
Kvůli popelu z islandské sopky svůj vzdušný prostor plně uzavřely tyto země:
Velká Británie, Irsko, Belgie, Nizozemsko, Lucembursko, Švýcarsko, Rakousko, Česká republika, Slovensko, Maďarsko, Polsko, Dánsko, Lotyšsko, Estonsko, Finsko, Bělorusko, Ukrajina, Rumunsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Slovinsko,
Částečné uzavření: Francie, Německo, Itálie, Litva, Polsko, Norsko, Švédsko, Srbsko
Letadla v ČR nebudou kvůli oblaku sopečného prachu z Islandu létat nejméně do pondělních 12:00. Uzavřena zůstává také většina hlavních evropských letišť (viz box v levém sloupci).
Vzdušný prostor nad ČR a velkou částí Evropy je uzavřen kvůli islandské sopce Eyjafjallajökull, která se před časem probudila a ve středu začala chrlit popel a dým, který se šíří směrem k jihovýchodu. Hrozí totiž nebezpečí, že by letecké motory mohl vážně ohrozit sopečný popel s malými úlomky kamínků, ledu a písku, který se dostal do ovdzuší po výbuchu sopky.
Aktuální dění sledujte ZDE
Kvůli oblaku sopečného prachu přestaly v Česku létat i vrtulníky letecké záchranné služby.
Panují také obavy, že uzavření vzdušného prostoru zkomplikuje řadě státníků cestu na nedělní pohřeb polského prezidenta Lecha Kaczyńského, který před týdnem tragicky zemřel při letecké havárii u Smolenska.
Milionové ztráty
Letecké společnosti na ruzyňském letišti musely už v pátek zrušit přes 180 odletů a stejný počet příletů, podobná je situace i dnes. Jen do 10:00 byly zrušeny dvě desítky odletů a podobný počet příletů. České aerolinie, stejně jako další společnosti, nabízejí změnu letenky na jiné datum, případně vracejí žadatelům peníze.
Firma v pátek odhadovala škody na desítky milionů korun, podle BBC ztrácí letecké společnosti při největší uzavírce vzdušného prostoru od druhé světové války asi 130 milionů liber denně.
Po celé Evropě bylo v pátek zrušeno kolem 16 tisíc letů, tedy asi dvě třetiny plánovaných spojů. Meteorologové varují, že situace se během soboty zhoršila. Británie a Irsko, které v pátek začaly postupně rušit omezení, znovu zavedly zákaz letů nad svým územím nejméně do sobotní půlnoci.
Úřad Eurocontrol, který koordinuje leteckou dopravu nad Evropou, konstatoval, že se mrakpohybuje směrem na jih a jihovýchod a stále může být pro letadla vážnou hrozbou.
Agentura AP uvedla, že podobné omezení letového provozu svět zažil naposledy po teroristických útocích v New Yorku 11. září 2001.
Video: Záběry po výbuchu sopky Eyjafjallajökull (text pokračuje níže)
Mezi uzavřenými letišti jsou i ta nejvytíženější v Evropě - londýnské Heathrow, letiště Charlese de Gaulla v Paříži nebo to ve Frankfurtu nad Mohanem.
Zrušení letů vyvolalo mimořádný zájem o další druhy dopravy. Zástupci společnosti Eurostar provozující vlaky v tunelu pod kanálem La Manche uvedli, že jízdenky jsou až do pondělka vyprodané a že na takový zájem o své služby nepamatují.
Podle mluvčí Českých drah Radky Pistoriusové je i v Česku zájem větší než v běžnou sobotu, proti mimořádnému návalu v pátek je však dnes zájemců asi třetina.
Velký zájem je především o vlaky do Německa, například o spoje do Drážďan, Berlína, Norimberku a Mnichova. Dráhy proto některé vlaky posilují o jeden až tři vagony. To se týká i vlaků do Budapešti a nočního spoje do Moskvy, který byl v pátek zcela vyprodaný.
Lidé mají zájem například i o Barcelonu nebo Kodaň, kam se běžně nejezdí, řekla mluvčí.
Zvýšený zájem hlásí i autobusoví dopravci. Společnost Eurolines uvedla, že registruje mnohonásobně vyšší poptávku po autobusových spojích než v pátek, aktuálně jde o desítky až stovky klientů. "Nejvyšší poptávka zůstává po Bruselu, Paříži, Frankfurtu a Londýnu," informovala společnost. Firma proto posiluje dnešní odjezdy do Bruselu, Frankfurtu a Paříže ve 22:30.
Společnost dodala, že zajistila rezervace na přepravu do Anglie přes kanál La Manche a první autobusy do Londýna pojedou z Prahy v pondělí.
Odborníci zatím nedovedou předpovědět, jak dlouho mohou omezení trvat. "Je pravděpodobné, že popel bude ze sopky vycházet s takovouto intenzitou ještě několik dnů nebo týdnů. Ale to, jak to ovlivní dopravu, závisí na počasí," sdělil agentuře AP islandský geofyzik Einar Kjartansson. Vše podle něj záleží na tom, kterým směrem bude foukat vítr.
Představitel NATS Philip Avery připomněl, že například v roce 1989 narušil vlet do mraku sopečného popela funkčnost všech čtyř motorů u letounu typu Boeing 747 společnosti KLM za letu z Amsterodamu na Aljašku. Motory se po proletu popela podařilo opět nahodit tak, aby letadlo bezpečně přistálo, ale byly vážně poškozeny.



ON-LINE: Sopečný mrak z islandské sopky komplikuje leteckou dopravu téměř v celé Evropě
On-line reportáž
Mrak zřejmě během dneška zastaví letecký provoz na českém území zcela. Dispečeři předpokládají, že v poledne se uzavře pražské mezinárodní letiště, o hodinu později se provoz letadel zastaví nad celou Českou republikou.
Modely, které mají meteorologové k dispozici, předpokládají, že oblak bude zvolna přecházet přes střední Evropu k jihovýchodu. V přízemních hladinách nezhorší výrazně dohlednost, může se však projevit jemným nánosem na předmětech na zemi.
Oblak vulkanického popela z islandské sopky by se měl podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) objevit na území České republiky přibližně mezi 12:00 a 14:00.
Oblak sopečného popela ohrožuje letadla hned několika způsoby. Především může zanést vzduchové cesty motorů, které chladí jejich horké části.
"Je to jev abnormální, který skutečně není vhodný pro letecký provoz, a proto se letecká doprava dočasně odklání z postižených míst. Ta opatření jsou zcela na místě," uvedl Lubomír Stříhavka, vedoucí technického oddělení Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.
Kromě možného kolapsu motoru můžou popel a další sopkou vyvržené materiály poškrábat povrch letadel, především skla pilotní kabiny. Dalším nebezpečím je snížení viditelnosti, popel prý navíc zvyšuje možnost srážek, neboť na jeho zrnech se kondenzují vodní páry.
Dnes dopoledne vládne na pražském ruzyňském letišti klid. V dlouhých frontách u přepážek leteckých společností čekají desítky lidí, situaci ale většinou berou klidně, někdy i s humorem. Někteří čekají, zda nebudou moci odletět pozdějšími spoji, jiní se chtějí vydat na cestu autobusy, vlakem nebo autem.
"No co, chtěli jsme letět do Petrohradu, pojedeme tedy někam jinam. Třeba do Maďarska do lázní," řekly ČTK se smíchem dva starší manželské páry z Olomouce. Zda skutečně poletí, si ověřovaly ještě ve čtvrtek večer, o zrušení letu se ale dozvěděly až na cestě do Prahy. "Pojedeme tedy autem za teplem, i když máme připravené teplé oblečení," dodaly.
Mluvčí ruzyňského letiště Michaela Lagronová ČTK sdělila, že na dnešní den bylo zatím zrušeno 49 letů, ve čtvrtek 58 spojů.
Jen málokdo ví, jak ho vyslovit, ale tisícům lidí se to slovo nejspíš pořádně vryje do paměti - Eyjafjallajökull. Ledovec na Islandu, pod nímž se po téměř dvou staletích probudla k životu sopka. Už druhý den z ní vychází mračna popela a oblak, který přechází nad Evropou, tak zastavil provoz na desítkách letišť.
Tisícům lidí, kteří čekají na svůj spoj, tak nezbývá nic jiného, než zvolit jiný druh dopravy nebo využít provizorní lůžka.
Fotogalerii nadete ZDE.
Pražské ruzyňské letiště by mělo kolem poledne uzavřít svůj provoz. Na poslední chvíli bylo odbaveno ještě ještě několik především charterových letů, uvedla mluvčí letiště Michaela Lagronová.
Podle ní bylo od rána zrušeno cca 50 příletů, cca 50 odletů. Odpoledne očekávají dalších 260 zrušených letů. Kdy bude provoz obnoven, to zatím nikdo neví.
Na Ruzyni čekají tisíce cestujících. "V normální den projde letištěm 30 tisíc lidí," odhadla Lagronová.Nad Prahou byl pár minut po poledni uzavřen vzdušný prostor. Podle scénáře Řízení letového provozu (ŘLP) by se ve 13 hodin mělo uzavřít nebe nad celým Českem.
Již v dopoledních hodinách byl omezen letecký provoz nad severozápadní částí ČR tak, jak postupoval vulkanický mrak z islandské sopky.
Podle mluvčího ŘLP Richarda Klímy půjde zřejmě o vůbec největší uzavírku kvůli přírodním živlům v dějinách českého letectví.
ANIMACE Jak postupuje mrak sopečného prachu z Islandu do Evropy. Nejnovější data
Mapy Norského meteorologické institutu předpovídají, že se mrak během soboty nad Evropou rozptýlí.
V neděli kolem šesté hodiny ráno tak sice už například nad Polskem nemá být přímo oblak sopečného popela, z mapy však vyplývá, že téměř nad celým kontinentem bude ovzduší plné prachu, který podle odborníků také může komplikovat leteckou dopravu. Nad Irskem a Francií by se navíc měl prach mísit s deštěm.
Také meteorologická služba AccuWeather tvrdí, že problém s duchnou sopečného popela přetrvá maximálně do neděle. Opačného názoru je Einar Kjartansson z islandské meteorologické služby, který tvrdí, že problémy mohou trvat i několik týdnů. Vše bude podle něj záležet na aktuálních povětrnostních podmínkách.
Problémy v letecké dopravě přinesly komplikace také organizátorům nedělního pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczynského a jeho manželky.
Zatím ale vše probíhá podle plánů, podle zpravodaje žádná z diplomatických delegací svou účast nezrušila. Byl však uzavřen provoz na letišti v polském Krakově.
Jacek Sasin z polské prezidentské kanceláře naznačil, že by kvůli komplikacím mohl být odložen i nedělní pohřeb Lecha Kaczyńského. "Nevím, co se může stát, příslušné úřady situaci neustále sledují. Pokud nebudou moci v Krakově přistávat zahraniční hosté a nebude tam možné převézt těla prezidentského páru, může to ovlivnit průběh naplánovaných smutečních obřadů," prohlásil Sasin.
Ačkoli v Evropě se postupně uzavírá jedno letiště za druhým a komplikace se dominovým efektem šíří i do okolního světa, hlavní islandské letiště Keflavik zůstalo pro dopravu otevřeno.
Výrazná omezení v letecké dopravě nad Evropou zvýšila zájem o mezinárodní jízdenky Českých drah. Podle mluvčího drah Petra Šťáhlavského je zájem na pražském Hlavním nádraží o desítky procent větší než je běžné. Dráhy budou dočasně posílat za hranice delší vlaky.
"Na Hlavním nádraží byly otevřeny všechny přepážky, které jsou technicky vybavené pro mezistátní odbavení cestujících. Bude také prodloužena pracovní doba některých přepážek mezistátního odbavení," uvedl Šťáhlavský. Zaměstnanci drah prý podobný "šrumec" na nádraží nepamatují.
Největší zájem je prý o vlaky do Německa a Rakouska. Dráhy proto posílí mimo jiné vlaky do Drážďan a Vídně.
Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes vyzvala Evropany, aby raději zůstali ve svých domovech, pokud se začne popel z islandské sopky snášet na zem. Varování platí především pro osoby trpící astmatem a nemocemi dýchacího ústrojí, informovala agentura AP.
Mluvčí WHO David Epstein konstatoval, že jeho organizace nezná přesná zdravotní rizika, jež by mohl oblak sopečného popela představovat. Mikroskopické částečky jsou ale pro lidi potenciálně nebezpečné, pokud se začnou usazovat na zemi. Jejich vdechování může působit dýchací obtíže.
Podle Epsteina dnes oblak setrvává vysoko v atmosféře, s výjimkou venkovských částí jižního Islandu. WHO nadále situaci pečlivě monitoruje.
Islandský vulkán pod ledovcem Eyjafjallajökull nadále chrlí do vzduchu velká oblaka sopečného popela a zatím nejeví známky, že by jeho aktivita měla ochabnout. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na místní experty.
"Situace je víceméně stejná jako ve čtvrtek, erupce pokračuje, sopka stále vybuchuje, stále vypouští horké plyny," řekl vulkanolog Ármann Höskuldsson z islandské univerzity. "Očekáváme, že to potrvá další dva dny, možná i víc. Moc dní to tímto tempem ale již pokračovat nemůže. Množství magmatu, které sopka může vychrlit, je omezené," dodal.
Řízení letového provozu ve 13:00 uzavřelo vzdušný prostor nad Českou republikou. Důvodem je oblak sopečného prachu, který se šíří z Islandu.
Výjimkou jsou pouze letiště v Brně a Ostravě, která se uzavřou až ve 14:00, pražská Ruzyně je zavřena už více než hodinu.
Děti, senioři a lidé s nemocným srdcem a dýchacími obtížemi by se kvůli sopečnému prachu z Islandu, jehož oblak zasahuje i Českou republiku, dnes odpoledne raději neměli zdržovat venku. Lze doporučit omezení vycházek a větrání v budovách, stojí ve vyjádření Státního zdravotního ústavu (SZÚ), které poskytl ČTK.
Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu se určitý podíl prachových částic může dostat i do přízemních vrstev atmosféry, ne však ve vysokých koncentracích.
"Momentálně je to nad Krušnými horami. Jsou to malé částečky, ale padá to i na zem," řekla kolem 13:00 ČTK odbornice na hygienu ovzduší ze SZÚ Růžena Kubínová.
Prachové částice mohou způsobit dráždění spojivek a dýchacích cest. "Děti a staří lidé by neměli vycházet ven, stejně jako lidé s onemocněním srdce a dýchacích cest," uvedla. Nemocní by podle ní neměli zapomenout brát dlouhodobě užívané léky.
Uzavírka leteckého provozu na českém nebi a ruzyňském letišti postihne tisíce pasažérů Českých aerolinií a bude stát národního dopravce desítky milionů korun.
"Kvůli uzávěrám v jiných evropských městech muselo být již v počátku dne zrušeno 20 dnešních letů, v důsledku uzavření pražského letiště neodletí dalších 80 letů," řekla mluvčí firmy Hana Hejsková. Seznam zrušených letů bude aktualizován na internetových stránkách aerolinií.
Cestující ČSA si mohou letenky bezplatně přebookovat na jiný termín, případně dostanou peníze zpět bez storno poplatků. Provoz na kontaktním centru firmy dnes narostl desetkrát oproti běžnému dni. Přestupujícím pasažérům, kteří v Praze na letišti uvízli, zaplatí dopravce ubytování.
Škody sčítá i další český dopravce, kterým je Travel Service. Ten musel dnes zrušit několik pravidelných letů, které provozuje pod značkou Smart Wings. Jak uvedla mluvčí Vladimíra Dufková, rovněž Travel Service umožní cestujícím bezplatné překnihování, případně vrátí celou zaplacenou částku. Firma rovněž řeší situaci klientů cestovních kanceláří, které využívají charterových letů TS.
Herec John Cleese z legendární britské komediální skupiny Monty Python se dnes kvůli problémům v evropské letecké dopravě, způsobeným popelem z islandské sopky, vydal z norské metropole Osla do Bruselu taxíkem. Čtrnácti až šestnáctihodinová cesta ho vyjde na 3800 eur (asi 96 tisíc Kč).
"Prověřili jsme všechny možnosti, ale žádné lodě ani jízdenky na vlak nebyly dostupné. Můj báječný asistent pak rozhodl, že nejjednodušší bude objednat taxi," řekl Cleese norské televizi TV2.
Přes sto drobnějších i závažných případů letových komplikací kvůli sopečnému popelu zaznamenaly ve světě meteorologické a letové služby od roku 1983.
1) V červnu 1982 letounu Boeing 747 britské letecké společnosti British Airways ve výšce přes 12 tisíc metrů náhle vypověděly všechny motory. Letadlo, které letělo na lince z Kuala Lumpuru do australského Perthu, začalo ztrácet výšku, když se zhruba v letové hladině 4000 metrů jeden z motorů "chytil". Boeing nouzově - ale úspěšně - přistál v Jakartě. Příčinou byl popel z vývěru indonéské sopky Galunggung.
2) Jen o několik dnů později měl obdobné problémy letoun Boeing 747 společnosti Singapore Airlines, který se dostal do oblasti vulkanického oblaku. Letounu přestaly pracovat dva motory, ale pilotovi se rovněž podařilo úspěšně přistát v Jakartě.
3) V prosinci 1989 letěl z Amsterodamu do aljašského Anchorage letoun Boeing 747 společnosti KLM s 244 lidmi na palubě. Při přistávacím manévru se ve výšce 7500 metrů dostal do pásma sopečného popela z nedalekého vulkánu Redoubt. Všechny čtyři motory umlkly a stroj několik minut padal. Výšku nabral až dva kilometry nad zemí a bezpečně přistál. Po přistání odstranili experti z každé turbíny letadla 80 kilogramů popela.
Uzavření českých letišť se osobně dotkne nejméně dvou a půl tisíc českých turistů, kteří by měli v pátek nebo o víkendu odjet na dovolenou.
"Dnes odpoledne má odlétat s českými turisty například charterový let do Tuniska, do Egypta a v noci na Kubu a do Kostariky. O víkendu mají odletět zájezdy několika přímými lety do Egypta, Tuniska, Turecka a na Kanárské ostrovy," uvedl Tomio Okamura, mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.
Zároveň upozornil, že klienti nemají nárok na odškodnění.
Prezident Václav Klaus se v neděli pohřbu polského prezidenta Lecha Kaczyńského zúčastní, i kdyby mrak sopečného prachu neumožnil jeho přepravu letadlem. Prezidentský pár by do Krakova na smuteční obřad odjel vlakem v neděli po 6:00. ČTK to dnes řekl hradní mluvčí Radim Ochvat.
Řízení letového provozu dnes uzavřelo vzdušný prostor nad Českou republikou. Z Prahy nebudou létat letadla minimálně do sobotního rána, vyloučeno není ani pozdější omezení. Do Krakova jezdí jeden přímý vlak denně, který vyjíždí kolem 21:30 s příjezdem asi v 6:30 dne následujícího. Prezident by tak mohl vlakem jet část cesty například do Ostravy a odtud dojet autem.
Výrazná omezení v letecké dopravě nad Evropou kvůli sopečnému mraku zvýšila zájem o mezinárodní jízdenky Českých drah. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského je zájem na pražském Hlavním nádraží o desítky procent větší než je běžné, některé noční vlaky už jsou vyprodané.
Jízdenku už cestující neseženou například do nejbližšího moskevského rychlíku, který z Prahy vyjíždí ve 23:00, nebo do nočního vlaku vyšší kvality EuroNight z Prahy do Amsterodamu. Velký zájem je také o vlaky do Německa a Rakouska, dráhy se proto rozhodly některé z nich prodloužit o několik vagonů.
"Na Hlavním nádraží byly otevřeny všechny přepážky, které jsou technicky vybavené pro mezistátní odbavení cestujících. Bude také prodloužena pracovní doba některých přepážek mezistátního odbavení," uvedl Šťáhlavský. Zaměstnanci drah prý podobný shon na nádraží nepamatují.
16:45 Český geolog: Lidstvo kráčí na pokraji propasti
Mračna sopečného prachu ve stratosféře mohou ovlivnit počasí a úrodu v příštích dvou až třech letech na velké části Země. Jak velký dopad bude mít aktivita islandského vulkánu Fimmvorduhals, se podle šéfa Geologického ústavu Akademie věd Václava Cílka zatím říci nedá, ale dějiny lidstva ukazují, že sopečné výbuchy vedly i k zániku civilizací.
Sopečný prach ve stratosféře je podle Cílka globální problém, protože ho proudění na rozhraní mezi troposférou a stratosférou zhruba ve výšce deset kilometrů roznese po celé zeměkouli. Prach odstíní sluneční záření, prachové částečky fungují jako nukleační jádra vodních kapek, takže více prší, a tak sopečný výbuch ovlivní počasí, vysvětlil geolog.
Ve střední Evropě a tedy i v České republice to podle Cílka znamená, že se urodí méně obilí. Obilí je totiž původem stepní tráva, takže mu víc vadí mokro než sucho. "Největší hladomory, historicky vzato, v Čechách byly z vlhka," podotkl geolog. Islandská sopka upozorňuje lidstvo na problém zemědělské půdy a potravin. Státy, které si uvědomily, jak je to s půdou celosvětově, ji už začaly skupovat. Saudská Arábie kupuje farmy o stotisících hektarech všude po Africe. Zahraniční společnosti skupují pozemky i v Česku, uvedl geolog.
Lidstvo, které nemá dostatečné zásoby potravin, podle Cílka kráčí na pokraji propasti. "Jiná věc je, že se do ní skoro nikdy nespadne," uvedl. Zemětřesení a vlny cunami jsou tragické, ale jen místní katastrofy. "Když ale vulkán chrlí sopečný prach do atmosféry, tak by měl málem zasedat krizový štáb," uvedl geolog s nadsázkou.
V Česku přestaly létat vrtulníky letecké záchranné služby. Nebudou zasahovat do soboty.
Jako poslední velké německé letiště se dnes večer chystal přerušit provoz Mnichov.
Komplikace už mnoho vrcholných politiků na vlastní kůži pocítilo. Například speciál s německou kancléřkou Angelou Merkelovou musel při návratu ze Spojených států neplánovaně přistát v Portugalsku. Portugalský prezident Aníbal Cavaco Silva si dnes zřejmě musel prodloužit pobyt v Praze.
Herec John Cleese z legendární britské komediální skupiny Monty Python se kvůli kolapsu dopravy vydal z norského Osla do Bruselu taxíkem za 3800 eur (asi 96.000 Kč).
Provoz na evropských letištích by podle nejnovějších informací BBC mohl být přerušen ještě mnohem déle, než jen do sobotního rána.
Také ostatní země uzavírají svá letiště. Maďarsko tak učinilo v 19:00 hod.
Částečně uzavřít vzdušný prostor se chystá i Rumunsko. Letiště na severozápadu země by měla být mimo provoz od 03:00 hod. v noci z pátku na sobotu.
Podle vědců je vulkán stále aktivní, chrlí již však méně popela než doposud.
Letecká společnost Ryanair zrušila všechny lety v severní Evropě až do pondělí 13:00 hodin.
Výbuch islandské sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull zkomplikoval život také čelnému islandskému vulkanologovi Árnimu Snorrasonovi. Odborník na sopečnou činnost uvízl v Nizozemsku, protože mrak popela vychrleného vulkánem zastavil leteckou dopravu ve velké části Evropy.
"Ta situace pro mě není optimální," citovala dnes vulkanologa agentura DPA. "Bylo by lepší, kdybych teď byl doma," dodal Snorrason, který byl v době výbuchu sopky na vulkanologickém sympoziu v Amsterodamu.
Snorrason se chce co nejdříve na Island vrátit, v sobotu proto zamíří lodí do Británie. Nepředpokládá však, že by odtud mohl v dohledné době pokračovat letadlem. "Co jsem se dozvěděl z domova, situace kolem vulkánu se sotva změnila. Sopečná aktivita pokračuje," řekl vulkanolog.
Společnost Eurolines posílila v sobotu a v neděli kvůli výpadku letecké přepravy v Evropě autobusové spoje do Bruselu, Frankfurtu a Amsterdamu. Na sobotu je připraven mimořádný spoj do Německa a Belgie s odjezdem ve 22:30. Další spoje odjíždějí v neděli v 16:00 do Paříže, v 17:00 do Frankfurtu a Amsterdamu a ve 22:30 do Bruselu. Bohužel nelze zabezpečit dopravu do Velké Británie kvůli naprostému přetížení trajektů i Eurotunelu.
Cena jednosměrné jízdenky do Frankfurtu je 1500 Kč a do Bruselu 2100 Kč, uvedla Pavla Lauermannová z firmy Eurolines. Jízdenky je možné zakoupit on-line včetně elektronické jízdenky. Kancelář Eurolines v Praze na Florenci je otevřena denně od 06:30 do 22:30.
Národní letové provozní služby (NAT) v 19:00 hod. zmírnily uzavření skotského vzdušného prostoru, který zahrnuje Shetlanské ostrovy, Orkneje a Severní Irsko.
Počet Britů, kteří zůstali na zahraničních letištích a nemohou se dostat domů, se odhaduje na sto tisíc. Informace přinesl Mail Online.
Omezení řízeného vzdušného prostoru, které v současné době panuje po celé Velké Británii, zůstane přinejmenším do soboty 12:00 hod.
"Pokud jde o uzavření vzdušného prostoru, je to horší než po 11. září v roce 2001," uvedl mluvčí úřadu pro civilní letectví v Británii. "Narušení je pravděpodobně větší, než cokoliv, co jsme viděli."
"Do šesté hodiny dneska večer se určitě létat nebude," uvedla mluvčí pražského letiště Michaela Lagronová. Podle ní existuje velká pravděpodobnost, že lety nebudou moci být obnoveny ani po této hodině, kdy by měly být zveřejněny další informace, zasedá krizový štáb.

Také v ostatních zemích se uzavření letového provozu prodlužuje. Na severu Itálie a v Nizozemsku nejméně do 14:00,v Německu a na severu Francie do 20:00, v Británii do půlnoci, v Dánsku do 2 hodin ráno a ve Finsku do nedělních 14:00. Ruský vzdušný prostor je sice otevřen, ale ruší se některé lety na sever a západ země. Na Islandu jsou letiště v provozu a na severu Švédska se vzdušný prostor postupně otvírá.
Kvůli zastavení letecké dopravy jsou přetížené jiné druhy transportu. "U mezinárodní pokladny se tvoří fronta až 200m, další dlouhá je u úschovny zavazadel," popisuje redaktor iHNed.cz situaci na Hlavním nádraží.
Také společnost Eurostar provozující vlaky mezi Francií a Británií hlásí, že má vyprodáno až do pondělí.
Uzavření vzdušného prostoru oznámily během soboty další země východní a jihovýchodní Evropy. Otevřený zůstává letecký prostor jižní Evropy, včetně Španělska, jižní části Balkánu, jižní Itálie, Bulharska, Řecka a Turecka.
Prezident Portugalska Aníbal Cavaco Silva se rozhodl dále neprodlužovat svůj pobyt v Praze, kde zůstal oproti plánům o den déle, a ještě dnes vyrazí na cestu domů autem. Na letadlo hodlá přestoupit ve španělské Barceloně.
Silva chce dnes autem dojet do 600 kilometrů vzdáleného Štrasburku na severozápadě Francie, kde přespí. V neděli chce pokračovat dalších 1150 kilometrů do katalánské metropole, odkud by měl letět do Lisabonu. Prezidentovi spolupracovníci itinerář cesty řekli portugalským novinářům, kteří se Silvou přijeli do Prahy.
Další členové delegace se vydají na cestu domů ve třech autobusech podle stejného itineráře jako hlava státu.
Hrad kvůli sopečnému prachu ve vzduchu zrušil cestu Klause do Lotyšska. Měl tam odletět v pondělí, kvůli bezpečnosti se hledá nový termín.
Letiště Praha připravilo vzhledem k trvajícímu pozastavení letů na neděli od 9:00 exkurze do tranzitní zóny Terminálu 2. Kromě toho bude připravena také prohlídka nejmodernější letištní techniky - hasičských vozů a letištních speciálů. Ve spolupráci s Českými aeroliniemi bude možné se podívat i do letadel Boeing 737 a Airbus 320. K dispozici budou i autobusy, které zájemce provezou po letištních plochách kolem zaparkovaných letadel. Exkurze je pro účastníky zdarma, stejně jako parkování na určeném parkovišti PB pro automobily u Terminálu 2.
Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA) odhadlo, že v důsledku nuceného omezení leteckého provozu kvůli sopečnému prachu a popelu zaznamenají letecké společnosti denně ztráty přes 200 milionů dolarů (asi 3,7 miliardy korun) - více čtěte ZDE.
Německo a Británie dnes odpoledne oznámily, že prodlouží uzavírku svého vzdušného prostoru nejméně do nedělních 08:00 SELČ. Do pondělních 08:00 SELČ jsou uzavřena i pařížská letiště.
Nad Českem bude vzdušný prostor uzavřen do nedělního poledne, nad severní Itálií do pondělních 08:00 SELČ. Prodloužení uzavírek dnes avizovala většina postižených zemí - nad Rakouskem nebude možné létat do nedělních 02:00 SELČ, nad Ukrajinou a Běloruskem pravděpodobně až do neděle a nad Slovenskem do odvolání. Polský letecký úřad dnes odpoledne oznámil, že Polsko dnes svůj vzdušný prostor neotevře.
Podle služby Eurocontrol se dnes nad Evropou uskutečnilo jen 5000 z plánovaných 22.000 letů. Do Evropy také dorazilo jen asi 70 z 300 transatlantických letů.
Dvě hlavní čínské letecké společnosti Air China a China Southern Airlines v neděli podle agentury Nová Čína ohlásily zrušení velké části letů do Evropy. Air China anulovala většinu spojů z Pekingu do Paříže, Frankfurtu nad Mohanem, Londýna a Moskvy. China Southern Airlines oznámila zrušení linky z Pekingu do Amsterdamu.
Posílený spoj v praxi znamená, že k obvyklému vlaku přidají dráhy jeden až tři vagóny navíc. Podle Pistoriusové se to týká například spojů do Vídně, Berlína, Mnichova nebo Moskvy. Proti běžným dnům se ale ve zvýšené míře prodávají jízdenky také například do Minska, Skandinávie nebo Švýcarska.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist