Pomyslných 100 dní hájení o víkendu vyčerpal nový ředitel pražské zoologické zahrady Miroslav Bobek. Mezi zvířata přišel z Českého rozhlasu, kde působil jako šéfredaktor stanice Leonardo. V Tróji vystřídal po téměř 13 letech Petra Fejka.

Třiačtyřicetiletý Bobek vystudoval zoologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. Se zoologickou zahradou se seznámil již v projektu Odhalení, který měl v rámci "tak trochu jiné reality show" zprostředkovat posluchačům rádia a pomocí kamer i uživatelům internetu život goril v zajetí.

Nový šéf zoo chce klást větší důraz na prezentaci zvířat v kontextu biotopů i jako výrazných individualit. Dále plánuje více využívat nové technologie pro prezentaci a komunikaci s návštěvníkem, zlepšit služby návštěvníkům včetně zlepšení dopravní obslužnosti zahrady.

Pražkou zoo, kterou prestižní časopis Forbes zařadil mezi deset nejlepších zahrad světa, čekají letos dvě významné události: v nejbližší době se gorile Kijivu narodí nové mládě a zároveň začnou stavební práce na novém výběhu pro slony.


Online rozhovor

  Obnovit
Čtenářský dotaz
Dobrý den, několikrát jste se zmínil, že chcete ze zvířat udělat "celebrity". Plánujete do kampaně zapojit také malá zvířata - například některé druhy plazů nebo hmyz? Díky, M. Hořovský
Miroslav Bobek
Dobrý den! "Celebrity" jsme začali předstaovat v naší nové kampani "Seznamte se!" Z plazů tam máme Eberharda, samce želvy sloní, což ovšem zrovna malé zvíře není. Ani v plánech na další vlnu této kampaně žádný vyslovený drobeček nefiguruje. A hmyzí osobnosti bychom asi hledali jen těžko - včelku Máju ani Ferdu Mravence nemáme :-). Ale vážně: k rybám ani hmyzu nepůjdeme.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zajímalo by mne, zda-li je reálné, aby pražská zoo získala pro chov chráněné pandy. Děkuji
Miroslav Bobek
O pandy velké ani nemáme v úmyslu usilovat... Jsou relativně blízko, ve Vídni, a myslím, že jejich cena i náklady na jejich chov by nám spolykaly prostředky na jiné projekty. Jak doufám, stejně zajímavé.
Čtenářský dotaz
Vážený pane řediteli, ve svém plánu se zaměřujete na zlepšení služeb návštěvníkům. Chtěl jsem se zeptat, zda tento plán zahrnuje taktéž OCHRANU DĚTÍ PŘED PASIVNÍM KOUŘENÍM V ZOO. Kouření u venkovních expozic, na lavečkách a na chodnících je bohužel dovolené a dochází tak k nucení dětských návštěvníků k pasivnímu kouření, což není dobré ze zdravotního ani výchovného hlediska. Počet návštěvníků je zvláště o víkendu velmi vysoký, a tak by se dal cigaretový kouř krájet jako v Rákosníčkovi. ZOO je z veřejných prostředků podporovaná instituce, která by měla rozvíjet nás a naše děti a nevystavovat je zdravotním a výchovným rizikům. Děkuji za rychlé kroky vedoucí k zákazu kouření v ZOO. Tomáš Rozsypal
Miroslav Bobek
Dobrý den, jako odnaučený kuřák mám pro Váš názor velké pochopení. Určité kroky v tomto směru zvažuji.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zdá se mi, že v ZOO ubylo informačních tabulek u jednotlivých expozic. Těch obecných o druhu, i těch, které popisovaly aktuální stav zvířat, nová mláďata atd. Chystáte nějaké inovace nebo obnovu? Díky N.
Miroslav Bobek
Ano, chystáme. Celý informační systém musí projít přeměnou.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, zakoupíte nějakého malého kytovce - běluhu, delfína - do ZOO?
Miroslav Bobek
Až postavíme bazén :-)
Čtenářský dotaz
Dobrý den, mám pražskou zoo moc ráda, nešlo by ale snížit vstupné? Děkuji a hezký den!
Miroslav Bobek
Dobrý den, děkuji Vám za přízeň zoo, ale bohužel Vás musím zklamat. Snižování vstupného nepřipadá v úvahu - chod a rozvoj zoo je na přílivu prostředků ze vstupného závislý. Lze však využívat různých slevových programů.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, moc se mi v zahradě líbí velké pavilony, kde jsou zvířata volně a bez mříží. Plánujete ještě další podobné pavilony a popřípadě pro jaká zvířata? Děkuji
Miroslav Bobek
Dobrý den, 16. května položíme základní kámen nového slonince. To je opravdu zásadní projekt.
Čtenářský dotaz
Máte už vybrané jméno nové gorily? A víte už, jakého bude pohlaví? Kdy se na nový přírůstek můžeme těšit?
Miroslav Bobek
Dobrý den, porod může přijít již velmi brzo - anebo až bůhví kdy. Ani o pohlaví nemáme ponětí. Rozhodovat o jménu je myslím ještě předčasné. Ale až přijde čas, obrátíme se s prosbou o návrhy jména i na veřejnost.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, neplánujete zahradu trochu otevřít a nabídnout návštěvníkům službu jako třeba krmení některých druhů zvířat? Mít možnost se třeba zblízka setkat se žirafou musí být úžasné!
Miroslav Bobek
Dobrý den, pro tuto sezónu ještě ne. V příští už by taková možnost být měla.
Čtenářský dotaz
Dobrý den pane řediteli, často a rádi navštěvujeme ZOO Praha. Bydlíme na sídlišti v Bohnicích a proto využíváme severní vchod. Prosíme požadujte od magistrátu, aby vybudoval chodník v ulici Pod Hrachovkou. Máme malé dítě a s kočárkem se k severnímu vchodu do ZOO se od křižovatky ulic K Bohnicím a Pod Hrachovkou (jedná se o cca. 120m) nedá bezpečně dostat. Provoz tam není velký, ale už několikrát se nám stalo, že nás s kočárkem na silnici zaskočily proto sobě jedoucí auta a byla otázka štěstí a pohotové reakce řidičů, že se nikomu nic nestalo. Děkuji a přeji hodně radosti a vitality v novém angažmá. Iva Gálová
Miroslav Bobek
Dobrý den, děkuji za informaci a námět. Zcela jistě ho postoupíme dál.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. O práci se u nás uchází p.Mgr.Jarosl.Hodyc. Tvrdí, že býval náměstkem p.Fejka a po jeho odchodu raději dobrovolně odešel. Odešel dobrovolně a nebo byl vámi propuštěn? Jaké byly důvody jeho odchodu (oficiální-skutečné)? Byl jste spokojen-nespokojen s jeho prací ? Monika Skořepová
Miroslav Bobek
Dobrý den, pana Hodyce neznám. Když jsem přišel do zoo, již zde nepracoval.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, jak daleko je příprava nového loga a celé corrporate identity zoo praha? Díky
Miroslav Bobek
Máme harmonogram kroků a představu o celkovém pojetí. Jak se ukazuje, celý letošní rok však ještě budeme používat prozatimní logo.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, velice se mi líbí nápad prohlídek ZOO v noci. Plánujete ještě nějaké podobné ozvláštnění pro návštěvníky? Díky
Miroslav Bobek
Dobrý den, pokud jde o noční prohlídky, byly vypsány nové termíny. Záměrně je neděláme úplně pořád :-) Ptáte-li se na další ozvláštnění, zrovna tu púrosazuji uspořádat Den hmyzožravců :-)
Čtenářský dotaz
Mohl byste prosím trochu zveřejnit financování zoo - kolik peněz vyberete ze vstupného, kolik od sponzorů, kolik od obyčejných dárců, kolik z prodehe suvenýrů?
Miroslav Bobek
Dobrý den, čísla se samozřejmě rok od roku liší. Zoo dostává od zřizovatele, tedy MHMP, příspěvek převyšující 100 milionů Kč, na vstupném se utrží výrazně nad 100 milionů Kč (loni 131), příjem z doplňkových činností převyšuje 40 milionů, od adoptivních rodičů přes 8 milionů.
Čtenářský dotaz
OCHRANA DĚTÍ PŘED PASIVNÍM KOUŘENÍM V ZOO Děkuji za Vaši poněkud stučnou odpověď. Můžete být prosím specifičtější v tom, jaké kroky zvažujete a dále uvést časový termín, kdy k těmto krokům dojde. Já jsem nikdy nekouřil (zřejmě mj. kvůli dobrému příkladu mých rodičů a psotředí, kde jsem se v dětství pohyboval), ale těší mě, že máte stejný názor na zákaz kouření v ZOO jako já. Teď je jen na Vás, aby jste měl dostatek odvahy zákaz kouření v ZOO prosadit. Tomáš Rozsypal
Miroslav Bobek
Až budeme mít jasný termín a přesně popsaná opatření, zcela jistě je zveřejníme.
Čtenářský dotaz
Dobrý den, necháte si taky do své kanceláře nainstalovat kamery, abychom mohli "odhalit", jak se Miroslav Bobek chová v soukromí? Pokud ne, proč, když to bylo podle vašich představ vhodné pro gorily? Děkuji.
Miroslav Bobek
Obávám se, že tak zajímavé jako u goril by to nebylo. Ale znovu opakuji: gorily nevědí, k čemu kamery v pavilonu slouží, nemohou se v přenosu na internetu vidět - a tedy jim sledování kamerami nemůže působit újmu.
Čtenářský dotaz
Vážený pane řediteli, přeji Vám dobrý den. Domníváte se, že je důležité, aby i zaměstnanci ZOO, kteří nemají přímou vazbu s chovanými živočichy měli kladný vztah ke zvířatům a k myšlence zoologických zahrad obecně? Domnívám se, že práce v ZOO je svým způsobem poslání a nadšení pro tuto práci je svým způsobem nutností. Cítíte to také tak?
Miroslav Bobek
Dobrý den, jistě se shodneme. Práce na každé pozici v zoo bezpochyby vyžaduje nadšení, zápal pro věc i vztah ke zvířatům.
Čtenářský dotaz
Dobrý den. Chtěla jsem se informovat, proč některé dotazy zadané na www.zoopraha.cz pod odkazem Napiště nám - Zeptejte se nás, se objeví a je na ně odpovězeno a některé, ačkoliv jsou do systému v pořádku zadány a nejsou nijak vulgární či jinak nevhodné, se v neuveřejní a odpovědi se tazatel nikdy nedočká. Jedná se o nějakou cenzuru vhodnosti dotazů? Můžete to prosím ověřit a sjednat nápravu? Markéta
Miroslav Bobek
Dobrý den, internetové stránky Zoo Praha bohužel nejsou ve stavu, který bych označil za optimální. Zcela jistě nejde o cenzuru, spíše o nesystémovost v tom, že odpovědi na některé dotazy směřují přímo k tazatelům, některé jsou zveřejněny - a na některé možná vůbec nedojde. Ihned zjednáme nápravu.
Související