Čtyři tisíce lidí bude muset mít bezpečnostní prověrku u Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ), aby mohli rozhodovat o veřejných zakázkách. V rozhovoru pro ČT24 to v úterý prohlásil ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Letos na podzim chce ministerstvo předložit návrh novely zákona, podle které o veřejných zakázkách nad 300 milionů korun budou moci rozhodovat jen lidé s bezpečnostní prověrkou. Podle Vondrušky půjde asi o 180 veřejných zakázek ročně.

Prověřování tisíců lidí bude podle ministra velký nápor na NBÚ, protože prověrka jednoho úředníka trvá několik měsíců. Ani tehdy se ale nepodaří stoprocentně zabránit korupci, upozornil Vondruška.

Povinnost mít bezpečnostní prověrku zatím mají jen úředníci ministerstev, kteří rozhodují o veřejných zakázkách nad 500 milionů korun. Podle nové normy se povinnost rozšíří i na zástupce krajů a obcí.

Cílem úpravy je podle MMR zajistit při zadávání veřejných zakázek u vybraných osob bezpečnostní spolehlivost podobnou jako u osob v oblasti zahraničního obchodu s vojenským materiálem či v oblasti atomové energie, tedy pro profese, které stát považuje za důležité. Kterých vybraných osob se zákonná povinnost dotkne, bude záležet na konkrétním zadavateli.

Podle návrhu má být za citlivou činnost prohlášena minimálně činnost spočívající ve výběru nejvhodnější nabídky a podpisu smlouvy. Obecně je citlivou činností taková aktivita, pro jejíž výkon musí mít fyzická osoba osvědčení o bezpečnostní způsobilosti.