Exministr financí a jeden z lídrů TOP 09 Miroslav Kalousek pošle před volbami do statisíců českých domácností fiktivní složenku s výzvou, aby za každého člena domácnosti splatila rodina podíl na státním dluhu ve výši 121.000 korun.

Druhou možností je podle Kalouska, aby se všichni spolu s TOP pokusili dluh minimalizovat. "V případě jiné volby může Vaše dlužná částka velice rychle přesáhnout 200.000 korun na každého občana včetně kojenců a dětí," uvádí Kalousek na letáku, jehož vrchní část tvoří fiktivní složenka.

Na rostoucí státní deficit upozorňuje také videoklip TOP 09 s nemluvnětem, které má "větší dluh, než si myslíte", který Kalousek představil. Zopakoval, že bez razantních škrtů v mandatorních výdajích a systémové změně ve složení rozpočtu Česku hrozí krach veřejných financím, jehož důsledky "ponesou ti nejslabší".

Kalousek také oponoval expertovi ODS Martinu Kocourkovi, který tvrdí, že další drastické škrty by mohly uhasit slabý ekonomický růst, který nyní stát zažívá. "To povede ke ztrátě pracovních míst a paradoxně k dalšímu tlaku na rozpočet. Nehledě na možné narušení sociálního smíru. Řečtí demonstranti by mohli panu Kalouskovi vykládat, jak to vypadá," uvedl Kocourek v narážce na vlnu protestů proti úsporným opatřením v Řecku.

Podle Kalouska je to ale ODS, která škrtá v investicích, což povede k podvázání ekonomického růstu.

TOP 09 navrhuje šetřit na mandatorních výdajích, tedy platech a sociálních dávkách, což podle Kalouska hospodářství neohrozí. "Jde o sociálně únosné kroky, které nás mohou vyvést z cesty do Řecka," konstatoval Kalousek.

 

Související