Od poloviny příštího týdne se na tři úseky v Praze vrátí zvýšená rychlost. České televizi to řekl primátor Pavel Bém, který si podle médií snaží tímto krokem vyžehlit pověst před volbami.

Ředitel pražské dopravní policie Pavel Švrčula potvrdil, že policie už dostala od magistrátu pokyn se k tomu vyjádřit. Podle něj k tomu pravděpodobně nebude mít žádné námitky. Omezení zavedl magistrát kvůli hluku od ledna.

Bém: Jde o kompromis za použití zdravého rozumu

 "Je to výsledek analýz a rozumného posouzení mezi dvěma zly. Tím prvním jsou hlukové zátěže, tím druhým emisní zátěže a otázka plynulosti dopravy. Je to také kompromis, někde (na magistrále) určitě rychlost zvyšovat nebudeme, pozitivní dopady se projevují čtyřicetiprocentním poklesem hluku. Tam, kde jsou pole, je pochopitelně omezení nesmyslné. Tedy nejedná se o žádné autoritativní rozhodnutí, spíše zdravý selský rozum," komentoval chystanou změnu primátor

Analýza, kterou si nechal magistrát vypracovat, ukázala, že snížení rychlosti bylo neefektivní. Vyplývá z ní, že v úsecích, kde byla snížena rychlost, se sice asi o 40 procent snížil hluk, ale zvýšily se emise a počet nehod a zpomalila se doprava, uvedla ČT.

Počet mrtvých při kolizích se ale oproti stejnému období vloni snížil. Podle Švrčuly nehodovost od počátku roku lehce vzrostla, ale za tím může být počasí. Letošní zima byla extrémní a řidiči často nevyjížděli. Pokud vyjeli, tak v případě kolizí šlo prý většinou o "ťukance".

Podle ČT by se původní rychlost měla vrátit na Jižní spojce, konkrétně Vrbově ulici, v Spořilovské ulici v úseku Brněnská - Jižní spojka a Lipské ulici v úseku Za Teplárnou - Evropská. Primátor řekl, že se tak stane ve středu.

Pražská dopravní policie ke změně musí dát své stanovisko. "Budeme na tom pracovat přes víkend," řekl Švrčula.

Zpomalení rychlosti na padesát kilometrů v hodině se denně dotýká stovek tisíc řidičů z celé republiky, kteří Prahou projíždějí.

Pražská padesátka se stala i silným předvolebním tématem. Místní ODS už nemá před komunálními volbami tak silné postavení jako v minulosti. Ubírají jí právě negativní kauzy, jako byla olympiáda, stavba Blobu na Letné či Opencard. Situaci v hlavním městě kritizuje i centrální ODS, protože promlouvá i do celostátní politiky.