Prezident svůj odmítavý postoj k předloze zdůvodnil tím, že je dalším krokem "k regionalizaci České republiky a k parcelování státu". Poukazoval také na to, že zákony tohoto typu by neměly být sněmovnou protlačeny silou těsně před volbami. Nikdo z podporovatelů předlohy s Klausovými výhradami v úterý nepolemizoval.
Krajská referenda se podle schváleného zákona mají do budoucna konat pouze o věcech, které spadají do výhradní působnosti kraje. Nesmějí být o zřízení nebo zrušení krajských orgánů a jejich uspořádání, o volbě či odvolání hejtmana a dalších krajských představitelů, o ukládání pokut a o rozpočtu kraje nebo o krajských vyhláškách. Provedení referenda bude zajišťovat krajská samospráva, která bude hradit i náklady spojené s hlasováním.
Přijetí zákona podle dřívějšího vyjádření ČSSD přispěje k větší identifikaci lidí s regionem, v němž žijí. Krajská referenda podle tvůrců normy také posílí legitimitu krajské moci a podpoří postavení krajské samosprávy.Referenda se v současnosti mohou konat pouze na místní úrovni, jejich pravidly se sociální demokraté také inspirovali. Zákonodárci také mohou ústavním zákonem schválit vyhlášení celostátního jednorázového referenda k určité otázce. Dosud tuto možnost využili pouze jednou, když v roce 2003 dali občanům příležitost rozhodnout v referendu o vstupu země do EU. Návrh tohoto plebiscitu inicioval Senát, v němž ale jiné návrhy na všelidové hlasování dosud nenacházely většinovou podporu.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist