Speciál: Polská tragédie

Veřejný smuteční obřad za oběti letecké katastrofy, při níž u Smolenska na západě Ruska zahynul polský prezident Lech Kaczyński s chotí a desítky osobností veřejného života, se uskuteční v sobotu v poledne v centru Varšavy. Prezidentský pár pak bude pochován v neděli.

Česká vláda po dohodě s prezidentem Václavem Klausem vyhlásila dny smutku za polské oběti na 17. a 18. dubna, řekl po mimořádném úterním jednání vlády vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout. Ten také vyzval všechny obyvatele České republiky, aby 17. dubna v poledne uctili památku zesnulých minutou ticha.

Podle vlády by v době smutku organizátoři všech veřejných, sportovních a kulturních akcí měli zvážit uctění památky polských obětí "vhodným způsobem". "Akce se rušit nemusejí, ale předpokládáme, že organizátoři těchto akcí na začátku vhodným způsobem, například minutou ticha, uctí památku obětí," řekl Kohout.

O víkendu 17. a 18. dubna budou podle vicepremiéra vlajky na státních budovách vlát na půl žerdi. "Tento úkol provedou všichni členové vlády," řekl Kohout. Kabinet podobný postup doporučil také hejtmanům, primátorům i starostům měst a obcí a vedoucím ostatních orgánů veřejné správy.

"Tato tragédie je i tradégií pro českých národ. Mnozí z nás ztratili své přátele a kolegy," řekl také vicepremiér.

Veřejného smutečního obřadu za oběti letecké katastrofy se v sobotu v Polsku podle Kohouta zúčastní i Václav Klaus, který povede českou delegaci. Tryzna za široké účasti veřejnosti se bude konat na hlavním náměstí Józefa Pilsudského před hrobem neznámého vojína. Tato akce bude pro polské hlavní město ohromnou výzvou, přijedou na ni státníci z celého světa, se zemřelou hlavou státu a dalšími vysokými představiteli země se budou chtít naposledy rozloučit i statisíce obyčejných lidí.

Lech a Maria Kaczyńští pak budou pohřbeni v neděli, uvedl předseda polského Senátu Bogdan Borusewicz. Kde to bude, zatím není známo.

Na polské velvyslanectví přicházejí stovky lidí

Stovky lidí vyjadřují svoji soustrast s tragickým úmrtím polského prezidenta a členů jeho delegace také na polském velvyslanectví v Praze . Do vystavené kondolenční listiny se v úterý podepsal i Václav Klaus. Před zastupitelským úřadem na Malé Straně se u plotu kupí květiny a lidé k němu i nadále přicházejí, aby tam za oběti leteckého neštěstí zapálili svíčky.

"Pocit té ztráty spíš narůstá, než že by to plynoucí dny trošku zahlazovaly. Je to spíše opačně. Myslím, že více a více si člověk a drtivá většina z nás uvědomují všechno to, co se stalo, jaké to má souvislosti, jaká je to obrovská nešťastná věc," řekl Klaus novinářům poté, co ke svíčkám položil květy s prezidentskou stuhou. Hlava státu měla na klopě svého obleku připnutou černou smuteční stužku.

Letecké neštěstí u ruského Smolenska si celkem vyžádalo 96 lidských životů. Speciál s prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími významnými občany Polska havaroval v sobotu při pokusu přistát na letišti. Delegace mířila na pietní akt do Katyně. Polsko truchlí celý tento týden.