Záplavy na Moravě a ve Slezsku si vyžádaly první oběť. V pondělí ráno byla na zahradě svého domu v Třinci nalezena mrtvá 69letá žena.

"Když se kolem půlnoci vrátil z odpolední směny majitel tohoto domu, našel dům otevřený, v kuchyni se připalovalo jídlo. Zavolal proto policisty, kteří společně s ním našli jeho matku 60 metrů od domu v korytě toho potoka utonulou," uvedl mluvčí krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Ivan Žurovec.

Nejhorší situace panuje na Ostravsku a Vsetínsku. Celkem na jedenácti místech je vyhlášen nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení.

Situaci sledujte on-line ZDE

Meteorologové tvrdí, že se situace nezlepší až do úterý. Srážky se postupně rozšíří i do východních částí Pardubického a Královéhradeckého kraje. Podle ČHMÚ do této doby naprší v zasažených oblastech od 20 do 90 milimetrů srážek, na severním návětří Beskyd to může být až 150 milimetrů.

Na Vsetínsku dosáhly třetího stupně povodňové aktivity Bystřička nad přehradou, Rožnovská Bečva a potok v místní části Valašského Meziříčí Poličná. Přehrada Bystřička bude při stávajícím přítoku asi za čtyři hodiny naplněna. V krajním případě hrozí zatopení obcí pod vodním dílem.

Jedna z nejhorších situací je v Bohumíně, kde již hladina řeky přesáhla 50letou vodu. Místní očekávají, že padne i limit stoleté povodně. Kvůli mimořádné situaci muselo město přistoupit k evakuaci asi 90 pacientů z nemocnice.

Evakuaci připravují i některá další města. Zatímco loni byly záplavy způsobeny extrémně silným deštěm, letos se jedná o vytrvalý déšť, stejně jako například při velkých povodních v roce 1997.

Situací se bude na mimořádné odpolední schůzi zabývat i vládní kabinet. Ministr vnitra Martin Pecina se jel seznámit se stavem přímo do nejpostiženějších oblastí. Uvedl, že vláda by na likvidaci následků mohla uvolnit až 500 vojáků.

Velká voda komplikuje také dopravu v oblasti. V Moravskoslezském kraji byly uzavřeny desítky silnic, místy musí dopravu řídit policisté. Podle nich dojde brzy také k uzavření dálnice D1 mezi Bohumínem a Ostravou. Omezena je také doprava po železnici.

Spadané stromy nejen zpožďují vlaky, ale také přerušily dodávky elektrického proudu. Energetici vyhlásili kalamitní stav už v celém Moravskoslezském kraji a na Vsetínsku. V Ostravě jsou desítky domácností bez tepla.

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
08:26
8:25 Energetici vyhlásili kalamitu

Energetici na severu Moravy vyhlásili v noci kalamitní stav na Bruntálsku a Vsetínsku. Kvůli silnému větru a hustému dešti je především v Moravskoslezském kraji bez elektrické energie přes 10 tisíc domácností.

Počasí způsobilo poruchy na vysokém a nízkém napětí také na Novojičínsku, Opavsku i Ostravsku. ČTK to řekla regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová.

08:26
8:28 Velká voda zastavila dopravu

Na pěti železničních tratích na Moravě je v souvislosti se záplavami zastaven provoz. Na dalších dvou je omezen. Na některých tratích České dráhy nasadily náhradní autobusovou dopravu, uvedla mluvčí společnosti Radka Pistoriusová. Podle ní se zatím počítá se zprovozněním tratí nejpozději v poledne. Některé vlaky nabírají zpoždění v desítkách minut.

Mimo provoz jsou následující úseky:

- Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm
- Frenštát pod Radhoštěm - Veřovice
- Frýdlant nad Ostravicí - Kunčice pod Ondřejníkem
- Valašské Meziříčí - Ostrava
- na trati z Opavy do Ostravy jsou výluky kvůli popadaným stromům
- mezi Bystřicí a Třincem je omezený provoz v úseku Hustopeče nad Bečvou - Hranice na Moravě.

08:29
8:34 Hasiči evakuovali desítky lidí

Kvůli stoupající hladině řek a místních toků museli hasiči evakuovat již desítky lidí.

krátce po půlnoci odvedli do bezpečí obyvatele 35 domů v osadě Žabník v Ostravě-Koblově na levém břehu řeky Odry. Evakuovány byly také tři osoby v Petrovicích na Karvinsku, sdělil ČTK mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Faster.

Ve Valašském Meziříčí v noci evakuovali ubytovnu se 70 lidmi, evakuaci připravují kvůli rostoucím hladinám i některá další města.

08:35
8:38 Extrémní ohrožení na Bečvě

Na řece Bečvě v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku vyhlásili vodohospodáři dnes ráno třetí stupeň povodňové aktivity, který znamená ohrožení. Hladina vody překročila hranici čtyř metrů kolem 04:00 a krátce před 07:45 už dosahovala 518 centimetrů.

Podle Petra Bakovského, mluvčího města Hranice, už řeka v obci Ústí a pod hranickým jezem opustila koryto. Silnice z Ústí směrem na obec Skalička je kvůli vodě neprůjezdná.

Druhý povodňový stupeň značící pohotovost dnes ráno na Bečvě platí i v Přerově. V části Dluhonice hladina vody v řece v 07:40 dosáhla pětimetrové výšky.

08:39
8:47 Valašské Meziříčí evakuuje

Také hasiči ve Valašském Meziříčí museli v pondělí ráno evakuovat lidi ze zatopené části Juřinka.

Ohroženo je 20 domků se stovkou lidí. Už v noci evakuovali ve městě několik desítek lidí.

08:47
8:52 Zatopené Vsetínsko

Rozvodněné toky ve Zlínském kraji už zaplavily desítky domů, Valašské Meziříčí evakuuje obyvatele ze zatopené místní části Juřinka. Na některých místech nefunguje elektřina a jsou zatopené silnice.

V Rožnově pod Radhoštěm vyhlásilo šest škol ředitelské volno, v provozu nejsou ani tři školy ve Valašském Meziříčí. Radnice v Rožnově i nedaleké Valašské Meziříčí požádaly hejtmana o vyhlášení stavu nebezpečí.

Dnes brzy ráno se záplavy rozšířily i do oblastí kolem Vsetínské Bečvy. Rozvodněná řeka tak začala trápit obyvatele od Velkých Karlovic, přes Halenkov až po samotný Vsetín.

08:59
8:59 Za noc o tři metry, za deset minut o šest centimetrů
Hladina řeky v Teplicích nad Bečvou nadále prudce roste.
 
Od nedělní sedmé hodiny večer vystoupala o tři metry, v pondělí v osm hodin ráno během deseti minut o šest centimetrů.
 
V 8:40 už byla hladina vyšší o dalších 20 centimetrů na 548 centimetrů.
09:25
9:23 Oběť i v Polsku
Záplavy trápí také jih Polska, kde si už vyžádaly jeden lidský život. Dočasně nejezdí některé vlaky na Slovensko, spoje do Česka mají zpoždění.
09:32
9:32 Naprší až 150 mm srážek

K slábnutí srážkové činnosti bude pravděpodobně docházet až během úterního dopoledne. ČHMÚ předpokládá, že do té doby (tedy za 48 hodin) naprší od 20 mm (v západních částech  Moravy a Slezska) až po 90 mm (ve východních částech), na severním návětří Beskyd až 150 mm.

Povodňové ohrožení a výstraha před extrémními srážkami platí pro kraje Jihomoravský, Zlínský a Moravskoslezský.

Podívejte se, kdy je podle radarových map aktuálně největší oblačnost.

09:39
9:53 Předpověď počasí

Podle předpovědi bude Česká republika rozdělená na dvě poloviny: v Čechách budou dnes přeháňky pouze ojedinělé, na východě území déšť vydatný. Teploty kolem 13 stupňů.

V úterý bude situace podobná, na hřebenech hor se může objevit čerstvý sníh. Nejnižší teploty se budou pohybovat v intervalu 8 až 4 stupně Celsia, přes den vystoupí na 9 až 13 stupňů.

Přidá se také silný vítr, v nárazech může zpočátku dosahovat rychlosti až 90 km/h. 

09:56
9:59 Rozvodněná Bečva na Přerovsku

Rozvodněná řeka Bečva způsobuje problémy na Přerovsku. V Teplicích nad Bečvou platí od rána třetí stupeň povodňové aktivity, který znamená ohrožení, a hladina vody stále stoupá. Problémy jsou v Hranicích a v několika okolních obcích a na záplavy se připravuje i Lipník nad Bečvou.

Podle Petra Bakovského, mluvčího města Hranice, řeka v obci Ústí a pod hranickým jezem opustila koryto. Silnice z Ústí směrem na obec Skalička je kvůli vodě neprůjezdná. Motoristé kvůli zaplavenému železničnímu podjezdu v Teplicích neprojedou ani po hlavním tahu z Hranic směrem na Valašské Meziříčí na Vsetínsku.

Řeka se vylila na kolonádu v Teplicích nad Bečvou. V Obci se nyní staví protipovodňová hráz. v Hranicích se řeka rozlila pod jezem v Žáčkově ulici. "Zasahují jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů. Ohrožené objekty se snažíme chránit pomocí pytlů s pískem," uvedl Bakovský. V obci Ústí museli hasiči evakuovat některé nebytové prostory.

10:01
10:03 Situace ve Slezsku

V současné době zasedají krizové štáby ve městech Karviná a Český Těšín, v Třinci jedná povodňová komise.

Mluvčí Českého Těšína ČTK Dorota Havlíková řekla, že situace je kritická. "Olše je na nejvyšší úrovni od roku 1949, dokonce výše než byla v roce 1970, kdy strhla most s několika hasiči. Voda stále stoupá, nadále má pršet," popsala situaci Havlíková.

Ve městě mají připraveno několik evakuačních středisek. Hasiči začali upozorňovat obyvatele města, ať se na ni připraví. "Vzbudili nás ve tři hodiny v noci, že se máme připravit. Se synem jsme vynesli nejcennější věci v domě nahoru. Teď čekáme, máme strach, co bude," řekl ČTK Marian Mrozek, který bydlí v blízkosti řeky Olše.

10:14
10:20 Přehrada Bystřička ohrožuje obce

Přehrada Bystřička na Vsetínsku bude při stávajícím přítoku asi za čtyři hodiny naplněna. V krajním případě hrozí zatopení obcí pod vodním dílem.

"Po naplnění přehrady voda poteče bezpečnostním přelivem dolů. K poškození zatím dojít nemůže, ale jsou samozřejmě vytypovaná záplavová místa toku. Přehrada není dostatečně velká k tomu, aby pochytala tak extrémní srážky, kdy v Beskydech napadlo za 24 hodin 80 až 100 milimetrů vody. Předpovědi nejsou dobré, pokud by pršelo do noci, může dojít i k ohrožení obcí pod vodním dílem," uvedl dispečer Povodí Moravy Radomír Prudek.

Dodal však, že přirozené přítoky u vodních toků nad nádrží začínají mírně klesat.

 

10:20
10:22 Český Těšín ovládl strach

Strach ovládl dnes ráno Český Těšín. Stovky lidí postávají na břehu řeky Olše, která se nebezpečně rozvodnila, a sledují její stoupající hladinu.

Mariana Mrozka a jeho rodinu, jejichž dům stojí asi 20 metrů od koryta řeky, už v 03:00 probudili hasiči. "Řekli nám, že se máme připravit na evakuaci," svěřil se ČTK muž, který se snažil pytli s pískem ochránit svůj majetek. Dodal, že si společně sbalili do jednoho kufru doklady a cenné věci a od té doby stále čekají.

Olše je v Polsku hraniční řeka, obavy proto tok vyvolává na obou stranách státní hranice. "Politici nás kdysi rozdělili, ale problémy s povodněmi máme vždy společné," řekl ČTK hasič, který situaci na břehu řeky monitoroval.

"Hladina řeky je sice hodně vysoko, zatím ale nedosahuje hladiny z roku 1997. I když podle předpovědí počasí to zřejmě letos překonáno bude," doplnil Mrozek.

10:26
10:26 Velká voda uzavře dálnici D1

Podle policie bude v nejbližší době zaplavena dálnice D1 mezi Bohumínem a Ostravou. V samotné Ostravě jsou kvůli vodě uzavřeny desítky silnic.

Policisté již museli uzavřít i hlavní tahy mezi Karvinou a Českým Těšínem. Omezení je také na silnici spojující Třinec s Ostravou a mezi Kopřivnicí a Frenštátem pod Radhoštěm. Policisté žádají řidiče, aby respektovali jejich pokyny a na mokrých silnicích neriskovali.

V Ostravě je omezena městská hromadná doprava, spoje nabírají zpoždění. Karviná se chystá na další evakuaci v jednotlivých částech, obyvatelé již museli opustit na 40 domů.

10:43
10:43 Stav ohrožení na dolním toku Moravy

Na dolním toku řeky Moravy bude ještě dnes vyhlášen třetí a tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Ve Strážnici na Hodonínsku k tomu chybí již jen šest centimetrů. Zatím v ní platí druhý stupeň - pohotovost, stejně jako v Lanžhotě na Břeclavsku.

"Současný stav je výsledkem toho, že na střední Moravě jsou vyšší průtoky. Nahromaděná voda v korytě se přelévá do dolního toku. Na nárůst průtoků má vliv i déšť," vysvětlil vedoucí dispečinku podniku Povodí Moravy Marek Vyskot.

První stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platí v regionu ještě na řece Dyji v Ladné u Břeclavi. I tam je ale zatím situace klidná. Vzhledem k tomu, že na Dyji jsou průtoky stabilní, měla by tam jít hladina v nejbližších hodinách dolů.

11:15
11:15 Na Moravě je kalamitní stav, bez proudu 10.000 domácností

Energetici vyhlásili kalamitní stav už v celém Moravskoslezském kraji a na Vsetínsku. V kraji je kvůli silnému větru a dešti bez proudu přes 10.000 domácností. Poruchy na vysokém i nízkém napětí jsou na Bruntálsku, Novojičínsku, Opavsku i Ostravsku. V částech Ostravy jsou desítky domácností také bez tepla a teplé vody. ČTK to řekli regionální mluvčí ČEZ Alice Lutišanová a Dalkie ČR Milan Wagner.

Na mnoha místech spadly stromy do vedení a někde zpřetrhaly vodiče, upřesnila Lutišanová.  Energetikům se sice daří některé poruchy na vysokém a nízkém napětí opravovat, přibývají ale další. Na Vsetínsku souvisí podle ní vyhlášení kalamitního stavu také s evakuací desítek obyvatel Valašského Meziříčí. Vítr a déšť omezil dodávku elektřiny také na Opavsku, v Ostravě způsobil desítky poruch na nízkém napětí. V centru Ostravy a obvodu Ostrava-Jih jsou desítky domácností i bez dodávek tepla i teplé vody. Společnost Dalkia ČR musela odstavit některé předávací stanice, které jsou zatopené, například v okolí Komenského sadů.

11:27
11:25 ODS přerušila kontaktní kampaň

Záplavy ovlivnily také předvolební kampaň. Lídr moravskoslezské kandidátky ODS Pavel Drobil dnes oznámil, že strana v regionu přerušuje kontaktní kampaň.

"Kandidáti budou k dispozici pro pomoc postiženým lokalitám. ODS na regionální i centrální úrovni připravuje plán, jak lidem v oblastech zasažených velkou vodou efektivně pomoci," uvedl mluvčí strany Martin Kupka v tiskové zprávě.

11:27
11:29 Mimořádná schůze vlády

Situací na Moravě a ve Slezsku se bude zabývat také vláda. "V 15 hodin se ministři sejdou na mimořádné schůzi k projednání aktuální povodňové situace v ČR," informoval tiskový odbor kabinetu.

Moravu stále ohrožují povodně, do úterního večera má spadnout deset až 50 milimetrů srážek. Extrémní ohrožení platí pro Vsetínsko, Frýdek-Místek, Karvinsko, Novojičínsko a Ostravsko. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by měl déšť ustávat v noci na středu. Kromě záplav varují meteorologové i před polomy.

11:49
11:46 Fotogalerie - povodně na Moravě

Hladiny řek na Moravě stoupají závratnou rychlostí. Na mnoha místech stoupa voda o několik metrů během noci z neděle na pondělí.

Podívejte se, jak to vypadá například v Moravskoslezském kraji. FOTOGALERII najdete ZDE.

11:53
11:47 Do úterý spadne na Moravě až 150 mm srážek, déšť ustane ve středu

Moravu stále ohrožují povodně, do úterního večera má spadnout deset až 50 milimetrů srážek, V Beskydech by mělo do úterního večera spadnout 80 až 150 milimetrů srážek. Extrémní ohrožení platí pro Vsetínsko, Frýdek-Místek, Karvinsko, Novojičínsko a Ostravsko. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by měl déšť ustávat v noci na středu. Kromě záplav varují meteorologové i před polomy.

Během noci na středu by však měl déšť slábnout, od čtvrtka se budou vyskytovat jen místní přeháňky. Povodeň si už vyžádala jednu oběť, v Třinci utonula 69letá žena.

12:17
12:17 Na tratích na Moravě je kvůli záplavám zastaven či omezen provoz

Na několika železničních tratích na Moravě zůstává v souvislosti se záplavami zastaven provoz. Provoz zůstává podle aktuálních informací Správy železniční dopravní cesty zastaven na třech tratích, na dalších je omezen. Mimo provoz je nadále úsek Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm, regionální vlaky nahradila autobusová doprava.

Autobusy jezdily místo vlaků i v úsecích Frenštát pod Radhoštěm - Veřovice, provoz na trati se už ale podařilo obnovit. Naopak nesjízdná zůstává železniční trať Frýdlant nad Ostravicí - Kunčice pod Ondřejníkem na trati z Valašského Meziříčí do Ostravy. Kvůli zaplavené trati vlaky nejezdí na trati Frýdek Místek - Lískovec u Frýdku Místku a na dalších je provoz omezen.

12:20
12:20 Evakuace nemocnice

V Bohumíně voda zaplavila tři městské a dvě místní části. Město se připravuje na příchod stoleté vody. Důvodem evakuace bohumínské městské nemocnice není bezprostřední ohrožení, ale spodní voda zaplavuje elektrické agregáty v suterénu budov.

Jde zhruba o 90 pacientů z pavilonů A a B, kde je interna, chirurgie a gynekologie. "Do sklepů nemocnice se i přes usilovné odčerpávání hasičů tlačí voda. Pacienti jsou převáženi do nemocnic v Karviné a Orlové. Fungovat v nemocnici bude nepřetržitá chirurgická a interní ambulance," uvedla mluvčí.  Záchranná služba bude vozit pacienty do okolních nemocnic, bohumínská nemocnice už pacienty nepřijímá.

Podobná je situace i na ostatních místech Moravskoslezského kraje - již v noci museli hasiči evakuovat desítky domů. Nyní povolali na pomoc i dva vrtulníky, které budou lidi z obydlí vynášet na speciálních lanech. 

Hasiči z Moravskoslezského kraje mají od nedělního rána k dnešnímu poledni na svém kontě asi 900 zásahů. "Nyní zasahují na 150 místech v kraji, nejvíce, zhruba vždy na 50 místech, nyní zasahují hasiči v okresech Frýdek-Místek a Ostrava-město," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

13:23
13:23 Další evakuace v Ostravě

Povodňová situace v Ostravě se komplikuje. Bude nutné evakuovat zhruba 50 lidí, a to z oblasti Tabulky, která je součástí městské části Koblov. V místě je zhruba desítka rodinných domků, které však většina lidí nechce opustit.

"Jezdí mezi nimi hasiči na loďkách a snaží se je přesvědčit, aby místo opustili. Voda rapidně stoupá, nevím, na co lidé čekají," řekl ČTK starosta městského obvodu Slezská Ostrava Antonín Maštalíř.

Už dopoledne muselo být evakuováno několik desítek lidí v osadě Žabník, která je rovněž součástí Koblova. Podle starosty se ale evakuovaní dokonce do svých domovů snaží vracet, jen proto, aby se postarali o zvířata. Maštalíř dodal, že nedaleko Tabulek je sice vybudována nová protipovodňová hráz, která však ještě ani nebyla zkolaudovaná a hrozí její přelití.

Situace už se komplikuje i v centru města. "Řeka Ostravice je zhruba metr pod hranicí, kde voda sahala v roce 1997, pokud hladina nekulminuje a voda bude dále stoupat, hrozí, že by mohla být zaplavena Bohumínská ulice," podotkl Maštalíř. Bohumínská ulice přitom patří k frekventovaným městským tepnám.

 

13:28
13:28 ČSSD nabídla finanční pomoc

"Osobně si dovoluji vyjádřit upřímnou soustrast rodině první oběti povodní z Třince," uvedl v pondělí odpoledne předseda ČSSD Jiří Parobek.

Sociální demokraté jsou připraveni podpořit mimořádná opatření vlády Jana Fischera i na půdě Poslanecké sněmovny. Zároveň lídr strany slíbil finanční pomoc.

"ČSSD poskytne prostředky ze svých zrušených centrálních mítinků ve výši 1,2 milionů korun obcím postiženým povodněmi. Částka bude převedena tak, aby mohla být co nejrychleji použita na odstranění škod, zajištění náhradního obydlí pro obyvatele a opravu poškozených domů," uvedl Paroubek. 

13:40
13:40 Situace v Havířově je relativně dobrá

Po poledni skončilo jednání povodňové komise v Havířově. "V Havířově je vzhledem k poloze na kopci podstatně lepší situace než v ostatních obcích na Karvinsku. Horší je situace ve spojení Havířova s okolními obcemi," uvedla tisková mluvčí magistrátu Jana Pondělníčková.

Dodala, že momentálně jsou uzavřené následující ulice: Ostravská (ve směru od Ostravy na Havířov), Frýdecká, Obvodová, Podolkovická a Železničářů.

14:04
14:04 Karviná je téměř odříznuta od světa

Obyvatelé Karviné zůstali kvůli velké vodě téměř úplně odříznuti od okolního světa. Kvůli podezření na narušenou statiku mostu byl uzavřen poslední výjezd z města směrem na Ostravu. Již dříve policisté uzavřeli další silnice na Bohumín a Český Těšín. Karviná se změnila na jedno velké parkoviště. Fungovat by měla pouze železniční doprava, řekla ČTK mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

Podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové dělají někteří řidiči problémy a chtějí z města i přes uzavírku odjet. "Dokud se tam nepostavily policejní zátarasy, tak se je snažili řidiči objet. Stav mostu stále řešíme se silniční správou a našim statikem. Je uzavřený," sdělila Swiderová.

"Karviná je úplně odříznutá ze všech stran. Hlavní most směrem na Ostravu byl poškozen. Lidé se nemohou dostat z práce domů," popsala serveru iHNed.cz přímo z místa čtenářka Alena. Další reakce najdete ZDE.

14:13
14:13 Situace v Hranicích na Moravě

V Hranicích na Moravě zaplavila Bečva nejméně 10 domů. Kvůli povodni je uzavřena hlavní silnice na Valašské Meziříčí.

Podle reportéra HN, který mapuje situaci přímo na místě, stoupá hladina řeky o 10 centimetrů každou hodinu.

"Naději na zlepšení komplikuje hustý déšť, prší již před Brnem," uvedl Petr Weikert, reportér HN.

Aktuální fotografie z Hranic na Moravě najdete ve fotogalerii - ZDE. 

14:24
14:25 Doprava v Ostravě kolabuje

Ostravský magistrát dnes vyzval řidiče, aby nejezdili se svými auty do centra města. Kvůli uzavřeným zaplaveným silnicím doprava ve městě kolabuje. Lidé mají používat městskou hromadnou dopravu. ČTK to sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

"V současné době je v Ostravě devět aktuálních uzavírek, které souvisí s povodňovou situací. Už od rána situaci v centru města komplikuje automobilová doprava. K uzavřenému Havlíčkovu nábřeží přibyly motorovými vozidly ucpané další komunikace," uvedla Vojkovská.

Informaci o uzavírkách v Ostravě najdou řidiči na webových stránkách http://www.okas.cz/dz/index.php?m1=1&m2=1. "Již dnes odpoledne začne fungovat speciální linka s dopravními informacemi, kterou budou zabezpečovat zaměstnanci Magistrátu města Ostravy, a to v prostorách Centra tísňového volání," dodala Vojkovská.

14:50
14:50 Přehrada Bystřička na Vsetínsku je téměř plná

Přehrada Bystřička na Vsetínsku je téměř plná, k hraně přelivu schází už jen asi 30 až 40 centimetrů. Do nádrže nyní přitéká 33 metrů krychlových vody za sekundu, vodohospodáři jich mohou vypouštět jen 22. Při přetoku přes přeliv hodlají regulovat vypouštění tak, aby z přehrady odcházelo stejné množství vody. Přes korunu hráze voda nepůjde, budeme chtít udržet i neškodný odtok, řekl dnes ČTK vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Moravy Marek Viskot.

Hladina řeky Bystřice nad přehradou, kde stále platí třetí stupeň povodňové aktivity, se od ranních hodin snížila o více než půl metru. Podle Viskota do nádrže dnes nejvíce teklo 55 kubíků vody za sekundu, přítok se tak snížil o více než 20 metrů krychlových. "Bedlivě to sledujeme. V současné době se pro obec Bystřička ležící pod přehradou neděje nic. Nechci říkat, že nic nehrozí, ani nikoho zbytečně strašit. Bude záležet na vývoji počasí," uvedl.

14:51
14:51 Evakuace v Lipníku nad Bečvou

Hasiči museli podle reportéra HN přímo na místě evakuovat pomocí člunů několik domů v Lipníku nad Bečvou.

Ani zde nedali obyvatelé na první doporučení a odmítali svá stavení opustit. 

Situace v oblasti je přitom velmi vážná - pokud řeka Bečva měla v nedalekých Teplicích o půlnoci výšku hladiny 342 centimetrů, odpoledne se již téměř zdvojnásobila (641 centimetrů ve 14 hodin)

15:04
15:04 Strany na Moravě mění kampaň

Extrémní počasí ovlivnilo také předvolební politickou kampaň. Hlavní politické strany dnes oznámily, že se místo původně plánovaných volebních akcí zaměří na pomoc lidem při povodních.

ODS přerušila kontaktní volební kampaň v Moravskoslezském kraji, aby mohli členové pomáhat v postižených obcích. ČSSD nabídla finanční pomoc ve výši 1,2 milionu korun. Komunisté slibují, že své kandidáty pošlou pomáhat do terénu. Kampaň kvůli povodním omezila i TOP 09 a také lidovci, kteří budou o finanční pomoci jednat v úterý.

15:07
15:07 Vláda bude schvalovat vyslání 500 vojáků na sever Moravy

Vláda by mohla uvolnit až 500 vojáků, kteří by měli pomáhat s likvidací následků povodní v Moravskoslezském kraji. Na samotné záchranné práce vojáci zatím nejsou potřeba, protože záchranné složky situaci zvládají, řekl dnes v Ostravě novinářům ministr vnitra Martin Pecina. Vláda zasedá od 15:00. Na pomoc s likvidací záplav by měla být vyčleněna také technika.

"Budeme čekat až nás hejtman nebo starostové požádají o pomoc. V tomto okamžiku to vypadá, že budeme potřebovat armádu zejména ve fázi obnovy," uvedl Pecina. Vláda je rovněž připravena poskytnout kraji finanční pomoc z vládní rozpočtové rezervy tak, aby bylo možno rychle sanovat největší škody.

"Ta situace tady není dobrá, na některých tocích už došlo ke kulminaci, takže neočekáváme další problémy, ale někde se ta situace ještě zhoršuje" podotkl Pecina s tím, že informována bude i polská strana.

15:07
15:10 Povodně v Maďarsku

Podobně jako v Česku a okolních státech komplikují život v Maďarsku silné srážky a vichřice. V některých regionech tu foukal vítr dosahující až 100 kilometrů za hodinu a za poslední dny spadlo dvakrát tolik srážek, než je v květnových měsících běžné.

FOTOGALERII najdete ZDE. 

15:17
15:17 V Karviné zprovoznili silnici na Ostravu, narušený most zkoumají

V Karviné zprovoznili zhruba po dvou hodinách část silnice směrem na Ostravu. Otevřena je však pouze kyvadlově pro osobní automobily. Vodou zřejmě částečně poškozený most, kvůli kterému byla silnice uzavřena, statici nadále zkoumají. Karviná byla po uzavření této cesty téměř odříznuta od světa. ČTK o tom informovala mluvčí magistrátu Šárka Swiderová. Nadále platí uzavírka z Karviné ve směru na Český Těšín a Bohumín.

Na místě zkoumají stav další statici. Řeka Olše je asi deset centimetrů pod lavicí mostu. Z Těšína se dá do Karviné dojet pouze oklikou přes Polsko a obec Kaczyce. Zatím funguje spojení do Karviné po železnici

15:30
15:30 Dvě moravskoslezské přehrady začaly přetékat

Na dvou menších moravskoslezských přehradách, Olešné na Frýdecko-Místecku a Těrlicku na Karvinsku, překročila hladina vody bezpečnostní přelivy hrází. Množství vody, která odtéká z naplněných přehrad, tak už nelze regulovat, řekl ČTK mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček. Ostatní velké přehrady v kraji mají ještě rezervy do výšky jednoho až tří metrů.

Podle Vlčka je na 13 moravskoslezských tocích překročen třetí stupeň povodňové aktivity. Meteorologové varují před extrémním stupněm nebezpečí na dolním toku Olše, kde voda překročila úroveň stoletého průtoku. Výstraha platí do dnešních 18:10. "Intenzita srážek v dané oblasti opět významně zesiluje, proto bude nadále docházet k vzestupu hladiny," varuje Český hydrometeorologický ústav.

15:43
15:43 Nasazení armády

V pondělí zasedal také krizový štáb ministerstva obrany. Již v dopoledních hodinách nasadila do akce armáda jeden ze svých vrtulníků, aby monitoroval situaci ve Zlínském kraji.

"Ministerstvo obrany je v případě potřeby připraveno nad rámec integrovaného záchranného systému nasadit do postižených oblastí vojáky, pozemní techniku a vrtulníky," uvedla tisková mluvčí resortu Lucie Kubovičová.

Podle ministra vnitra Martina Peciny se uvažuje o nasazení až 500 vojáků. Nikoli na záchranné práce, ale spíše na likvidaci následků povodní. 

 

15:46
15:57 Pecina: Situace není dobrá

Vláda by mohla uvolnit až 500 vojáků, kteří by měli pomáhat s likvidací následků povodní v Moravskoslezském kraji. Na samotné záchranné práce vojáci zatím nejsou potřeba, protože záchranné složky situaci zvládají, řekl dnes v Ostravě novinářům ministr vnitra Martin Pecina. Vláda zasedá od 15:00. Na pomoc s likvidací záplav by měla být vyčleněna také technika.

"Budeme čekat až nás hejtman nebo starostové požádají o pomoc. V tomto okamžiku to vypadá, že budeme potřebovat armádu zejména ve fázi obnovy," uvedl Pecina. Vláda je rovněž připravena poskytnout kraji finanční pomoc z vládní rozpočtové rezervy tak, aby bylo možno rychle sanovat největší škody.

"Ta situace tady není dobrá, na některých tocích už došlo ke kulminaci, takže neočekáváme další problémy, ale někde se ta situace ještě zhoršuje" podotkl Pecina s tím, že informována bude i polská strana.

15:58
16:03 Bečva na Přerovsku kulminuje

Rozvodněná Bečva v Hranicích na Přerovsku v odpoledních hodinách přestala stoupat. V Teplicích nad Bečvou a v Přerově stále platí třetí povodňový stupeň značící ohrožení.

Hladina Bečvy v Hranicích přesáhla šest metrů. Po 12:00 byly z ohrožených oblastí evakuovány asi dvě až tři desítky lidí. "Někteří lidé se přesunuli směrem k lázním do Teplic, někteří zůstali ve svých nemovitostech, ve vyšších patrech," řekl ČTK mluvčí města Petr Bakovský. Pro některé z evakuovaných má město zajištěné ubytování ve školách.

Povodňová vlna před 14:00 kulminovala v sousedním Lipníku nad Bečvou. V pohotovosti jsou profesionální i dobrovolní hasiči a městská policie. "Čekáme, jak dlouho bude kulminovat, zatím žádné škody většího rozsahu nejsou," řekl ČTK starosta Miloslav Přikryl. Kvůli rozvodněné řece je ale zavřená cesta směrem na nedaleký Týn nad Bečvou.

Aktuální fotografie z místa najdete ZDE

16:05
16:09 Voda strhla v Zubří menší domek

Silný proud vody rozvodněného potoku v Zubří na Vsetínsku v části Háje strhl menší dům, další podemlel. Z místa hasiči evakuovali několik osob. Přírodní živel hasičům komplikuje zásah. "Zatím nám nezbývá než situaci sledovat," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Místní potok změnil původní přirozený směr, podemlel břeh a v úseku asi 150 metrů strhl zeminu i s velkou částí souběžné asfaltové silnice. Níže po proudu voda podemlela základy menšího domku, který se zřítil, jeho hospodářská část je před zřícením.

"Samotná hrana zeminy se zastavila u velkého rodinného domu. Voda doslova ukrajuje břehy jako máslo," poznamenal Mitáček.

Přírodní živel komplikuje záchranářům zásah. Podle Mitáčka hasiči zvažují několik možností. "Nelze ani vyloučit použití nálože a odstřelu v místě, kde by se dal směr proudu usměrnit jinam. Zastavěná oblast je velmi vážně ohrožena," doplnil.

16:10
16:12 Karviná opět odříznuta od světa

V Karviné museli znovu uzavřít hlavní tah na Ostravu. Tentokrát kvůli zaplavené silnici. Město je tak znovu téměř odříznuté od světa, nedá se z něho vyjet autem ani jinými směry. Stále platí uzavírka z Karviné ve směru na Český Těšín a Bohumín. Do města se dá dostat jedině složitě objížďkou přes Polsko a po železnici.

"Ostravská cesta je opět neprůjezdná, tentokrát voda zalila oblast silnice u Lipin," sdělila ČTK v 15:45 mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Přitom kolem 14:30 zprovoznili úsek silnice na Ostravu, který byl uzavřený kvůli zkoumání poškozenému mostu statiky. Řeka Olše je asi deset centimetrů pod lavicí mostu. Na mostu je vidět prasklina.

16:11
16:21 Vláda nasadí až 800 vojáků

Vláda dnes na mimořádném zasedání rozhodla o možnosti nasadit při nynějších povodních mimo záchranný systém celkem 800 vojáků. První žádost obdržela vláda od hejtmana Moravskoslezského kraje Jaroslava Palase, který vojáky požádal o 500 mužů především pro odstraňování následků povodní.

Pro potřeby krajů jsou vyčleněni ženisté, příslušníci záchranných rot a další specialisté, například geodeti. Vojáci už pomáhají, situaci ze vzduchu monitorovaly dva jejich vrtulníky. S Palasem ministři hovořili pomocí videomostu přímo ze Strakovy akademie.
 

16:52
16:52 Pršet bude až do středy
Podle aktuální předpovědni ČHMÚ se nejvydatnější srážky očekávají ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji, na jižní Moravě hrozí povodně v okresech Hodonín a Břeclav.

"Předpokládáme, že od pondělního dopoledne do úterý 18:00 naprší v oblastech postižených povodněmi deset až 50 milimetrů, na severním návětří Jeseníků kolem 50 milimetrů," uvedli meteorologové. V Beskydech by mělo do úterního večera spadnout 80 až 150 milimetrů srážek. Déšť ustane ve středu.
16:59
17:00 Lidé odmítají evakuaci
Povodňová situace se dále komplikuje i v Ostravě. Nejohroženějšími oblastmi jsou stále Žabník v Koblově v městském obvodu Slezská Ostrava, odkud lidé museli být evakuováni už v noci. Problémy jsou i v oblasti Tabulky, jež je rovněž součástí Koblova, a také v Antošovicích. Část obyvatel z těchto míst byla evakuována odpoledne. Mnoho lidí však při evakuaci odmítá spolupracovat a nechce opustit své domovy, uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.
17:02
17:03 Voda brzdí železnici
Na několika železničních tratích na Moravě zůstává v souvislosti se záplavami zastaven provoz. Podle informací Správy železniční dopravní cesty to bylo v 16:00 na čtyřech tratích, některé jsou omezené po jedné koleji. Všechny hlavní tratě jsou však sjízdné, uvedl mluvčí SŽDC Pavel Halla.

Mimo provoz je nadále úsek Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm, kde regionální vlaky nahradila autobusová doprava. Podle železničářů jsou mimo provoz také úseky Frýdlant nad Ostravicí - Kunčice pod Ondřejníkem, Frýdek-Místek - Lískovec u Frýdku a Valašské Meziříčí - Rožnov. Úseky jsou zatopené.
17:52
17:52 Záplavy omezily chod firem
Některé firmy na zaplaveném Karvinsku omezily výrobu a část zaměstnanců pustily domů, aby se stihli včas přepravit. Například výrobce drátů Bekaert ukončil dopoledne výrobu v obou svých dceřiných společnostech v Bohumíně i Petrovicích u Karviné. Třinecké železárny v rámci protipovodňových opatření snížily výkon vysoké pece a aglomerací. Těžební společnost OKD musela nahradit zaměstnance odpolední směny, kteří se kvůli ochromené dopravě nedostali včas do práce.

Společnost Bekaert Bohumín se sídlem v městské části Pudlov ukončila výrobu do 10:00. Zhruba třetina zaměstnanců, kteří bydlí v zátopových oblastech, odešla domů. Zbývající pracovníci ranní směny zůstali a pomáhali s preventivními protipovodňovými opatřeními. "Zvedali jsme, co se dalo, paleťáky, vysokozdvižné vozíky...," řekl generální ředitel společnosti Jiří Formánek.
18:15
18:16 Bečva už stoupá jen v Přerově, na Hranicku je stabilní
Situace na Přerovsku ohroženém vodou z rozbouřené Bečvy se zvolna stabilizuje. V Hranicích a v sousedním Lipníku nad Bečvou se hladina řeky nezvyšuje a voda nyní stoupá pouze v Přerově. Voda zaplavila některé místní silnice, výrazné škody nezpůsobila. V Přerově a v Teplicích nad Bečvou ale nadále platí třetí povodňový stupeň značící ohrožení.

V Hranicích krátce po poledni kvůli rozvodněné Bečvě muselo opustit domovy několik desítek lidí, většina z nich se ale mohla později vrátit. "Máme připravené prostory, lidé je ale nevyužívají," řekl mluvčí města Petr Bakovský.
18:15
18:15 Část Bohumína je bez proudu
V Bohumíně na Karvinsku voda zaplavila už tři městské a dvě místní části města - Vrbici, Pudlov, Šunychl, Novou Ves a Kopytov. Částečně zaplavený je také Starý Bohumín, a to kvůli spodním vodám a místním potokům, řekla mluvčí radnice Lucie Balcarová. Z městské nemocnice se kolem 17:00 začali evakuovat zbylí pacienti. Část města je v současnosti bez elektrického proudu. V městských částech Záblatí a Starý Bohumín elektřina nefunguje zhruba 3700 lidem.
18:27
18:27 Stav ohrožení na 12 místech
Nejvyšší stupeň povodňové aktivity platil na 12 místech na Moravě. Vodohospodáři stav ohrožení vyhlásili na řekách Lubině, Odře, Ostravici, Olši, Bečvě, Rožnovské Bečvě a Moštěnce, na řece Moravě platil třetí stupeň ve Strážnici a Spytihněvi. Pohotovost nebo bdělost platila na dalších 18 místech v Moravskoslezském, Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji.
18:35
18:35 Povodeň ovlivňuje politiku
Záplavy na severní Moravě zasáhly do volební kampaně v regionu. Hlavní politické strany dnes oznámily, že se místo původně plánovaných volebních akcí zaměří na pomoc lidem při povodních. ODS přerušila v Moravskoslezském a Zlínském kraji volební kampaň, aby mohli její členové pomáhat v postižených obcích. ČSSD nabídla finanční pomoc ve výši 1,2 milionu korun. Komunisté slibují, že své kandidáty pošlou pomáhat do terénu. Kampaň kvůli povodním omezili i TOP 09, lidovci a zelení. Věci veřejné chtějí do postižených oblastí vyslat dobrovolníky.
18:47
18:47 Železnice mezi Prahou a Ostravou stojí
Kvůli stoupající vodě museli železničáři uzavřít část koridoru mezi Prahou a Ostravou v úseku Polanka - Ostrava-Svinov. Vlaky včetně pendolin budou odkloněny přes Ostravu-Vítkovice, do Ostravy by měly normálně dojet. Budou však kvůli změně trasy nabírat desítky minut zpoždění. Informovali o tom mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla a Radek Joklík z Českých drah.

"Na III. tranzitním železničním koridoru jsme vinou stoupající vody museli z bezpečnostních důvodů od 18:15 uzavřít úsek Polanka - Ostrava-Svinov. Otevření úseku zatím nelze odhadovat," sdělil Halla.

Podle něho byl do té doby veden provoz pouze po jedné koleji, ale voda dále stoupala. "Nikdo nemohl dále riskovat, jedná se až o stoletou vodu. Kdy se trať znovu zprovozní, záleží na tom, kdy opadne voda. Potom možná budeme moci v úseku povolit pomalou jízdu," uvedl Halla.
19:50
19:50 Hladiny menších řek začaly klesat
Hladiny některých menších toků v Moravskoslezském kraji začaly zvolna klesat, a to díky zeslábnutí dešťů v podvečerních hodinách. Vzestupy se podle Českého hydrometeorologického ústavu zpomalily či pozastavily také na dolní Olši, střední Bečvě, a částečně na dolní Odře a dolní Moravě. Nadále stoupá dolní Bečva. Intenzivní deště se však zřejmě vrátí a hladiny na ně budou rychle reagovat vzestupem.

V první polovině dnešní noci budou srážky podle předpovědi meteorologických modelů v postižené oblasti zesilovat, v druhé polovině noci naopak pravděpodobně opět zeslábnou. Na úterý meteorologové hlásí silnější deště. Očekávají tak, že zejména malé potoky v Beskydech a jejich podhůří se mohou opět zvednout. Míra vzestupu bude závislá na intenzitě srážek.

Průtok Odry v Bohumíně během noci očekávají hydrologové na úrovni 1100 až 1200 krychlových metrů za sekundu.
19:58
19:58 Evakuace pro Lázně Darkov
V Karviné evakuují 250 pacientů Lázní Darkov. Voda vytopila sklepy a kotelnu, proto nelze lázně vytápět. Přímo pacienty voda neohrožovala
20:00
20:00 Lesy ČR nasadily protipovodňovou techniku
Lesy ČR nasazují na záplavami postižená území Moravskoslezského a Zlínského kraje protipovodňovou techniku. Sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Podnik očekává, že povodně způsobí největší škody na korytech vodních toků a lesní dopravní síti, celkovou sumu pracovníci zatím nechtějí odhadovat. Lesy ČR se chystají pomoci obyvatelům a obcím postiženým povodněmi.

Podle Boublíka jsou pracovníci Lesů ČR již od neděle v terénu, kde sledují situaci, účastní se jednání povodňových komisí, odstraňují zátarasy v korytech toků a zpřístupňují zasažená území. Pracují zejména v oblasti Beskyd, Novojičínska, Vsetínska a Valašského Meziříčí.
20:18
20:18 Stav ohrožení stále na 12 místech
Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, platil ve 20:00 na 12 místech Moravskoslezského kraje. Vodohospodáři právě vyhodnocují aktuální informace z Českého hydrometeorologického ústavu a prognózu vývoje situace v následujících hodinách by tak přesněji mohli znát po 21:00, řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.
21:11
21:11 Stav nebezpečí na Hranicku a Přerovsku

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík vyhlásil k dnešním 20:00 stav nebezpečí na Hranicku a Přerovsku, které ohrožuje voda z rozbouřené řeky Bečvy. Opatření by mělo platit do pátečních 12:00. Vodohospodáři dnes vyhlásili třetí povodňový stupeň na řece Bečvě v Teplicích nad Bečvou u Hranic a v přerovské části Dluhonice. V Hranicích se již hladina řeky postupně snižuje, v Přerově nadále stoupá. Voda zaplavila v průběhu dne některé silnice, výrazné škody ale zatím nezpůsobila.

21:58
21:58 Premiéři diskutují o povodních

Fischer konzultoval povodňovou situaci s premiéry Polska a Slovenska. Země budou spolupracovat při záchranných pracech i odstraňování následků.

22:11
22:11 Chropyně se chystá na případnou evakuaci
Chropyně na Kroměřížsku se chystá na případnou noční evakuaci zhruba pěti desítek obyvatel části města Plešovec. Rodinné domky totiž ohrožují říčky Malá Bečva a Moštěnka, které by měly kulminovat mezi 03:00 a 06:00 ráno. Upozornili jsme občany rozhlasem, aby byli na případnou evakuaci připraveni, řekl starosta Chropyně Radovan Macháček.
22:30
22:30 Ohrožení na 13 místech
Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy stav ohrožení, platí na 13 místech Moravskoslezského kraje. Vodohospodáři však mají dobré zprávy, hladiny řek začaly klesat a podle předpovědi počasí by slábnout měly i srážky, řekl mluvčí Povodí Odry Čestmír Vlček.

Třetí povodňový stupeň je aktuálně vyhlášen na těchto tocích: Petrůvka v Zebrzydowicích na Karvinsku, což je na státní hranici s Polskem, Stonávka v Hradišti na Karvinsku, Odra v Ostravě-Koblově a Bohumíně na Karvinsku, Ostravice ve Slezské Ostravě, Porubka ve Vřesině u Ostravy, Lubina v Petřvaldu na Novojičínsku, Jičínka v Novém Jičíně, Olše ve Věřňovicích, Dětmarovicích a Českém Těšíně na Karvinsku a Bílovka v Bílovci na Novojičínsku a Lušina v Ostravě-Radvanicích.
22:40
22:40 Kalamitní stav trvá
Kalamitní stav vyhlášený energetiky pro celý Moravskoslezský kraj a Vsetínsko nadále trvá. Vlivem silného větru a hustého deště zůstává po 20:00 v kraji bez proudu asi 5500 domácností, což je o zhruba polovinu méně než dopoledne. Nejvíce poruch na vysokém i nízkém napětí přetrvává na Krnovsku, Novojičínsku a Karvinsku. Sdělil to regionální mluvčí ČEZ Jaroslav Jurča.

Kalamitní stav vyhlásili energetici v noci na dnešek od půlnoci. Poruchy způsobil silný nárazový vítr v kombinaci s hustým deštěm. Na mnoha místech spadly stromy do vedení a někde zpřetrhaly vodiče. Na Vsetínsku souviselo vyhlášení kalamitního stavu také s evakuací obyvatel Valašského Meziříčí.