmovny, jaké budou vaše podmínky pro účast na jakémkoli vládním projektu?
Nepodpoříme žádný projekt, který by se opíral o podporu KSČM. Neopřeme se o přeběhlíky, protože je považujeme za výsledek i zdroj korupce. Máme s tím hořkou zkušenost a už to nebudeme opakovat. V tom jsme jedineční: žádná jiná strana tuto záruku nedává.
HN: Budete raději spolupracovat s ČSSD, nebo s ODS?
Spolupráce s ČSSD by byla méně pohodlná. V takové vládě bychom byli těmi "pravicovějšími", což může být pro naše voliče problém. S ČSSD se neshodneme, pokud jde o účast na misích NATO. Nemůžeme také přijmout populismus typu 13. důchodů. Na ČSSD je naopak dobré její evropanství.
U ODS je to naopak. Na přístupu k EU se s ní neshodneme, ale spolupráce by byla celkově pro nás pohodlnější. Mohli bychom zdůrazňovat, že je třeba také myslet na chudší lidi.
HN: Co Věci veřejné?
To je velká potíž. Jejich lídr v Hradci Králové opakovaně tvrdí, že se má vyvlastňovat majetek bez náhrady. To dělali pouze nacisti a komunisti. Nejdřív jsem si myslel, že se zbláznil, ale on to opakuje s tím, že je to program Věcí veřejných. Varovné je i organizování jakýchsi stranických hlídek.
HN: A TOP 09?
Tam mi vadí, že chtějí plošně škrtat sociální dávky - to přece nejde.
HN: Mimochodem mluvíte s Miroslavem Kalouskem?
Když se potkáme, pozdravíme se a prohodíme pár konverzačních obratů. Jestli se ptáte, zda spolu chodíme na kafe, tak ne - ale to jsme nechodili nikdy.
HN: Zpět ke koalicím. Takže opět dopředu neřeknete jasně s kým ano a s kým ne?
To už je tradice Josefa Luxe, že voliči rozhodnou ve volbách a podle toho se koalice skládá.
HN: Poslední průzkum STEM vám dává 3,8 procenta. Proč si myslíte, že do sněmovny nakonec projdete?
Nevím, co si mám o průzkumech myslet. Například s průzkumy pro televizi a rozhlas se manipuluje. Třeba v Hradci Králové to fungovalo takhle: STEM řekl, že máme šest procent, SCaC že máme tři procenta. A pak přišel nějaký účetní a řekl: šest a tři je devět, děleno dvěma čtyři a půl. Do televizní debaty nepůjdete. To je přece normální trik.
Cyril Svoboda: Soupeříme se všemi stranami - čtěte ZDE
On-line: Budeme se chovat lépe než dříve, slibuje šéf KDU Svoboda - čtěte ZDE
HN: Bylo to záměrné?
Česká televize v tom není podle mě nevinně. Mám dojem, že to souvisí s radou České televize. Tu ovládají ČSSD a ODS. A jejich zájem je, aby se v debatách malé strany střídaly a nikdo nepůsobil jako celostátní alternativa.
HN: Ještě jednou: Proč si myslíte, že se do sněmovny dostanete?
V minulých volbách nám všichni kromě Factum Invenio předpovídali méně, než byl skutečný výsledek. Naše výhoda je v tom, že naši voliči jsou disciplinovaní.
HN: Proč jste odešel z pozice lídra pražské kandidátky do Hradce Králové?
V Hradci jsme mým přestupem získali absolutní podporu SNK-ED. Tu tam Jana Hybášková jako původní jednička kandidátky neměla. V Praze je naproti tomu liberálnější prostředí a Jana Hybášková může získat víc hlasů než já.
HN: Říká se, že jste do Hradce odešel, protože existoval interní průzkum, který naznačoval, že byste se v Praze nemusel dostat do sněmovny....
Já nevím, co se říká..., o žádném průzkumu, který by to takhle kategoricky říkal, nevím. Samozřejmě jsme si dělali vlastní sondáže, ale nenecháme se jimi rozhodit.
HN: K čemu je vám nyní osobní kampaň, kterou jste vedl na billboardech proti Pavlu Bémovi a Opencard? Nebyla to chyba?
To nebyla chyba - vždyť to přece pořád platí!
HN: Ale tam se na Pavla Béma obracel výslovně Cyril Svoboda, který najednou z Prahy zmizel...
Důležité je, že všichni vědí, že Bém má odejít a že to byla KDU-ČSL a Cyril Svoboda, kteří ho k tomu vyzvali! I když kandiduji v Hradci Králové, výzva k odchodu platí pořád.
HN: Jak chcete získat voliče v poslední fázi kampaně? Víte vůbec, na koho míříte?
Vy to budete brát jako klišé, ale zaměřujeme se na všechny slušný lidi, kteří vědí, že v politice nestačí kompetentnost, že je potřeba i poctivost. Naše strana je jedinečná tím, že ve vedení nikdy natrvalo netoleruje hochštaplera. Proto také Mirek Kalousek mohl být předsedou jenom chvilku. Když začal vyjednávat vládnutí s ČSSD za podpory KSČM, musel jít.
HN: A co Jiří Čunek?
To byl jiný případ. Ten neudělal politický krok tohoto typu. Podle mě jen nebyl lidsky a zkušeností připraven na funkci předsedy. Ta věc je řádně vyřešena.
HN: Vy říkáte, že členové nestrpí ve vedení člověka, který by nebyl poctivý. Jiří Čunek je prototypem poctivce?
On neudělal nic, za co by měl být vyloučen. Není to žádný zločinec - je to z gruntu poctivý člověk. Že to nezvládl, je jiná stránka věci. Nyní je členem celostátního výboru. Trvám na tom, že je dobře, aby bývalí předsedové byli v širokém grémiu. Ale s žádnou funkcí pro něj do budoucna nepočítáme.
HN: Když se KDU ČSL do sněmovny nedostane, co bude dělat Cyril Svoboda?
My se prostě do sněmovny dostaneme. Život může přinést jakoukoli situaci, ale žádný plán B nemám.
HN: Poslední otázka: Myslíte si, stejně jako Michaela Šojdrová, že by měla ze škol zmizet metodická příručka týkající se sexuální výchovy?
Ta se stáhnout musí. V sexuální výchově přece nemá jít jen o to, aby se učily techniky, jak se vyvarovat rizik. Má jít o formování pevných mezilidských vztahů. Kdo si z toho dělá legraci, pomíjí něco podstatného: Společnost, ve které vztahy nestojí za nic, nestojí za to jako taková. Změnit by se měla celá Evropa. Zatím si naivně myslí, že jí v globálním světě stačí technologická převaha. Jenže, když se sebou něco neudělá, prohraje. V každém případě, pokud Evropa zůstane sekulární a nedokáže se podívat za horizont jednoho života, má obrovskou komparativní nevýhodu.
Volební model KDU-ČSL podle CVVM (v procentech)
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist