Největším problémem souvisejícím s drogami zůstává v České republice masová nelegální výroba pervitinu. Novinářům to v úterý řekl ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jakub Frydrych, podle kterého za to může i nadále snadná dostupnost léků s obsahem pseudoefedrinu. Z výroční zprávy NPC dále vyplynulo, že i v minulém roce stoupal trend pěstování konopí ve velkopěstírnách.

Česko je podle Frydrycha stále největším producentem metamfetaminu v Evropě. Loni odhalili detektivové 341 varen, o rok dříve to bylo 434. Ředitel policejního útvaru bojujícího s drogovou kriminalitou upozornil, že v 98 procentech jde o malé kuchyňské laboratoře, které se nacházejí na celém území ČR. Pervitin je tak pro své uživatele snadno dostupný.

V loňském roce byly léky s pseudoefedrinem, ze kterých se droga vyrábí, od května do října dostupné pouze na občanský průkaz. Centrální úložiště vedlo evidenci výdejů. Úřad pro ochranu osobních údajů však nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit. Od podzimu je proto prodej znovu bez registrace.
Podle Frydrycha to byla velmi krátká doba na to, aby mohli zjistit, zda v tomto období počet varen poklesl. Výrobci pervitinu si navíc dováželi léky z okolních států. Ředitel NPC považuje metamfetamin za velký problém i proto, že je s ním často spojena i další kriminalita, například krádeže.

Detektivové loni také odhalili 84 velkopěstíren konopí, v roce 2008 to bylo 79. Jde o objekty, ve kterých se pěstuje kolem 400 rostlin. Podle Frydrycha bude pravděpodobně výroba marihuany nadále stoupat, protože je po ní v celé Evropě obrovská poptávka. Vyrobená marihuana směřuje totiž nejen na český trh, ale je vyvážena i do zahraničí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist