Projev předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na programové konferenci strany v Teplicích a jeho plány pro zemi vyvolaly ostrou kritiku občanských demokratů. "ČSSD sama dobře ví, že své sliby nemůže splnit," řekl místopředseda ODS Ivan Langer.

Šéf ODS Mirek Topolánek se vyjadřovat nechtěl. "Nevím o jakou bolševickou konferenci se jedná, takže těžko. A taky, proč," odpověděl v textové zprávě na dotaz ČTK, zda by sněm mohl okomentovat.

"To byl projev plný lží, slibů, naprosto nesplnitelných slibů," tvrdí někdejší ministr zemědělství v Topolánkově vládě Petr Gandalovič (ODS). Pokud by se ČSSD měla chopit moci, pak by to podle něj teprve znamenalo rozvrat veřejných financí.

Kováčik: Paroubek hloubí příkop

"Jsou to v podstatě miliardové výdaje ze státního rozpočtu," řekl Gandalovič. Měl na mysli například sliby mimořádného důchodu či vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci. Gandalovič varoval, že pod taktovkou ČSSD čeká zemi osud Řecka, kde demonstrují občané, ale rozvrácené veřejné finance tím nespraví.

"Doufal jsem, že Paroubek vyhlásí nové cíle samostatného vesmírného programu ČR. Doufal jsem, že do deseti let dobude naše posádka povrch Marsu a půjdeme ještě dále," ironicky sdělil ekonomický expert ODS Michal Doktor.

Langer také reagoval na slova ministra vnitra úřednické vlády Martina Peciny, který povede pražskou kandidátku ČSSD. Pecina je podle něj projevem politické korupce. Langer míní, že se na kandidátku dostal za služby Paroubkovi. Pecina na konferenci svého předchůdce ve funkci na vnitru Langra kritizoval.

Podle předsedy lidovců Cyrila Svobody se Paroubek podbízí části voličů. "Zase přichází s velkou regulací a přichází jako s řešením 'já jsem tady ředitel zeměkoule a my řídíme a budeme řídit naši zemi'," uvedl Svoboda. Paroubek mimo jiné také uvedl, že jedním ze zdrojů hlasů pro ČSSD mohou být voliči malých stran.

Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik v ČT připustil, že jeho strana může být po volbách rozhodujícím jazýčkem na vahách, který ovlivní, zda se Paroubek stane premiérem. Nechtěl předem zamítnout spolupráci s ČSSD včetně vstupu do vlády.

Naopak vyjádřil obavu, že se Paroubek snaží vyhloubit příkop mezi KSČM a ČSSD. "Chcete-li s námi spolupracovat například na tiché podpoře nějakého vašeho vládnutí, no tak je to spolupráce na vládní úrovni, " vzkázal Kováčik ČSSD.

Paroubek na konferenci řekl, že by po případných vítězných volbách považoval za nejlepší řešení menšinovou vládu sociální demokracie. Případnou vládní koalici s komunisty po volebním vítězství své strany považuje za vyloučenou, protože si ji značná část sociálních demokratů nepřeje.

Za krajní řešení by pokládal velkou koalici s občanskými demokraty. "Pod vedením předsedy Mirka Topolánka si to ale nedovedu představit," řekl Paroubek.

"Dáváme přednost spolupráci se středovými politickými stranami, na prvním místě s lidovci," uvedl šéf ČSSD. Přiznal ale, že to říkal i před krajskými volbami, v nichž se lidovci dostali jen do poloviny krajských zastupitelstev.

I nyní se preference KDU-ČSL pohybují na hranici volitelnosti. ČSSD v průzkumech vede před konkurenční ODS. Jejím cílem je volební zisk 35 až 40 procent, uvedl Paroubek.

Prvními body na jednání nového kabinetu by podle Paroubka byly klíčové zákony, které leží ve sněmovně a zřejmě už se je do voleb nepodaří projednat. "Mám na mysli především 13. důchody, zrušení poplatků ve zdravotnictví nebo obnovení nemocenských dávek v prvních třech dnech nemoci," řekl Paroubek.