Předseda vlády Jan Fischer bude premiérem nejvýše do září, pokud by se komplikovalo sestavování nové vlády po volbách. Poté usedne na post viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD). Ve středu o tom informoval tiskový mluvčí kabinetu Roman Prorok a potvrdil tak předchozí informaci on-line deníku Aktuálně.cz.

Devětapadesátiletý Fischer již dříve uvedl, že "svoji budoucnost vidí nikoli v politice, ale v práci pro některou z domácích nebo zahraničních odborných institucí." Spekulovalo se totiž o jeho údajném angažmá pro TOP 09.

Post v Evropské bance pro obnovu a rozvoj získal bývalý předseda Českého statistického úřadu v mezinárodním konkursu, kterého se zúčastnil na návrh českého ministra financí a guvernéra České národní banky.

"Úřadu by se měl ujmout v září letošního roku a vystřídá tak někdejší slovenskou ministryni financí Brigitu Schmögnerovou, které končí její funkční období," doplnil Prorok.

Jestliže však politické strany nedokáží po volbách do 1. září složit novou vládu, Fischer zůstane v čele úřednického kabinetu. "Pokud by angažmá kabinetu trvalo déle, dostojím povinnostem v této zemi a budu pokračovat v čele vlády," řekl premiér.

Ze statistika "bankéřem" 

Ve středu Fischerovu nominaci oficiálně potvrdil také prezident EBRD Thomas Mirow, v květnu ji předloží ke schválení Radě ředitelů. Mirow zdůraznil, že Fischer je "úspěšným a populárním premiérem země, která má dlouhodobé vazby na EBRD". Připomněl také jeho "intenzivní podíl" na evropských záležitostech v rámci summitů Evropské unie.

Co bude Fischer v nové funkci dělat? "Jako viceprezident bude mít Jan Fischer na starosti především komunikaci se zeměmi, kde banka působí, včetně Evropské komise, a sledování environmentálních a sociálních aspektů činnosti EBRD," vysvětlil v tiskovém prohlášení mluvčí vládního kabinetu.

Do jeho působnosti bude patřit také oddělení spolupráci s občanskou společností a iniciativy na podporu rovnosti pohlaví. Postupně bude přebírat odpovědnost za oddělení pro jadernou bezpečnost usilující o zlepšení bezpečnosti jaderných elektráren.  

Evropská banka pro obnovu a rozvoj vznikla v roce 1990, jejím hlavním úkolem měla být pomoc transformujícím se zemím střední a východní Evropy při jejich přechodu na tržní ekonomiku. EBRD své finanční operace realizuje v 29 zemích, sídlí v Londýně.

Jejími členy je celkem 61 států plus Evropská unie a Evropská investiční banka. Nejvyšším orgánem EBRD je Rada guvernérů tvořená zástupci všech členských zemí, zpravidla ministry financí či guvernéry národních bank. Banka má prvního viceprezidenta, jímž je Varel Freeman, a další tři viceprezidenty.


Vizitka premiéra Jana FischeraPremiér Jan Fischer

  • Datum a místo narození: 2. ledna 1951 v Praze.
  • Vzdělání: Vystudoval na národohospodářské fakultě Vysoké školy ekonomické v Praze obor statistika a ekonometrie (1974). V roce 1985 uzavřel na VŠE postgraduální studium a získal titul kandidáta věd v oboru ekonomická statistika.
  • Současná funkce: Předseda vlády ČR (od 9. dubna 2009); předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ; ve funkci od dubna 2003, od dubna 2009 jej zastupuje první místopředseda ČSÚ).
  • Předchozí praxe: Fischer strávil takřka celý profesní život v ČSÚ, kam nastoupil již po vysoké škole; v roce 1990 se stal místopředsedou tehdy ještě federálního úřadu. Od počátku 90. let vedl týmy zpracovávající výsledky parlamentních a komunálních voleb. Z funkce prvního místopředsedy ČSÚ jej v září 2000 odvolala tehdejší šéfka ČSÚ Marie Bohatá. Podle tiskového mluvčího ČSÚ byl Fischer odvolán kvůli nedostatkům v manažerských přístupech k práci. Podle Fischera se s Bohatou neshodli v názorech na vrcholové řízení ČSÚ.
    Od roku 2000 pracoval Jan Fischer jako ředitel oddělení produkce společnosti Taylor Nelson Sofres Factum a od března 2002 až do jmenování předsedou ČSÚ byl vedoucím výzkumných pracovišť fakulty informatiky a statistiky VŠE. Na jaře 2001 pracoval v misi Mezinárodního měnového fondu, která zkoumala možnosti budování statistické služby ve Východním Timoru.
  • Členství v politických stranách: Nyní bez politické příslušnosti. V letech 1980 až 1989 byl členem KSČ.
  • Členství v odborných a dalších organizacích: Člen České statistické společnosti, člen Mezinárodního statistického institutu (ISI), člen vědecké rady a správní rady Vysoké školy ekonomické v Praze a vědecké rady Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.
  • Rodina: Je podruhé ženatý; s manželkou Danou má syna, dvě děti má z prvního manželství, manželka Dana má ze svého prvního manželství tři děti.

Ostatní:

- Hovoří anglicky, rusky, německy a francouzsky. Má rád literaturu a vážnou hudbu. Jelikož je židovského původu, neslaví křesťanské svátky.

- Dnes Fischer přijal nabídku stát se viceprezidentem Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Funkce by se měl ujmout letos v září.