Služba posílání telegramů z pošty končí. Po 160 letech bude možné ve středu 31. března poslat telegram z pošty úplně naposled, v pondělí večer to uvedla televize Nova.

Telegram býval dříve jednou z nevyužívanějších poštovních služeb. Krok s SMS či e-maily však neudržel, dodala televize.

Mluvčí České pošty Marcela Selicharová televizi Nova sdělila, že zájem o posílání telegramů v posledních letech rapidně klesá. Na pobočkách České pošty bylo v loňském roce posláno za měsíc průměrně 63 telegramů.

Služba je neúměrně drahá 

Jak napsal server iDnes.cz, poslat telegram je nyní i neúnosně drahé a jedna delší věta vyjde i na 200 korun. Telegram nahrazuje nová služba "on-line dopis", kterou pošta zavedla loni. Člověk může emailem zprávu poslat na poštu, kde ji vytisknou, vloží do obálky a doručí.

Telegramy donedávna využívaly například nemocnice, když informovaly pacienty o zdravotním stavu, napsal server iDnes. Častěji než lidé podle webu tuto služby České pošty využívají instituce, ročně pošlou přibližně dvacet tisíc telegramů.

Tuto formu komunikace používá dodnes i prezident Václav Klaus. Před několika dny například zaslal blahopřejný telegram lotyšskému prezidentovi Valdisu Zatlersovi k oslavám 55. narozenin.

Původně se používaly pro přenos zpráv kabely, které ale limitovaly rozvoj telegrafického přístroje. Později byly nahrazeny bezdrátovou formou telegrafie.