Náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová (KDU-ČSL) v úterý zkritizovala hlídky, které do pražských ulic vyslaly neparlamentní Věci veřejné (VV). Podobně se vyjádřila i Strana zelených. VV někdejšího televizního reportéra Radka Johna "sociálně-intervenční hlídky" vyslaly do ulic Prahy 1 a 5 půldruhého měsíce před volbami. Podle náměstkyně ministra vnitra a lídra lidovecké kandidátky ve Středočeském kraji hlídky připomínají "údajnou domobranu Dělnické strany nebo komunistickou Pomocnou stráž Veřejné bezpečnosti".

Na internetových stránkách VV bylo několik dní možné spatřit záběry z práce hlídek. Nyní už na webu chybí. Skupinka mladých lidí v reflexních vestách na něm hovořila s lidmi, označenými za "sociálně nepřízpůsobivé", v parku v Praze 5. Upozornila je, že by kolem nich mělo být uklizeno, neměli by být cítit alkoholem a neměli by se pohybovat v blízkosti dětského hřiště. Hlídky také přivolávají policisty například k nalezeným injekčním stříkačkám a podobně.

"Reflexní vesta není policejní odznak. Kdo tedy dal Johnovým urostlým hochům, z nichž jde strach, více práv než mají ostatní občané? Je absolutně nepřípustné, aby se politická strana stavěla nad zákon," uvedla Ptáčková Melicharová. "Zbytečně zaměstnávají službu konající policisty. Ti se místo skutečných zločinů musí věnovat přihlouplým telefonátům," poznamenala lidovecká politička, která se ve Středočeském kraji utká s místopředsedkyní VV Kateřinou Klasnovou.

"Jedna z elementárních zásad fungování hlídky je, že rozhodně nefunguje na bázi žádného fyzického násilí, a tudíž žádné násilnosti a fyzické útoky absolutně nepřicházejí v úvahu," uvedla Jana Pařízková z VV. Negativní reakce na práci hlídek podle ní vytvářejí média, občané si prý jejich činnost pochvalují. Aktivity hlídek jsou nicméně naplánovány jen do konce května.
Strana zelených v Praze v úterý také upozornila, že Praha 10 si před volbami najala služby agentury ABL Víta Bárty, trojky na pražské kandidátce VV. "Daňoví poplatníci za dva měsíce strážní služby přijdou o 1,89 milionu korun. Vedle strážníků městské policie a české policie tak v této městské části bude ještě působit skupina 11 členů hlídek," uvedl v tiskové zprávě Roman Rogner, zastupitel zelených v Praze 10.

"Bártovy hlídky" z ABL i VV tak podle zelených privatizují služby, které má zajišťovat stát a město. I u SZ fakt, že si politická strana "zřizuje svoje bezpečnostní složky, vyvolává vzpomínky na doby minulé".