Speciál: Polská tragédie

Česká republika uctí památku obětí nehody polského prezidentského letadla dnem státního smutku. Prezident Václav Klaus a vláda ho vyhlásí na den pohřbu obětí nehody, ten zatím není určen. V tiskovém prohlášení to v neděli oznámil mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda.

Česko v den smutku uctí památku zesnulých Poláků minutou ticha. Státní vlajky na vládních budovách budou jako výraz soustrasti a solidarity s polským lidem staženy na půl žerdi, uvedl Kanda. Termín pohřbu podle něj ještě není oficiálně stanoven. Podle zatím nepotvrzených spekulací by jím mohla být příští sobota.

V Praze se také uskuteční mše za oběti neštěstí. V pátek v 10 hodin ji bude v katedrále sv. Víta sloužit pražský arcibiskup Dominik Duka. Účast předběžně slíbili i prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer a polský velvyslanec Jan Pastwa, sdělil ČTK mluvčí arcibiskupství Aleš Pištora.

Památku obětí chtějí uctít i čeští fotbalisté, jejich trenéři, fanoušci a fotbaloví funkcionáři. Mluvčí Českomoravského fotbalového svazu Petr Svěcený ČTK sdělil, že oběti si připomenou minutou ticha, která zahájí všechny dnešní a pondělní zápasy Gambrinus ligy a 2. ligy.

Celkem 96 obětí 

Polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších příslušníků polské politické, vojenské a církevní elity zahynuly v sobotu při pádu letadla u Smolenska na západě Ruska. Tělo Kaczyńského by mělo být dnes z místa neštěstí převezeno do Varšavy.

Ruské úřady dnes upřesnily počet obětí nehody na 96. Celkem 88 cestujících a osm členů posádky.

Tragická nehoda zasáhla i Česko. Soustrast Polsku projevili prezident Václav Klaus, premiér Jan Fischer, šéfové obou komor parlamentu i mnozí politici. Klaus po nehodě nařídil vyvěsit na Pražském hradě kromě české státní vlajky také polskou s černými smutečními pruhy. Uctít památku neštěstí státním smutkem se rozhodly i některé další země. Na den pohřbu ho vyhlásí například Německo.

"Vyřiďte, prosím, především rodinám obětí, z nichž jsem mnohé znal osobně a jejichž odchod je pro mě nepopsatelnou ztrátou, že sdílím jejich bolestný smutek a že jsem v této těžké chvíli v duchu s nimi," uvedl Klaus v soustrastném telegramu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist