Dělnická strana v pondělí prostřednictvím elektronické pošty podala k Ústavnímu soudu návrh, jímž napadla rozpuštění strany Nejvyšším správním soudem. ČTK to řekl předseda strany Tomáš Vandas. Podání návrhu má odkladný účinek, který potrvá po dobu řízení před Ústavním soudem. Nelze předjímat, za jak dlouho a jakým způsobem soud rozhodne. Strana již dříve ohlásila, že půjde do voleb pod hlavičkou sesterské Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS).

Podle návrhu zveřejněného na webových stránkách DSSS rozpustil soud Dělnickou stranu kvůli politicky nekorektnímu prezentování imigrace, nezaměstnanosti, homosexuality, soužití s Romy a dalších tabuizovaných témat. "Vláda se místo řešení těchto problémů zabývá potíráním politických subjektů, které na problémy poukazují. Každý subjekt, který koncept politické korektnosti odmítá, je proto vládou stigmatizován jako extremistický, rasistický, nacistický, fašistický, homofobní či šovinistický," stojí v návrhu.

Lidé souhlasí se zrušením Dělnické strany. Policie bojuje s extremismem nedostatečně - čtěte ZDE

Za "Dělnickou stranu" kandidovat nemohou. Tak přidali pár slov a do voleb jdou stejně - čtěte ZDE

Soud rozpustil Dělnickou stranu. Sálem zazněl údiv - čtěte ZDE


Právník Dělnické strany Petr Prchal v návrhu uvádí, že řízení před soudem vykazovalo "typické znaky středověkého čarodějnického procesu". "Obrazně řečeno, jediným smyslem procesu bylo pojmenovat Satana (národní socialismus), najít na Dělnické straně ďáblovo znamení a následně hříšníka upálit," tvrdí návrh.

Soud rozpustil Dělnickou stranu průlomovým rozhodnutím ze 17. února. V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem. Strana podle soudu podněcuje k násilí a usiluje o radikální změnu demokratického zřízení. Podle verdiktu také uměle vytváří pocity ohrožení, třeba ze strany cizinců a imigrantů.

Dělnická strana ale nyní tvrdí, že národní ani nacionální socialismus nelze paušálně odmítat s odkazem na historickou zkušenost. Nacionální socialismus prý nelze vnímat jako politický směr, který nevyhnutelně vede k pogromům, genocidě nebo válečným zločinům. "Závěry soudu o bezprostředním nebezpečí pro demokracii ze strany Dělnické strany jsou zcela pomýlené," stojí v návrhu.

Návrh Dělnické strany vyjmenovává řadu údajných vad v řízení před Nejvyšším správním soudem. Podle strany soud vůbec neměl pravomoc ve věci rozhodovat, provádění důkazů bylo nezákonné, závěry nemají oporu v dokazování a odůvodnění rozsudku je zmatečné a nepřezkoumatelné. Prchal také tvrdí, že zákonem stanovené podmínky pro rozpuštění strany nebyly splněny.

Představitelé DS bezprostředně po verdiktu Nejvyššího správního soudu oznámili, že půjdou do voleb na kandidátkách DSSS, kam se také přesouvá členská základna.