Ministerstvo životního prostředí s největší pravděpodobností do voleb povede dosavadní náměstkyně resortu Rut Bízková. Ve středu ráno zaslal lídr ODS Petr Nečas nominační dopis s jejím jménem premiéru Janu Fischerovi. Bízková rovněž vystoupila z ODS, nestranickost je podmínkou pro její účast ve vládě.

O řešení situace ve vládě po odchodu ministrů za zelené rozhodl v úterý Fischer potom, co už podruhé nedokázali zástupci ODS a ČSSD najít kompromis. Jméno kandidáta v úterý večer nepadlo, média nicméně o Bízkové spekulovala už týdny.

Ministerský předseda Fischer v úterý řekl, že prezidentovi navrhne, aby pověřil řízením tohoto resortu kandidáta nominovaného ODS, pokud to bude kvalifikovaný nestraník. Podle ODS splňuje Bízková všechny předpoklady pro jmenování.

Tiskový odbor vlády ve středu odpoledne uvedl, že návrh na nominaci Bízkové postoupí Hradu. Prezident Václav Klaus kvůli návštěvě prezidentů USA a Ruska rozhodne pravděpodobně nejdříve v pátek.

Dusík - Šebesta - Bízková? 

Nová ministryně převezme úřad od ministra zemědělství Jakuba Šebesty (za ČSSD), který ministerstvo řídil po rezignaci Jana Dusíka (za SZ). Z vlády odešel kvůli sporu s Fischerem o rychlost posouzení přestavby elektrárny Prunéřov. Zelení pak přestali vládu podporovat a k odchodu přemluvili i ministra pro menšiny a lidská práva Michaela Kocába. Jeho agendu by měl převzít přímo premiér.

Posouzení modernizace elektrárny zatím není uzavřeno. Náměstek zodpovědný za přípravu dokumentu Karel Bláha ČTK řekl, že posudek je připraven pro podpis ministra. V této souvislosti kritici projektu upozorňují, že Bízková byla v 90. letech zaměstnankyní skupiny ČEZ jako mluvčí uhelných elektráren.

"Nezbývá než pogratulovat Martinu Romanovi k úspěšné politické rošádě. Fakt, že se mu podařilo během pár týdnů zabránit vydání negativního stanoviska k Prunéřovu, vyvolat vládní krizi, vystrnadit z vlády zelené a zařídit, že klíčový post ministra životního prostředí nakonec obsadí bývalá mluvčí uhelných elektráren, je obdivuhodný. Bereme to jako další explicitní důkaz, že v této zemi politici neřídí ČEZ, ale ČEZ řídí politiky," uvedl v tiskové zprávě Jan Rovenský z Greenpeace.  

Bízková byla mimo jiné nominována na ekologickou anticenu Ropák 2006 za podporu navýšení emisních limitů v Česku a za podporu vývozu elektrické energie.  

Nabídnutí nominace ministra životního prostředí ODS je podle Fischera snahou obnovit shodný poměr nominantů stran v kabinetu, kdy ČSSD bude mít osm a ODS také osm ministerstev. Premiér zdůraznil, že svůj post považuje za "stojící mimo stranické struktury" a do podobných počtů se nezahrnul. Nepřímo tak dal za pravdu občanským demokratům, ČSSD totiž premiéra v posledních týdnech označuje za člověka nominovaného právě ODS.

Jako prioritu nového ministra vidí Fischer bezodkladné řešení problémů spojených s nečerpáním Operačního programu EU životní prostředí pro účely obnovy vodohospodářské infrastruktury, tedy pro čističky odpadních vod ve velkých městech, zdůraznil Fischer.


Vizitka Rut Bízkové

Datum narození: 19. července 1957

Vzdělání: Vystudovala vysokou školu chemicko-technologickou v Praze a postgraduální studium matematiky.

Současná funkce: Od září 2006 náměstkyně na ministerstvu životního prostředí, je ředitelkou sekce ekonomiky a politiky životního prostředí.

Profesní kariéra: Od roku 1981 pracovala v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Po absolvování stáže v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni v roce 1993 zaměřila na životní prostředí a energetiku. V letech 1994 až 1998 byla tiskovou mluvčí uhelných elektráren ČEZ a poté ředitelkou odboru pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí. Od roku 1999 pracovala na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde mimo jiné působila jako poradkyně náměstka ministra pro energetiku, hutnictví a stavebnictví. Od roku 2004 působila v české informační agentuře životního prostředí Cenia, která je příspěvkovou organizací MŽP.

Členství v politických stranách: Byla členkou ODS, ze které vystoupila v úterý 6. dubna 2010.

Rodina: Vdaná, má jedno dítě.

Ostatní:

- Je hlavní autorkou publikace Životní prostředí v České republice 1989-2004.

- Byla nominována na ekologickou anticenu Ropák 2006 za podporu navýšení emisních limitů v Česku a za podporu vývozu elektrické energie.

- V roce 2007 upozornil deník Právo na to, že MŽP přidělilo dotace ve výši téměř 10 miliónů korun firmě DHV CR, v jejímž vedení stojí manžel Bízkové. Ta ale odmítla, že by přidělení peněz jakkoli ovlivnila.

Související