Bývalý tajemník městské části Brno-střed Radovan Novotný obviněný z korupce na radnici v Brně-Žabovřeskách byl ve čtvrtek propuštěn z vazby. Novotný je stíhán na svobodě poté, co státní zástupce vzal zpět stížnost na rozhodnutí o jeho propuštění na kauci. Druhý obviněný, bývalý starosta Žabovřesk Aleš Kvapil, zůstává ve vězení. Oba brněnští politici byli obviněni z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí jim až 12 let vězení.

"V případě mého klienta zpětvzetí stížnosti nebylo učiněno. O jeho dalším osudu se bude dále jednat," řekl ČTK obhájce Kvapila Milan Staněk. O tom, zda bude i exstarosta propuštěn z vazby, bude v pátek v neveřejném řízení jednat Krajský soud Brno.

O propuštění dvojice na kauci rozhodl v uplynulých dnech Okresní soud Brno-venkov. Kvapil složil čtyři a Novotný dva miliony korun. Brány věznice v Brně-Bohunicích měli opustit již minulý pátek. Krátce před tím si ale státní zástupce podal na verdikt soudu stížnost. Tvrdil, že soud se dostatečně nezabýval původem peněz, kterými byly kauce uhrazeny.

O propuštění Novotného ve čtvrtek v neveřejném jednání rozhodoval krajský soud. Vzhledem ke tomu, že žalobce vzal zpět stížnost na rozhodnutí okresního soudu, dal souhlas k propuštění Novotného z vazby. Stalo se tak krátce po 16:00. Novotný při odchodu z brněnské vazební věznice novinářům řekl, že s obviněním nesouhlasí.

Kvapil s Novotným chtěli podle neoficiálních informací úplatek za to, že získají soukromé firmě povolení pro stavební projekt v Žabovřeskách. Patřili k vlivným členům brněnské ODS. Byli z ní vyloučeni. Nyní jsou ve vazbě v Brně-Bohunicích.