Finančník Zdeněk Bakala neuspěl s žalobou, kterou podal na místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka. Politik přirovnal Bakalu v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD ke "gaunerovi". Pražský městský soud žalobu, kterou se Bakala domáhá finanční satisfakce ve výši 300.000 korun a omluvy, zamítl. Rozhodnutí je zatím nepravomocné a finančník naznačil, že se s největší pravděpodobností odvolá.

Spor se týká zhruba 45.000 bývalých bytů těžební OKD na severu Moravy. V současnosti je vlastní firma RPG Byty, dceřiná společnost RPG Industries SE, jejímž je Bakala spoluvlastníkem.

K bytům se RPG Industries SE  dostala koupí společnosti Karbon Invest v roce 2004. Tehdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si je chtějí dlouhodobě odkoupit.

Zaorálek loni v listopadu soudu řekl, že se s Bakalou sešel na přelomu let 2004 a 2005 a na téma bytů OKD s ním hovořil. "V podstatě pan Bakala slíbil, že byty nájemníkům převede. Že jim je nabídne a převede," řekl tehdy Zaorálek.

"Žádný slib nikdy učiněn nebyl. Ani mnou, ani nikým jiným z naší skupiny," reagoval Bakala. Podle něj se jedná o účelovou dezinformaci a dezinterpretaci jejich předchozích vyjádření "a je to organizováno skupinou kolem pana Zaorálka".

Finančník v únoru 2005 České televizi řekl, že OKD, jejímž byl spoluvlastníkem prostřednictvím koncernu Karbon Invest (KI), chce byty prodat. Přednost při prodeji měli mít podle jeho tehdejšího vyjádření současní nájemníci. "Za tři roky budete vědět, jakým způsobem a kdy si budete moci byt koupit," uvedl tehdy finančník.

Bakala: Mé jednání nebylo nemravné

Na začátku letošního března Bakala řekl, že tehdejší vyjádření společnosti byla vytržena z kontextu. Prodej byl podle něho pouze jednou z možností. Firma si prý vyhradila tři roky, aby provedla analýzu bytového fondu a rozhodla se, co s ním.

V roce 2008 pak realitní skupina RPG Real Estate oznámila, že se byty nechystá prodávat, ale investovat miliardové částky do zlepšení bytových domů i jejich okolí. Bakala uvedl, že není většinovým vlastníkem společnosti RPG Byty, která fond v současnosti vlastní, a nemůže tak sám o prodeji rozhodovat. Podle dnešního vyjádření soudce Tomáše Novosada prohlášení neobsahovalo ovšem žádné relevantní důvody. Novosad řekl, že někteří nájemníci však mezitím do bytů investovali, protože počítali s jejich koupí. Také si mohli místo čekání zakoupit jiné byty, které měly mnohem nižší cenu než v současnosti.

Výroky, o které ve sporu jde, zazněly v říjnu 2008 na tiskové konferenci v Ostravě. Zaorálek tehdy kritizoval způsob, jakým se Bakala stará o bytový fond, jeho jednání označil za nesolidní. Soudce Tomáš Novosad při odůvodnění rozhodnutí uvedl, že Zaorálkova kritika měla pravdivý základ a byla oprávněná. Finančník ale odmítl, že by jeho jednání bylo nemravné.

Finančník se podle tehdejších Zaorálkových slov snaží vyhýbat svým závazkům obsaženým v kupní smlouvě. "Pan Bakala se chová jako gauner," řekl tehdy Zaorálek. Jeho právník Petr Topinka loni v listopadu uvedl, že jeho klient pronesl svá slova jako poslanec za sociální demokracii, která má ve svém programu ochranu nájemníků.

Zaorálkova slova soudce Novosad označil za ostrá, ale ještě v mezích přípustné kritiky. Bakalovo jednání je podle něho možné kritizovat jako neférové a nemravné. Finančník musí navíc podle Novosada jako "osoba veřejného zájmu" snést ostřejší kritiku. "Má také přístup do médií a může své činy vysvětlovat," uvedl soudce.

Bakala podal na Zaorálka žalobu na ochranu osobnosti. Výraz gauner podle žaloby vybočuje z pravidel slušného chování a je hrubě urážlivý. Místopředseda sociální demokracie má podle Bakaly pozornost médií a lidé mu důvěřují. Finančník v březnu před soudem označil Zaorálka za "seriálového pomlouvače".

Finančník po Zaorálkovi požaduje finanční satisfakci, kterou prý v případě úspěchu věnuje Nadaci Terezy Maxové. Chce také písemnou omluvu, Zaorálek by měl podle něho omluvu zveřejnit i v Lidových novinách a v Právu.

Zdeněk Bakala je vlastníkem společnosti Economia, vydavatele Hospodářských novin, serveru iHNed.cz a Ekonomu. Patří mu i týdeník Respekt.