Evropská unie kritizuje ministerstvo obrany za jednu z největších zbrojních zakázek posledních let. Evropská komise pohrozila Česku soudem kvůli nákupu vojenských dopravních letadel CASA za tři a půl miliardy korun.

Ministerstvo podle ní porušilo unijní pravidla, protože se pro španělské letouny rozhodlo bez soutěže. "Komise se obává, že Česká republika porušila předpisy o zadávání veřejných zakázek, když nezpřístupnila výběrové řízení konkurenci v rámci celé EU," uvedla mluvčí komise Chantal Hughes. Tím, že Česko neoslovilo při nákupu víc zájemců, navíc mohlo podle komise „plýtvat penězi daňových poplatníků”.

Komise tímto způsobem reagovala na dva roky starou stížnost italského výrobce letadel Alenia Aeronautica, který se o zakázku neúspěšně ucházel. "Vzhledem k tomu, že česká strana jednala pouze s jedním zájemcem, jde o evidentní porušení zásad transparentnosti," tvrdili tehdy zástupci Alenie.

Česko má nyní dva měsíce na to, aby "zajistilo soulad s právem EU". V opačném případě mu hrozí řízení u soudního dvora v Lucemburku, který může skončit až udělením pokuty České republice. Ministerstvo obrany se zatím k rozhodnutí komise nevyjádřilo. "Váš telefonát jsem převzal, informaci předám dál," reagoval na dotaz HN mluvčí rezortu Petr Sýkora. 

 

Alenia si už dříve na zakázku stěžovala i u českého antimonopolního úřadu. "Jde o zbrojní zakázku, takže soutěž být vypsaná nemusí," reagoval tehdejší ředitel úřadu a nynější ministr vnitra Martin Pecina.

O nákupu letadel CASA rozhodl zhruba před rokem Topololánkův kabinet a to v době, kdy už byl v demisi. Nevypsání soutěže odůvodnil mimo jiné snahou prodat české bitevníky L-159. Součástí nákupu byla totiž výměna pěti bitevníků za jednu Casu.

Ministr obrany Martin Barták, který v Topolánkově vládě zastával funkci náměstka ministra, se zatím odmítl k této záležitosti vyjádřit. Chce si nejdříve sdělení EK přečíst.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist