K letošním volbám do Poslanecké sněmovny se přihlásilo celkem 27 politických seskupení, o jedno více než před čtyřmi lety. Ve všech krajích ovšem kandidátní listiny předložilo jen 15 stran.
Loni se k předčasným volbám do sněmovny, které ovšem byly později zrušeny, přihlásilo 22 stran a hnutí, ve všech krajích kandidovalo 16 uskupení.
Největší výběr by měli mít letos voliči v Praze, kde kandiduje 22 stran a hnutí. Naopak v Ústeckém, Karlovarském a Pardubickém kraji se lidé budou muset spokojit jen s nabídkou 16 uskupení. Dvacítku kandidátek by mohli dostat lidé ve středních Čechách, výběr z 19 uskupení by měli mít v Jihomoravském a Plzeňském kraji. V Libereckém, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji kandiduje 18 stran, na Vysočině, v Jihočeském a Královéhradeckém kraji by lidé mohli dostat hlasovací lístky s kandidáty 17 stran.
Platit to bude v případě, že kandidátní listiny budou vyhovovat požadavkům volebního zákona. Krajské úřady o registraci kandidátek rozhodnou nejpozději 9. dubna. Volby se budou konat 28. a 29. května.
Kromě šesti stran nyní zastoupených ve sněmovně, tedy ODS, ČSSD, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a Strany zelených, ve všech krajích kandidují také Věci veřejné nebo Strana práv občanů - zemanovci. Stejně tak i Suverenita - blok Jany Bobošíkové, strana zdravého rozumu, která se volebně propojila se Stranou důstojného života, dále Strana svobodných občanů, za kterou kandidují i zástupci strany Právo a Spravedlnost, Dělnická strana sociální spravedlnosti, Volte Pravý Blok www.cibulka.net, Konzervativní strana, Česká pirátská strana a strana STOP se sídlem v Brně. Strana Občané.cz, která loni kandidovala ve všech krajích, letos není v Ústeckém.
Naopak pouze v Praze kandidují Česká strana národně sociální (ČSNS), Humanistická strana (HS), Klíčové hnutí (KH) v čele s bývalou poslankyní Táňou Fischerovou. Podobně jen ve středních Čechách kandiduje strana Liberálové.CZ, pouze v Libereckém kraji pak Národní prosperita (NP). Jen v Moravskoslezském kraji se do voleb přihlásila strana s obsáhlým názvem "Ježíš je Pán. Nechme se vést Duchem Svatým a ať Ježíš je naším Pánem, www.jezisjepan.cz". Jedná se o někdejší stranu 4 VIZE, která se nově přejmenovala teprve počátkem letošního března.
Zelení dávají od "loutkové" vlády ruce pryč. Kocáb s rezignací nespěchá - čtěte ZDE
ODS zahájila hru o přežití, obětí se může stát Topolánek - čtěte ZDE
Podobně se po neúspěchu v loňských volbách do Evropského parlamentu přejmenovala Strana demokracie a svobody. Do sněmovních voleb zamířila s názvem Evropský střed (ES) ve třech krajích, stejně jako Česká strana národně socialistická (ČSNS 2005). K tradičním volebním účastníkům patří strana Moravané, která kandiduje ve čtyřech moravských regionech. Monarchistická strana Koruna Česká má kandidáty v pěti krajích. Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa, která byla loni vyřazena, neboť nezaplatila příspěvek na úhradu volebních nákladů, letos kandiduje v osmi ze 14 krajů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist