Česká policie se bude opět zabývat kauzou údajné korupce při plánovaném nákupu švédských stíhacích letounů Gripen. Protikorupční policie případ v minulosti dvakrát odložila, naposledy loni 2. prosince.
Následně poté nařídila nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká kontrolu skončené trestní věci. Výsledek? "Kontrolou skončené věci bylo zjištěno, že rozhodnutí o odložení této trestní věci je nezákonné a předčasné," uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) v pátek vydaném tiskovém prohlášení.
Doposud prý nebylo dostatečně vyvráceno, že se při nákupu stíhacích letounů objevila korupce. "Dosavadní prověřování bylo zaměřeno pouze na dílčí část jednání zakládajícího podezření z trestného činu a nebyly ani dostatečně využity možnosti vyplývající z mezinárodní justiční spolupráce," doplnilo NSZ.
Z těchto důvodů nařídila Vesecká "rozsáhlé doplnění vyšetřování".
Policie případ loni odložila s tím, že nenašla dostatek důkazů pro to, aby mohla někoho obvinit. Kauzu potkal tento osud již podruhé. Poprvé bylo vyšetřování odloženo na počátku tisíciletí, kdy sice detektivové konstatovali, že se při dojednávání dodávek stíhaček uplácelo, avšak viníky nelze usvědčit.
Ministr vnitra Martin Pecina v únoru uvedl, že je skeptický k tomu, že policie kauzu vyšetří.
Zakázka za desítky miliard
Smlouvu o nákupu gripenů schválil v dubnu 2002 tehdejší kabinet premiéra Miloše Zemana (ČSSD). Celkový rozpočet na pořízení letounů byl tehdy vyčíslen na 60,2 miliardy korun. Návrh financování však nezískal podporu parlamentu. Po povodních v létě 2002 nová vláda ministerského předsedy Vladimíra Špidly (ČSSD) od záměru nakoupit stíhačky definitivně upustila, protože peníze byly potřeba jinde.
Česko ale nakonec gripeny do výzbroje armády zařadilo: na deset let si od Švédska za zhruba 20 miliard korun pronajalo 14 strojů. Smlouvu o pronájmu podepsali zástupci armády v roce 2004. Do Česka gripeny doputovaly v roce 2005 a nahradily zastaralé ruské stroje MiG-21.
Britská firma se vykoupila z vyšetřování
S informacemi o podplácení při uzavírání smlouvy na stíhačky Jas-39 Gripen s Českem přišla v únoru 2007 švédská televize. Padla tehdy zmínka o tom, že by do korupční aféry mohl být zapleten rakouský obchodník Alfons Mensdorff-Pouilly. V 90. letech působil v Česku jako poradce společnosti BAE Systems. Tehdy se prý pokoušel o kontakt se zástupci někdejší české vlády, kteří měli rozhodování o nákupu letounů na starosti.
Britská policie jej kvůli korupci stíhala, společnost BAE Systems se ale dohodla s americkými a britskými úřady na pokutách výměnou za to, že vyšetřování údajné korupce skončí. Zaplatila v přepočtu asi 8,5 miliardy korun. Případ údajných korupčních aktivit zbrojního koncernu BAE Systems se ale znovu dostane před britské soudy. Dvě britské neziskové organizace totiž koncem února podaly u londýnského soudu žádost o přezkoumání mimosoudní dohody, kterou britský protikorupční úřad SFO uzavřel s BAE Systems.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist