Stav veřejných financí podle ODS v příštích pěti letech neumožní zásadní zvýšení výdajů na zdravotnictví. Po volbách chce proto strana šetřit mimo jiné změnami v lékové politice a podporou prevenčních programů. Lidé, kteří by chodili na preventivní prohlídky, by dostali od pojišťoven finanční bonus, řekl lídr ODS Petr Nečas a zdravotní experti strany.

Systém poplatků ve zdravotnictví chce ODS zachovat v nynější podobě. Jejich zrušení by podle strany způsobilo velké finanční problémy. Bylo by prý navíc asociální, protože bez poplatků by nebylo z čeho financovat ochranné limity pro chronicky nemocné.

"Systém poplatků se jednoznačně osvědčil a jen díky jejich existenci bylo možné zavést ochranné limity," řekl Nečas. Debatovat lze podle něj jen o "jemných nuancích" v poplatcích. Například platba za položku na receptu se podle něj sice osvědčila, ale špatně se vysvětluje veřejnosti.

Nejnovější čísla podle ODS ukazují, že ochranný strop pro platby ve zdravotnictví překročilo loni téměř 300.000 lidí, převážně důchodců a pacientů s kombinovanými onemocněními. Zdravotní pojišťovny jim vyplatily asi 260 milionů korun.

Šnajdr: Zrušení poplatků by vedlo ke kolapsu financování

Podle náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra zdravotní pojišťovny vybírají letos méně, než si naplánovaly. Zrušení poplatků by podle něj v této situaci vedlo ke kolapsu financování zdravotnictví.

České zdravotnictví má podle Šnajdra oproti vyspělým státům velké rezervy v prevenci u nejzávažnějších chorob, jako jsou rakovina či kardiovaskulární a diabetická onemocnění. ODS proto chce lidi prostřednictvím finančních bonusů motivovat, aby chodili na preventivní prohlídky. Podobný program podle Šnajdra už úspěšně zavedla Všeobecná zdravotní pojišťovna, u níž lidé mohou sbírat body za to, že rodina chodí na pravidelné kontroly.

Občanští demokraté ve svých volebních plánech podobně jako ostatní strany počítají s vymezením standardu lékařské péče. Podle nich by měl být bez finanční spoluúčasti pacientů. Lidem, kteří si za lepší péči chtějí připlatit, hodlá ODS umožnit využít nadstandardu, tedy výběru kvalitnější služby nad rámec základní varianty.

Zájem o nadstandard by podle ODS mohlo mít 20 až 25 procent Čechů. Na rozdíl od TOP 09 se ale občanští demokraté brání zavedení spoluúčasti u některých lékařských úkonů. Tvrdí, že u některých diagnóz by pak mohla být ekonomická situace pacienta bariérou pro přístup k péči.

ODS chce zmrazit výdaje na léčení

HN už na začátku dubna zjistily, že ODS chce na příští rok zmrazit platby státu zdravotním pojišťovnám za děti, důchodce a nezaměstnané, a tak ušetřit oproti plánu dvě miliardy.

Problém je, že třeba VZP již na konci letošního roku dojdou kvůli krizi rezervy. Pokud ji podobně jako v roce 2006 nezachrání stát, hrozí, že bude muset omezit zdravotní péči o pacienty. To se může projevit například delšími čekacími dobami na operace či nedostupností některých léků.

ODS si ale stojí na svém: ve zdravotnictví se podle ní zbytečně utrácejí miliardy korun, a než stát znovu nalije do pojišťoven peníze, je podle ODS nutné hledat peníze pomocí úspor přímo ve zdravotnictví.

"Musíme šetřit všude. Zdravotní pojišťovny by měly hledat úspory uvnitř systému," říká ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Kromě zmrazení plateb státu pojišťovnám navrhují občanští demokraté ve svém předběžném rozpočtu na rok 2011 rovněž další úspory. Hodlají třeba snížit výdaje na podpory v nezaměstnanosti a ušetřit na dotacích zdravotně postiženým. Zároveň plánují o pět procent snížit běžné výdaje na provoz státu.

Příštího roku by měl činit podle ODS schodek státního rozpočtu zhruba 139 miliard korun, což je o 24 miliardy korun méně než letos.