Předseda vlády Jan Fischer bude premiérem nejvýše do září, pokud by se komplikovalo sestavování nové vlády po volbách. Poté usedne na post viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Ve středu o tom informoval tiskový mluvčí kabinetu Roman Prorok a potvrdil tak předchozí informaci on-line deníku Aktuálně.cz.
Devětapadesátiletý Fischer již dříve uvedl, že "svoji budoucnost vidí nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí." Spekulovalo se totiž o jeho údajném angažmá pro TOP 09.
Post v Evropské bance pro obnovu a rozvoj získal bývalý předseda Českého statistického úřadu v mezinárodním konkursu, kterého se zúčastnil na návrh českého ministra financí a guvernéra České národní banky.
"Úřadu by se měl ujmout v září letošního roku a vystřídá tak někdejší slovenskou ministryni financí Brigitu Schmögnerovou, které končí její funkční období," doplnil Prorok.
Jestliže však politické strany nedokáží po volbách do 1. září složit novou vládu, Fischer zůstane v čele úřednického kabinetu. "Pokud by angažmá kabinetu trvalo déle, dostojím povinnostem v této zemi a budu pokračovat v čele vlády," řekl premiér.
Ze statistika "bankéřem"
Ve středu Fischerovu nominaci oficiálně potvrdil také prezident EBRD Thomas Mirow, v květnu ji předloží ke schválení Radě ředitelů. Mirow zdůraznil, že Fischer je "úspěšným a populárním premiérem země, která má dlouhodobé vazby na EBRD". Připomněl také jeho "intenzivní podíl" na evropských záležitostech v rámci summitů Evropské unie.
Co bude Fischer v nové funkci dělat? "Jako viceprezident bude mít Jan Fischer na starosti především komunikaci se zeměmi, kde banka působí, včetně Evropské komise, a sledování environmentálních a sociálních aspektů činnosti EBRD," vysvětlil v tiskovém prohlášení mluvčí vládního kabinetu.
Do jeho působnosti bude patřit také oddělení spolupráci s občanskou společností a iniciativy na podporu rovnosti pohlaví. Postupně bude přebírat odpovědnost za oddělení pro jadernou bezpečnost usilující o zlepšení bezpečnosti jaderných elektráren.
Eurokomisařem měl být podle ODS i ČSSD Fischer. Ten ale odmítl - čtěte ZDE
CVVM: Fischerova vláda má třikrát vyšší důvěru než Topolánkův kabinet - čtěte ZDE
Fischer: Druhý půlrok vlády bude složitější než první - čtěte ZDE
Evropská banka pro obnovu a rozvoj vznikla v roce 1990, jejím hlavním úkolem měla být pomoc transformujícím se zemím střední a východní Evropy při jejich přechodu na tržní ekonomiku. EBRD své finanční operace realizuje v 29 zemích, sídlí v Londýně.
Jejími členy je celkem 61 států plus Evropská unie a Evropská investiční banka. Nejvyšším orgánem EBRD je Rada guvernérů tvořená zástupci všech členských zemí, zpravidla ministry financí či guvernéry národních bank. Banka má prvního viceprezidenta, jímž je Varel Freeman, a další tři viceprezidenty.
Vizitka premiéra Jana Fischera
- Datum a místo narození: 2. ledna 1951 v Praze.
- Vzdělání: Vystudoval na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze obor statistika a ekonometrie (1974). V roce 1985 uzavřel na VŠE postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika.
- Současná funkce: Předseda vlády ČR (od 9. dubna 2009); předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ; ve funkci od dubna 2003, od dubna 2009 jej zastupuje první místopředseda ČSÚ).
- Předchozí praxe: Fischer strávil takřka celý profesní život v ČSÚ, kam nastoupil již po vysoké škole; v roce 1990 se stal místopředsedou tehdy ještě federálního úřadu. Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Z funkce prvního místopředsedy ČSÚ jej v září 2000 odvolala tehdejší šéfka ČSÚ Marie Bohatá. Podle tiskového mluvčího ČSÚ byl Fischer odvolán kvůli nedostatkům v manažerských přístupech k práci. Podle Fischera se s Bohatou neshodli v názorech na vrcholové řízení ČSÚ.
Od roku 2000 pracoval Jan Fischer jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března 2002 až do jmenování předsedou ČSÚ byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky VŠE. Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru. - Členství v politických stranách: Nyní bez politické příslušnosti. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ.
- Členství v odborných a dalších organizacích: Člen České statistické společnosti, člen Mezinárodního statistického institutu (ISI), člen vědecké rady a správní rady Vysoké školy ekonomické v Praze a vědecké rady Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
- Rodina: Je podruhé ženatý; s manželkou Danou má syna, dvě děti má z prvního manželství, manželka Dana má ze svého prvního manželství tři děti.
Ostatní:
- Hovoří anglicky, rusky, německy a francouzsky. Má rád literaturu a vážnou hudbu. Jelikož je židovského původu, neslaví křesťanské svátky.
- Dnes Fischer přijal nabídku stát se viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Funkce by se měl ujmout letos v září.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist