Právnická fakulta v Plzni připravila prvních deset návrhů na odebrání titulu magistr. Většinou se to dotkne lidí, kteří studium absolvovali v nestandardně krátké době. Návrhy děkan podepíše odpoledne a ještě v pátek odešle rektorovi Západočeské univerzity. Ostatní návrhy dokončí a pošle fakulta v pondělí. ČTK to řekl děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil.

Mezi adepty na odebrání titulu je podle dnešní MfDnes i chomutovská primátorka Ivana Řápková a také starosta Prahy 5 Milan Jančík. "Nevím, zda jsou přímo v balíku prvních deseti, kteří budou posláni dnes, ale určitě jsou mezi magistry, jejichž studium je zpochybněno," řekl ČTK důvěryhodný zdroj.

V případě Řápkové chybí na fakultě písemné dokumenty o jejím studiu, neexistují protokoly s podpisy učitelů o zkoušce. Primátorka od počátku tvrdí, že studovala standardně. Podle MfDnes Jančíkovi fakulta vytýká nestandardní průběh státnice i celého studia. I Jančík tvrdí, že jeho studium bylo korektní. Pokud se jeho pochybení potvrdí, je i ČSSD na Praze 5 připravena přestat jej podporovat. Dle deníku jsou na seznamu i ministerští náměstci Dana Trezziová, Robert Szurman a Ivo Vrzal.  

Řápková: Někdo vyráběl důkazy proti mně 

Řápková, dvojka na ústecké kandidátce ODS, dává případný návrh na odebrání svého titulu do souvislosti s předvolební kampaní. "Je zajímavé, že fakulta vyšetřování zahájila v září, já jsem na podzim fakultě veškerá potřebná fakta předložila, a takzvané 'vyšetřování' je ukončeno až čtrnáct dní před volbami, uvedla chomutovská primátorka v tiskovém prohlášení.

Zároveň bez dalších podrobností dodala, že někteří lidé na právnické fakultě vyráběli důkazy proti ní. "Představitelé fakulty by se měli nad sebou zamyslet, jako zastánci práva a spravedlnosti by neměli vyrábět do očí bijící politické kauzy, jako vystřižené z mafiánských filmů," napsala Řápková.

Vedle prvních deseti návrhů pošlou plzeňská práva ostatní doporučení v pondělí. Snaží se tak dodržet termín 15. května, do něhož se zavázala prověřit problémové studenty magisterského studia a odeslat návrhy. Adepty na odebrání titulu vytipovala komise rektora, jež našla pochyby u celkem 44 magistrů.

Dle Pospíšila se jedna část případů týká takzvaných rychlostudentů, tedy lidí, kteří v Plzni studovali kratší než standardní dobu. Mezi nimi jsou i případy pouze několikaměsíčního studia. "U těchto lidí nemá univerzita ve svém archivu doloženo předchozí studium. Bude tedy na nich, aby v rámci správního řízení, které zahájí pan rektor, doložili doklady o tom, že studovali adekvátní studium na jiné právnické fakultě," dodal děkan.

Pochybení spojené s rychlostudiem se často kumuluje i s dalšími nedostatky, jako například nestandardním složením státnicové komise, chybějícími dokumenty o zkouškách a podobně. Podle experta na správní právo Františka Korbela, který pro fakultu návrhy připravuje, stejně jako u absolventů bakalářského a doktorského studia se i u magistrů zahajuje správní řízení pouze v případech kumulace nedostatků.

"Nejčastější pochybností je extrémně krátká doba studia," potvrdil Korbel, který odmítl jakékoliv jméno komentovat. Dosud žádné nezveřejnila ani univerzita. Jedním z adresátů návrhu je podle informací ČTK člověk, jenž studoval jen dva měsíce, a to během prázdnin. Tím by mohl být Jan Harangozzo, jež figuruje v kauze podvodných konkurzů kolem soudce Berky. 

Uznali 20 let staré zkoušky 

"Další pochyby vyvolává u některých magistrů i uznávaní předchozího studia, které není nijak doloženo. Případně se jedná o studium, které nemohlo být uznáno, protože podle studijního a zkušebního řádu je možné uznat zkoušky z vysoké školy maximálně dva roky zpětně," dodal Korbel. O titul Mgr. by tak mohl přijít člověk, jemuž byla uznána vysoká škola SNB z roku 1985, tedy zkoušky a zápočty staré 20 let, které byly z úplně jiných předmětů a s jiným obsahem, než je dnes vyučován na právech.

V tomto případě indicie vedou k bývalému náměstkovi policejního prezidenta Janu Brázdovi, jenž absolvoval v Plzni magisterské studium za necelý rok. Byl přijat na podzim 2004 a v lednu 2005 obhájil diplomovou práci. Stejně rychle zvládl i doktorandské studium. Svou práci obhájil hned v roce 2006.

V několika případech "prominentní" magistři byli také zkoušeni mimo oficiální termíny a mimo oficiální zkušební komise. Jejich státnice se konaly ve dnech, kdy žádná zkušební komise nezasedala.

Fakulta dosud navrhla odebrat titul devíti držitelům Ph.D. a sedmi bakalářům. Zahájení správního řízení je v kompetenci rektora Josefa Průši. Ten už s držiteli Ph.D. a bakalářského titulu řízení zahájil. Obdržel už také některé zpětné reakce s argumenty dotyčných absolventů, jimiž se obhajují. Zatím v žádném z případů nerozhodl. Po poradě s Korbelem totiž univerzita nejprve pošle všem dotyčným dopisy o zahájení řízení a teprve poté začne přezkoumávat jejich argumenty.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist