Předsedou dozorčí rady pražského dopravního podniku byl ve středu zvolen zastupitel Karel Březina (ČSSD). O post se ucházel také radní pro dopravu a bývalý předseda představenstva Radovan Šteiner (ODS). Členové rady ale v tajné volbě zvolili Březinu, řekl ČTK člen rady a pražský zastupitel Tomáš Homola. Březina dostal podle informací ČTK ve volbě pět hlasů, Šteiner čtyři.

Dozorčí rada zasedala dnes poprvé v novém složení. Minulý týden zasedlo v novém složení také představenstvo, jehož předsedou se stal první místopředseda ODS David Vodrážka.

"V okamžiku, kdy má ODS v představenstvu podniku sedm členů z devíti, je k vyvážení situace vhodné, aby byl předsedou dozorčí rady představitel nejsilnější opoziční strany," řekl ČTK ke svému zvolení Březina. "Karel Březina rozumí problematice dopravního podniku, což prokázal na mnohých jednáních zastupitelstva," ohodnotil nového předsedu Homola.

Březina je dlouhodobým členem dozorčí rady DPP, působí také ve výboru dopravy pražského zastupitelstva. V minulosti byl vedoucím úřadu vlády a ministrem bez portfeje v kabinetu Miloše Zemana. Poté pracoval jako zástupce ČSOB pro takzvané kajmanské fondy, do kterých bývalá Investiční a Poštovní banka převáděla svůj majetek, nebo v České konsolidační agentuře. Byl rovněž členem meziresortní komise, která měla rozhodovat o výběru poradenské firmy pro privatizaci Českého Telecomu. Seděl rovněž v představenstvu společnosti Autoklub Bohemia Assistance a dozorčích radách Českých drah a společnosti Rencar.

Předsedou dozorčí rady byl dosud náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS). Rada hlavního města ale na konci března rozhodla, že změní personální složení vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP) a přesunula Blažka do představenstva. Do dozorčí rady naopak přešel bývalý předseda představenstva a radní pro dopravu Radovan Šteiner (ODS).

Součástí těchto změn bylo i odvolání ředitele DPP Martina Dvořáka a ředitele magistrátního odboru dopravy Jana Heroudka z představenstva a dosazení náměstka primátora Milana Richtra a starosty Prahy 8 Josefa Noska (oba ODS). Dozorčí radu rozšířil také zastupitel Pavel Ambrož (KSČM).

Související