Záplatování předvolebních slibů z výnosů dividend ČEZ už po sociálních demokratech a lidovcích objevila také Občanská demokratická strana. Miliardami z polostátního energetického kolosu by pokryla výpadek zhruba 20 miliard korun, který by nastal po změně placení DPH, jak o tom ODS uvažuje. Daň by se totiž mohla platit až na základě uhrazených faktur, nikoli automaticky, jak tomu je dnes.

"Jestli má na něco smysl si půjčovat z polostátních firem, mohlo by to být na vytvoření polštáře pro tyto změny, které by pomohly živnostníkům," řekl HN Pavel Drobil, který má v ODS přípravu programu pro podnikatele na starosti.

Tlak podnikatelů

O co jde? Firma, která prodá někomu svůj výrobek na fakturu, musí z částky zaplatit DPH. Nikdo už ale neřeší, kdy skutečně dostane peníze od klienta. Kvůli zpožděním v úhradách a nutnosti placení daně pak ale vznikají živnostníkům "díry" v pokladně. A to by se mohlo změnit. Občanské demokraty k tomu, aby s takovým návrhem přišli, dotlačila jednak hospodářská komora, jednak Strana soukromníků, jež s ODS začala spolupracovat už před zrušenými podzimními volbami.

Nejde přitom o nic nového, podobný systém už funguje v Německu a na ministerstvu financí náměstek Peter Chrenko připravuje mírnější verzi - že by se vracela DPH z pohledávek za firmami v insolvenci.

Prázdniny od berňáku

Občanští demokraté toho ale chtějí podnikatelům slíbit víc. V dvanáctibodovém programu, který měly HN možnost vidět, se hovoří mimo jiné i o posunutí hranice malých firem. Za ty se nyní považují společnosti do pětadvaceti zaměstnanců.

"Chtěli bychom tu hranici posunout výš. Třeba na padesát zaměstnanců," dodal lídr severomoravské kandidátky ODS Drobil.

Asociace malých a středních podniků nápad občanských demokratů vítá. "Jde o administrativní zjednodušení a podporu pro firmy, které mají 20 - 30 zaměstnanců," komentoval to místopředseda spolku Karel Havlíček.

Dalším bodem programu ODS jsou roční daňové prázdniny pro drobné řemeslníky. Mohli by si je vybrat ve čtyřletém období, stát by tak podle odhadů občanských demokratů přišel asi o 300 milionů korun. "Jde spíše o populismus, jednoroční daňové prázdniny pro drobné řemeslníky nic zásadního neřeší," nesouhlasí s návrhem Havlíček. Živnostníci totiž neplatí daně podle toho, kolik vydělají, ale kolik mají reálně peněz.

Jaké sliby má ODS pro podnikatele ve svém volebním programu

Placení DPH

Občanští demokraté zvažují, že daň z přidané hodnoty by se platila jen z faktur, které jsou uhrazené. Tím by pomohla firmám, které DPH musí platit i u výrobků, za něž jim nikdo nezaplatil.

Roční prázdniny

Řemeslníci a drobní živnostníci by si mohli během čtyřletého období vybrat roční daňové prázdniny, pokud by vytvořili aspoň jedno pracovní místo a nepobírali sociální dávky.

Malé firmy

Podle zákona je malou firmou společnost do 25 zaměstnanců. Na takové podniky se vztahují méně přísná administrativní pravidla. ODS zvažuje, že by se malé firmy počítaly do 50 zaměstnanců.

Zápisy firem

Zápisy do obchodního rejstříku se mají změnit. Měly by tedy být deklarativní, takže okamžité, aby nevznikala proluka mezi tím, kdy se firma založí a kdy se objeví v rejstříku.

Start podnikání

Začít podnikat trvá podle ODS v Česku stále déle, než by mělo. Strana navrhuje, aby se lhůta dostala pod tři dny, což žádá i ČSSD. Asociace malých a středních podniků ale dodává, že se strany vlamují do otevřených dveří a že toto již dávno není velký problém.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist