Česká pošta chystá největší revoluci v tištění a vydávání známek za poslední desítky let, uvádí Mladá fronta Dnes (MfD).
Známky už nebudou mít jen číselnou korunovou hodnotu, ale budou označené i písmeny.

Například písmeno A ponesou známky, které se mohou nalepit na dopisy směřující někam do Česka. Označení E bude na známkách se základním tarifem do evropských zemí a Z bude pro dopisy do zámoří.

Začne se Fifinkou

Tento týden ve středu vyjde první takto označená známka, s komiksovou fenkou Fifinkou ze Čtyřlístku. Kromě Fifinky postupně na známkách vyjdou i další tři hrdinové komiksového seriálu. Fifinčina podobizna na známce už byla oceňována jako originální nápad, který zaujme hlavně děti.

Pošta se chystá i na další změny. Známky budou samolepicí, takže nebude potřeba je olizovat. Padne také pravidlo, že se na nich s výjimkou prezidenta nezobrazují žijící osobnosti.

"V zahraničí jdou touto cestou, aby udělali známky atraktivnějšími. Třeba jezdec formule 1 Michael Schumacher se už objevil na známce," uvedl pro MF DNES mluvčí pošty Ivo Mravinac.

Ve vzdálenější budoucnosti si budou lidé dokonce moci zaplatit známky s vlastním motivem. Například firmy si budou moci pořídit třeba známku s firemním logem, píše deník. Podrobnosti oznámí pošta tento týden na mimořádné tiskové konferenci.

Známky se vydávají podle takzvaného emisního plánu. Například loni se v něm objevilo 34 různých známek většinou spojených s výročími a významnými událostmi. O podobě známky rozhoduje speciální komise.

Filatelisté změny vítají. Pouze se obávají, že "známky-samolepky" se jim budou těžko oddělovat z dopisů.