Policie obvinila prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala kvůli užívání luxusního bytu. Detektivové protikorupční policie Dohnala obvinili z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Škodu, kterou Dohnal svým jednáním údajně způsobil, policisté zatím vyčíslili na více než 900.000 korun. V případě odsouzení mu hrozí trest šest měsíců až pět let vězení.

"Je stíhán v souvislosti s užíváním bytu nadměrné velikosti a nadstandardního zařízení v Praze 3, který de facto tvoří dvě bytové jednotky," řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Stíhání se podle ní týká i bytu v Praze 2, který Dohnal užíval předtím. Podle policie tím porušil zákon o platech a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a také zákon o rozpočtových pravidlech.

Právník: Můj klient je politicky, ne kriminálně odpovědný

Dohnalův advokát Václav Vlk řekl, že proti usnesení o zahájení trestního stíhání podá stížnost. Kauzu označil za politickou."Už ze samotného textu obvinění to na mě působí, že kauza je vrcholně politická a jediným smyslem je odstranit mého klienta z vedení NKÚ, protože řádně prováděl svoji práci," reagoval Vlk.

Text usnesení o zahájení trestního stíhání jej prý překvapil. "Skutek má spočívat v tom, že došlo k uzavření - nikoli že to udělal pan prezident, protože ten to fyzicky nebyl - smlouvy na nepřiměřeně vybavený byt," uvedl.

Advokáta překvapil i rozsah šetření, které policie vedla. Podle Vlka se zabývala více věcmi. "Počínaje nákupem uměleckých děl až po to, kam jel (Dohnal) na služební cestu do zahraničí a různá běžná rozhodnutí úřadu včetně zřizování poboček, nezřizování poboček. Je to opravdu nestandardní věc, protože jsou šetřeny věci týkající se politické činnosti mého klienta, a ne nějaké jiné. Můj klient je politicky, ne kriminálně odpovědný," prohlásil advokát. Doplnil, že obvinění se týká doby od 1. ledna 2006 do 9. června 2009. Jeho klient podle něho v současnosti nebydlí v žádném z bytů, o které jde.

Předseda sněmovního kontrolního výboru Vladimír Koníček (KSČM) uvedl, že Dohnal byl obviněn na základě jeho kárné žaloby. Za poslance z výboru ji podal kvůli údajným chybám a porušení zákona při hospodaření úřadu loni v červenci. Kárný senát NKÚ jednání o žalobě přerušil; podezříval Dohnala ze dvou trestných činů a na podzim předal podklady Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 7. "Je potvrzené, že by se opravdu mohlo jednat o trestný čin," řekl Koníček.

Mladá fronta Dnes (MfD) loni v květnu upozornila na to, že Dohnal má za státní peníze k dispozici luxusní byt na pražských Vinohradech za měsíční nájemné přes 70.000 korun. Užívání bytu mu pak vytkl i sněmovní kontrolní výbor. V rozporu se zákonem o platech představitelů státní moci bylo podle poslanců to, že úřad prý prezidentovi platil pronájmy dvou bytů, a ne jednoho.

Dohnal ale tehdy tvrdil, že jde o nepřesnost. Spolu s pětičlennou rodinou prý obýval byt pět + KK o výměře zhruba 220 metrů čtverečních, který má jeden vchod. Jestli je zapsán jako dvě bytové jednotky, šlo podle něho o starší záležitost, která se týká majitelky a toho, že nenechala přepsat úpravu prostoru. Dohnal pak oznámil, že kvůli kritice byt opustí.

Kritice čelil i kvůli tomu, že prý nezákonně využíval tři luxusní služební vozy - dvě auta BMW řady 7 a rodinný vůz Peugeot 807. Dohnal se proti tomu ohradil s tím, že podle zákona pro soukromé účely používá služební vůz Peugeot 807. Další dvě auta BMW podle něho slouží k pracovním účelům, byla úřadem zakoupena a jejich nákup schválen ještě před jeho nástupem do funkce.

Mezi Dohnalem a sněmovním výborem se téměř rok táhne spor kvůli údajnému plýtvání penězi. Dohnal s odkazem na zákony poslancům neumožnil kontrolu hospodaření úřadu. Dostal od nich pokutu 50.000 korun, sněmovna později zamítla jeho odvolání. Koníček dnes uvedl, že sněmovna dosud nemá doručenku z oznámení o verdiktu sněmovny a Dohnal postih nezaplatil. Šéf NKÚ se k věci nevyjádřil. Je to záležitost právníků, řekl ČTK ještě před tím, než byla zveřejněna informace o jeho obvinění. Proti postupu sněmovny se brání u Ústavního soudu.

Hlavní události okolo údajných nesrovnalostí v hospodaření NKÚ


2009

11. března - Kolegium NKÚ, tedy vrcholný orgán úřadu, při projednávání hospodaření NKÚ za rok 2008 přijalo usnesení, v němž tvrdí, že úřad vynakládá peníze nehospodárně.

15. dubna - Sněmovní kontrolní výbor rozhodl, že vyšle tři členy, aby výhrady kolegia prověřili. Prezident NKÚ František Dohnal, jenž je sám také členem kolegia, poslancům řekl, že on pro usnesení nehlasoval, protože je považuje za špatné.

15. května - Mladá fronta Dnes (MfD) upozornila, že šéf NKÚ má za státní peníze k dispozici luxusní byt na pražských Vinohradech za měsíční nájemné 70.000 korun. Navíc údajně jezdí dvěma limuzínami BMW řady 7 a rodinným autem Peugeot 807.

22. května - Expertní skupina kontrolního výboru sněmovny došla k závěru, že Dohnal porušil několik zákonů. Podle poslanců úřad opakovaně upravoval rozsah zakázek úřadu tak, aby jejich hodnota klesla pod dva miliony korun. Šéfovi NKÚ vytkli i byt a užívání více aut. Dohnal s poslanci nesouhlasil.

27. května - Sněmovní kontrolní výbor rozhodl, že vyvolá s Dohnalem kárné řízení. Důvodem jsou údajné chyby a porušení zákona při hospodaření úřadu. Dohnal chyby odmítl, zprávu skupiny poslanců považuje za politickou, tendenční a zkreslenou.

7. června - Server iDnes.cz uvedl, že Dohnal se rozhodl opustit státem placený dvoubyt.

12. června - Poslanci pověřili sněmovní kontrolní výbor, aby prověřil hospodaření NKÚ.

24. června - Předseda kontrolního výboru sněmovny Vladimír Koníček uvedl, že Dohnal čelí trestnímu oznámení kvůli chybám v hospodaření NKÚ.

- Kontrolní výbor rozhodl, že sněmovna vypíše výběrové řízení na firmu, která hospodaření NKÚ prověří.

25. června - Dohnal podal trestní oznámení na pětici členů sněmovního kontrolního výboru, kteří ho prý lživě obvinili z porušování zákonů a špatného hospodaření.

26. června - Dohnal navrhl kárné řízení proti 12 členům kolegia NKÚ. Usnesení kolegia je podle Dohnala v rozporu se zákonem o NKÚ.

14. července - Předseda sněmovního kontrolního výboru Koníček podal za poslance návrh na zahájení kárného řízení s Dohnalem.

17. července - Před kárnou komorou NKÚ začalo řízení s 12 členy kolegia úřadu. V kárné komoře zasedl Dohnal spolu se dvěma soudci Nejvyššího soudu Pavlem Kučerou a Karlem Haschem.

30. července - Kárná komora zprostila obvinění všechny členy kolegia, proti nimž byla podána kárná žaloba.

1. září - Sněmovní výběrová komise rozhodla, že audit hospodaření NKÚ provede společnost KPMG Česká republika.

2. října - Kontrolní výbor sněmovny sestavil šestičlennou skupinu poslanců, která zkontroluje údajné chyby v hospodaření NKÚ. Podle parlamentních právních expertů na právo to totiž nemůže udělat pouze samotná firma KPMG.

8. prosince - Člen poslanecké kontrolní skupiny Libor Ježek řekl, že Dohnal odmítl skupině poskytnout podklady - skupina sice zahájila kontrolu, ale Dohnal s ní nechtěl spolupracovat s tím, že její činnost je v rozporu s ústavou.

10. prosince - Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze potvrdila, že policie začala prověřovat hospodaření prezidenta NKÚ Dohnala - zahájila úkony trestního řízení pro podezření z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

11. prosince - Poslanecká sněmovna vyzvala Dohnala, aby umožnil kontrolu hospodaření úřadu; v usnesení schváleném napříč politickými stranami poslanci konstatovali, že jsou "vážně znepokojeni" situací v NKÚ.


2010

22. ledna - Dohnal opět odmítl možnost, aby úřad zkontrolovala skupina poslanců. Uvedl to v odpovědi na dopis šéfa sněmovny Miloslava Vlčka s tím, že pokud by prověrku umožnil, porušil by právní předpisy.

3. února - Sněmovní kontrolní výbor udělil Dohnalovi pokutu 50.000 korun za to, že neumožnil kontrolu; Dohnal se proti pokutě odvolal, poslanci jeho odvolání v dubnu zamítli.

9. března - Předseda sněmovny Vlček oznámil poslancům, že podal na Dohnala trestní oznámení. Dohnal se podle něj mohl dopustit hned dvou trestných činů, když odmítl spolupracovat s poslanci na kontrole. Na Dohnala také podal návrh na zahájení kárného řízení.

25. března - Dohnal podal ústavní stížnost proti postupu Poslanecké sněmovny a jejího kontrolního výboru.

27. dubna - Policie obvinila Dohnala kvůli užívání luxusního bytu, a to z trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.