Nevládní organizace Transparency International (TIC) podala na starostu Prahy 5 Milana Jančíka a další představitele radnice trestní oznámení kvůli smlouvám mezi Prahou 5 a společností, která pro městskou část vybírala pohledávky na nájemném.

Podle organizace byly smlouvy s Agenturou Praha 5 uzavřeny protiprávně a pro městskou část nevýhodně. "Mimo kontrolu Prahy 5 tak byly vyvedeny desítky miliónů korun," tlumočil stanovisko TIC vedoucí její kanceláře Stanislav Beránek.

Podle mluvčího smíchovské radnice Radovana Myslíka ale veškeré smlouvy připravovali právníci, schválilo je zastupitelstvo a jsou v souladu se zákonem. "Městská část Praha 5 získala díky práci Agentury Praha 5 zpět do rozpočtu prostředky v řádech desítek miliónů a tato částka není ještě definitivní," uvedl Myslík.

Policie smlouvy již vyšetřovala

Policie smlouvy s firmou Agentura Praha 5 už jednou vyšetřovala. Žádný trestný čin ale nezjistila. Podle názoru TIC se však předchozí vyšetřování zaměřilo pouze na formální stránku věci, uvedl Beránek.

O trestním oznámení dnes informoval i server Aktuálně.cz, který v této souvislosti upozornil na to, že soud už dvakrát označil smlouvy, které uzavřel Jančík, za neplatné. Auditor nadto několikrát upozornil vedení radnice na to, že agentura neplní smlouvu, a na nesrovnalosti v hospodaření agentury a doporučil městské části, aby s firmou přehodnotila smluvní vztahy.

Smíchovští radní vypověděli smlouvu s agenturou v červnu 2007. Vypovězení smlouvy mezi městskou částí a společností radě navrhl starosta. Spekulovalo se o tom, že se tak chtěl zbavit problémů s jejím fungováním.

Radnice Prahy 5 postoupila společnosti pohledávky za zhruba 50 milionů korun. Agentura za tři roky získala 28 milionů korun. Ostatní městské části ale podle dřívějších informací médií podobným firmám platí mnohem nižší sumy, případně vymáhají nájemné vlastními silami. Smlouvy s agenturou navíc údajně podepsal Jančík sám, aniž je předložil zastupitelstvu ke schválení.

Vedení radnice zisky agentury hájilo tím, že musela hradit náklady na právníky, soudní spory s dlužníky, kterých vede kolem tisícovky, nebo korespondenci. Média ale již dříve uvedla, že město firmě navíc nakoupilo například software, platilo také některé náklady na právníky. Firma začala s Prahou 5 spolupracovat, i když prý neměla na podobné podnikání živnostenský list.