Na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze 3 se v sobotu dopoledne sešlo podle policejních odhadů přes 100 příznivců DSSS. Policisté kontrolovali příchozím doklady.

Sympatizanti DSSS naslouchali projevu volebního lídra strany Tomáše Vandase, v davu byly jak vlajky zrušené Dělnické strany, tak i její nástupkyně - DSSS. Vandas shromážděným mimo jiné řekl, že pokud soud zruší i DSSS, vznikne další nástupnický politický subjekt.

Po asi hodinu a půl trvajícím mítinku, který měl klidný průběh, se jeho účastníci rozešli.

DSSS je nástupkyní Dělnické strany, o jejímž zrušení rozhodl v únoru Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech Dělnické strany soud našel xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus. Strana podle něj podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Dělnická strana podala k Ústavnímu soudu návrh, jímž své rozpuštění napadla.

V ulicích byli i anarchisté

S výjimkou jedné potyčky, kdy několik anarchistů napadlo u Rudolfina ochranku štábu televize Nova, se letošní anarchistické shromáždění v Praze obešlo rovněž bez incidentů. Zhruba 200 jeho účastníků se kolem čtrnácté hodiny začalo na Střeleckém ostrově rozcházet, někteří se přesouvali na Císařskou louku, kde Antifašistická akce pořádá hudební festival May Day.

Průvod přišel na Střelecký ostrov z náměstí Republiky, kde shromáždění kolem poledne začalo. Cestou, u Rudolfina, se odehrál incident: anarchisté bodyguardy štábu považovali za příznivce krajní pravice. Strkanici uklidňoval antikonfliktní tým policie.

Demonstrace pak skončila na Střeleckém ostrově skandováním hesla "Odpor žije, boj pokračuje". Předtím drželi účastníci minutu ticha za anarchisty popravené v květnu 1886 po vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu. Právě na paměť uvedené stávky se Svátek práce na 1. máje slaví.

Stejně jako na dalších dnešních akcích policie nemusela zasahovat. Policejní mluvčí Tomáš Hulan ČTK řekl, že v rámci prvomájových akcí se nestal žádný větší incident. Protože na průvody a shromáždění přišlo méně lidí, než organizátoři předpokládali, policie se začala už dopoledne z ulic stahovat. Odpoledne byla policistů v terénu polovina z původně plánované tisícovky.
Související