Radnice pražské čtvrti Libuš i obyvatelé zdejšího sídliště přiznávají: Dopis ministru vnitra, ve kterém si stěžují na problémy s místními Vietnamci, byla hlavně vábnička na média. Chtěli, aby si jich magistrát všiml a pomohl vyčistit sídliště od bezdomovců, narkomanů a lidí, kteří dělají v domech nepořádek.

"Zafungovalo to perfektně. Jakmile televize odvysílala reportáž o našem sídlišti, najednou tu je klid a čisto," říká Kamil Bolek, nájemník jednoho z domů, jehož obyvatelé si stěžovali nejhlasitěji.

Právě kvůli stížnostem lidí tohoto paneláku v ulici Na Domovině libušský starosta Petr Mráz minulý týden poslal dopis ministrovi vnitra. Žádal v něm, aby se policie na Libuš zaměřila a aby zakročila proti "zvyšující se kriminální činnosti místní vietnamské komunity". Prý se tu už začala formovat jakási domobrana, kdy "občané vezmou vše do vlastních rukou".

Domobrana je nesmysl 

Jenže se ukazuje, že situace v Libuši - sídle obří vietnamské tržnice Sapa přezdívané Malá Hanoj - zdaleka není tak dramatická, jak v dopise stojí. "Žádná domobrana tu nevzniká a nevznikala. To je nesmysl. Vždyť my s vietnamskou komunitou z tržnice Sapa vycházíme velmi dobře," kroutí hlavou tajemník Libušského starosty Tomáš Hejzlar.

Sám starosta Mráz (nezávislý) s HN odmítl mluvit. Současně ale Hejzlar upozorňuje, že v poslední době si obyvatelé Libuše chodili na radnici častěji stěžovat. Nelíbí se jim mít Vietnamce za sousedy. "V jednom malém bytě jich bydlí často víc než deset. Do práce vstávají ve čtyři ráno. Když si vaří snídani, dělají hluk a zápach z jejich jídla se šíří po domě," tlumočí stížnosti místních Hejzlar.

Dodává, že tyhle potíže jsou v Libuši dlouhodobé a trvají zhruba posledních pět let. Za posledního půl roku prý na radnici přišlo takových ústních výtek několik desítek, ne však víc než sto. Velmi často to byli právě starousedlíci z paneláku Na Domovině. Policie v Libuši ale žádný nárůst kriminality nezaznamenala.

"Důvod, proč jsme ministrovi poslali dopis právě teď, je ta poslední stížnost obyvatel Na Domovině. Tvrdili, že se po chodbách válely stříkačky narkomanů, což jsme tady slyšeli vůbec poprvé," vysvětluje Hejzlar. Ani radnice, ani obyvatelé domu však žádný přímý důkaz, že narkomané byli skutečně Vietnamci, nemají. "Já ani neříkám, že ten problém jsou jen Vietnamci. Nepořádek nám tu dělají také bezdomovci nebo Ukrajinci," říká "mluvčí" nespokojeného domu Bolek.

Případ libušského sídliště ovšem média spojovala hlavně s místní tržnicí Sapa, 35hektarovým labyrintem vietnamských obchůdků, kde podniká přes 7 tisíc Vietnamců. "Nechápu to. Máme tu s Čechy kamarádství. Teď jsme je hostili na oslavách lunárního roku," mává fotkami nad hlavou ředitel Sapy Tran Quang Hung.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist