Ministr financí Eduard Janota to v pondělí řekl úplně jasně: Obrovský schodek veřejných financí je dnes jedinou překážkou k tomu, aby Češi mohli během dvou až tří let platit eurem. Všechna ostatní kritéria, která předepisuje Evropská unie, totiž dnes Česko podle čerstvé vládní Zprávy o plnění Národního plánu zavedení eura s docela velkým přehledem splňuje.

"My plníme kritérium celkového kumulovaného dluhu k HDP, úrokové sazby jsou v pořádku, inflace v pořádku, čili náš jediný problém ve vztahu k euru je aktuální deficit veřejných financí k HDP. To je dnes veličina, kterou neplníme," řekl v pondělí Janota po zasedání vlády, která zprávu o plnění podmínek zavedení eura schválila.

Eurosekera 123 miliard

Česko loni překročilo celkový deficit veřejných financí, který je nutný pro přijetí eura, víc než dvojnásobně. Zatímco Evropská unie po nás žádá, aby byl schodek veřejných financí nižší než tři procenta HDP, vláda hospodařila kvůli krizi s deficitem 6,4 procenta HDP.

Jen pro představu: pokud by někdo chtěl už příští rok začít plnit všechna kritéria pro přijetí eura, musel by z roku na rok snížit schodek o plných 123 miliard korun.

Takhle ambiciózní plán sice zatím vláda ani žádná politická strana nemá, pravdou ale je, že ministr financí Janota a jeho tým začíná připravovat státní rozpočet na rok 2011, který počítá se snížením schodku veřejných financí pod 4,8 procenta HDP. Právě tuhle hranici nám pro příští rok na cestě přibližování k euru schválila Evropská unie.

Neznamená to nic jiného, než v roce 2011 snížit deficit rozpočtu minimálně na 173 miliard korun, tedy minimálně o 20 miliard. Což ve chvíli, kdy jen výdaje na důchody a úroky ze státního dluhu příští rok naopak minimálně o 20 miliard stoupnou, nebude vůbec nic jednoduchého. Proto Janota už teď upozorňuje, že kroky, které kvůli přijetí eura chystá, budou podobně jako při schvalování Janotova balíčku velmi nepopulární. A možná ještě nepopulárnější.

"Věřím, že najdeme s vládou shodu v tom, že deficit 4,8 procenta HDP je nyní minimem. A budeme to muset udělat za cenu daleko tvrdších opatření, než tomu bylo v roce 2009. Budou to znovu kroky na straně příjmů i výdajů," říká Janota. Konkrétnější zatím být nechce, jasné ale je, že mezi kroky, které navrhne, budou znovu provozní i sociální škrty a velmi pravděpodobně také zvýšení daní bohatším lidem.

Vyšší daně pro bohaté

Janota už dřív napsal do dokumentu, který poslal do Evropské komise, že by chtěl, aby lidé z příjmů nad 100 tisíc platili místo dnešních 23 procent z hrubé mzdy o tři procenta víc. "V situaci, ve které jsou naše veřejné finance, to bez progresivnější daně z příjmu asi nepůjde," řekl už dřív HN Janota.

Pravdou je, že pokud dopadnou volby jednoznačně ve prospěch pravice nebo levice, tak nová vláda ještě v létě všechny Janotovy plány velmi rychle změní. Zatímco ODS slibuje, že sníží schodek veřejných financí pod tři procenta HDP do roku 2012, a to aniž by zvyšovala jakékoli daně, favorit voleb ČSSD chce schodku nutného pro přijetí eura dosáhnout v roce 2013 - za cenu výrazně vyšších daní i výdajů.

Jisté je jedno. Pokud volby dopadnou podobně jako před čtyřmi lety patem a vítěz voleb bude znovu sestavovat vládu několik měsíců, je dost možné, že bude rozpočet do vlády znovu předkládat Janota.

Euro v Česku

Kdy přijmeme euro?

Češi euro dřív nebo později přijmout musejí. Jedinou vážnou překážkou je nyní schodek veřejných financí, který Česko překračuje více než dvojnásobně. První reálné datum pro euro je rok 2015. Pravděpodobně to ale bude později.

Přepočet korun na eura

Ceny i platy budou přepočítány na základě pevně stanoveného kurzu, který se lidé dozvědí až půl roku před zavedením eura. Podobně jako na Slovensku ale budou muset všichni obchodníci uvádět cenu zboží a služeb jak v korunách, tak i v eurech.