Pohřeb se stáními poctami

Ombudsman Otakar Motejl, který v neděli náhle zemřel po krátké nemoci ve věku 77 let v nemocnici v Brně-Bohunicích, bude mít pohřeb se státními poctami. ČTK to dnes řekla jeho zástupkyně Jitka Seitlová s tím, že podrobnosti k smutečnímu obřadu se nyní dojednávají.

Na sídle Kanceláře veřejného ochránce práv v brněnské Údolní ulici visí černý prapor.

Podle zákona se po Motejlově smrti ujala vedení kanceláře jeho zástupkyně Seitlová.

Ombudsmana, který nastoupí po zesnulém Otakaru Motejlovi, zvolí s největší pravděpodobností až nová sněmovna po volbách. Kandidáty navrhuje prezident a Senát. Poslanci mají na volbu nového ochránce práv zákonem danou šedesátidenní lhůtu. Její konec tedy vychází na začátek července. Pokud poslanci nikoho nevyberou, proces se ve stejné lhůtě opakuje.

Konkrétní jména případných adeptů na ombudsmana politici zatím vesměs říkat nechtějí. Zelení přišli s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, který za tuto stranu ale kandiduje jako lídr do sněmovny. "Je vnímán velkou částí veřejnosti jako člověk vysokých morálních hodnot a myslím si, že by byl dobrým ombudsmanem," řekl ČTK předseda zelených Ondřej Liška.

Situace s volbou ombudsmana je podle Jana Kysely z Právnické fakulty Univerzity Karlovy nešťastná v tom, že na začátku volebního období má sněmovna poměrně hodně starostí sama se sebou. "Troufám si tvrdit, že to nebude priorita," řekl dnes ČTK Kysela. Podle něho by se tak mohla volba opozdit.

Do voleb poslance čeká patrně jedna řádná schůze 18. května, na níž volba zařazena nebude. "Přeci jen je to velmi významný úřad," řekl ČTK místopředseda sněmovny Vojtěch Filip (KSČM). Za téměř vyloučenou označil volbu ombudsmana současnou sněmovnou předseda ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS). "Sněmovna už je nefunkční, žádný prostor tu není," poznamenal poslanec.

Zákon říká, že pokud se uvolní funkce ochránce před ukončením jeho funkčního období, koná se volba jeho nástupce do 60 dnů. Sněmovna se musí sejít do 30 dnů od voleb, tedy do konce června, poslanci tedy budou mít čas ještě do konce první červencové dekády. Pokud by nového ombudsmana nezvolili, musí se další volba konat ve lhůtě 60 dnů.

Prezident a Senát navrhují sněmovně po dvou kandidátech, shodné návrhy jsou podle zákona přípustné. K postupu v Senátu Kysela uvedl, že organizační výbor vyhlašuje lhůtu pro podávání kandidatur. Senátoři si je osvojí, nebo ne, adepty čeká slyšení v ústavněprávním a petičním výboru. Konečné slovo pro výběr kandidátů má plénum.

Wagnerová nebo Brožová 

Nikdo není nenahraditelný, i když náhrada nemusí mít stejnou kvalitu, podotkl ústavní odborník a poslanec ČSSD Zdeněk Jičínský. "Ta funkce tady je, Otakar Motejl jí dodal potřebnou autoritu a já myslím, že se najde vhodný člověk, který by po něm tento úkol převzal," řekl ČTK. Jičínský sám by kandidaturu na ochránce práv nepřijal. "Já už jsem příliš starý, na další kandidaturu jsem ze zdravotních důvodů rezignoval," dodal.

Kysela z Právnické fakulty UK jmenoval dva lidi, kteří mají podle něho srovnatelné nasazení ohledně spravedlnosti, práva a zkušenost. Jde o ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou a předsedkyni Nejvyššího soud Ivu Brožovou.