ODS i ČSSD loni hospodařily se ztrátou přes 150 milionů Kč. Důvodem jsou především výdaje na kampaň před neuskutečněnými parlamentními volbami. V minusu skončili i lidovci, zelení naopak zůstali v kladných číslech. Informoval o tom server iDnes.cz. Zprávy o hospodaření musí strany odevzdávat do konce března do parlamentu.

Sociální demokracie skončila loni se ztrátou 158,2 milionu korun. Na kampaň totiž vydala 103,5 milionu korun. Od sponzorů dostala ČSSD přes 24,5 milionu korun, nejvíce přispěla firma Cíl, která hospodaří s majetkem ČSSD a kterou strana vlastní.


Přes šest milionů straně věnoval také bývalý spolužák předsedy Jiřího Paroubka Tomáš Melich, uvádí server. Melich byl údajně v 90. letech akcionářem společnosti Eurolotto, která konkurovala Sazce. Melich prý zastupuje také společnost Towit Machinery, která nepřímo figuruje v arbitráži společnosti Diag Human proti českému státu.

Mezi dalšími přispěvateli byli i šéf ústecké organizace ČSSD Jiří Benda, předseda Paroubek i poslankyně Olga Zubová, která měla figurovat na pražské kandidátce ČSSD. Strana ji ale letos stáhla.


Hůře než ČSSD dopadli občanští demokraté, kteří zaznamenali ztrátu dokonce 164,7 milionu korun. Na volby do Evropského parlamentu strana utratila 49 milionů, za kampaň před neuskutečněnými sněmovními volbami pak 159 milionů. Strana ale zatím zveřejnila jen celkové údaje. "Seznam sponzorů bude přístupný v parlamentu," uvedl mluvčí strany Martin Kupka. Už dříve strana uvedla, že jí čtyři miliony korun věnoval hokejista Jaromír Jágr.

Lidovci loni vykázali ztrátu 19,1 milionu korun. Zelení skončili asi 4,5 milionu v plusu, jejich podzimní kampaň totiž nebyla ve srovnání s jinými stranami velká.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist