Strana Věci veřejné (VV), které dávají průzkumy veřejného mínění šanci dostat se po květnových volbách do sněmovny, neutvoří vládní koalici s "politickými dinosaury". Mezi ně lídr VV Radek John započítal šéfa ČSSD Jiřího Paroubka a lídra TOP 09 Miroslava Kalouska. Vylučuje také spolupráci s KSČM.

"Není otázka, zda s ODS či ČSSD, zdravotní a důchodová reforma musí být věcí široké shody," řekl John. VV vypočítaly pět podmínek, které jsou podle nich pro případnou povolební spolupráci s jejich stranou nezbytné.

Peníze od armády do školství

Kromě odchodu zmíněných "dinosaurů" a účinného boje s korupcí je to konec zadlužování státu a splnění maastrichtských kritérií pro zavedení eura do roku 2012, zachování sociální solidarity a boj s příživnictvím, zdravotnická a sociální reforma a více peněz do školství. Věci veřejné je chtějí získat například z rozpočtu ministerstva obrany.

John zopakoval, že do vlády by jeho strana vyslala bývalého ministra zahraničí Josefa Zieleniece. V kontaktu je také s bývalým eurokomisařem Pavlem Teličkou a neúspěšným prezidentským kandidátem Janem Švejnarem. Domluvena s nimi strana na případné nominaci ale není.

"Nechceme ve vládě jenom sekundovat někomu, kdo bude tuto zemi dále vyjídat. V takovém případě bychom tvrdě pracovali v opozici," podotkl John. Věci veřejné by se pak podle něho soustředily především na zlepšení volebního výsledku v dalších parlamentních volbách.

Nyní VV předpokládají, že po květnových volbách budou disponovat přibližně 25 poslanci, "za horizontem" jsou podle Johna úvahy o funkcích ve sněmovně, na něž by si strana činila nárok.
Předseda strany přitom poznamenal, že při současné tvrdé polarizaci politiky na levici a pravici je možné, že se příští volby budou konat už za dva roky.

John dnes uvedl že velké parlamentní strany - ČSSD a ODS - jsou v obrodném procesu, zastavily se ale na půli cesty, když z politiky odešli pouze šéf ODS Mirek Topolánek a sociálnědemokratický předseda sněmovny Miloslav Vlček. Měli by podle něj odejít také středočeský hejtman David Rath (ČSSD), exministr vnitra a místopředseda ODS Ivan Langer a jeho straničtí kolegové - starosta Prahy 5 Milan Jančík a náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. "Konečný seznam dinosaurů by měla udělat policie," poznamenal John.