Byla asi hodina poledni a sněžilo, když kolemjdoucí muž uviděl novorozeně. Holčička byla téměř nahá a pochozená ve sněhu u garáží v ulici Nad Štolou. Nálezce ihned přivolal pomoc, záchranáři dítě převezli na novorozenecké oddělení příbramské nemocnice, sdělila ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková.

"Novorozená, jen několik dní stará holčička byla ve sněhu zabalená jen v lehkých hadřících a košilce. Byla při vědomí, ale podle lékaře byla silně podchlazená a v ohrožení života. Záchranáři jí po celou dobu zásahu a transportu intenzivně zahřívali," doplnila Tereza Janečková ze středočeské záchranky.

"V tuto chvíli je dítě ve stabilizovaném stavu a je postupně zahříváno tak, aby získalo správnou tělesnou teplotu a následně aby si ji dokázalo udržet. Nejeví známky patologie, což znamená, že je jedná o jinak zdravého novorozence," řekla ČTK mluvčí Oblastní nemocnice Příbram Monika Boušková.

Holčička, které dal personál jméno Anděla, váží 2,80 kilogramu a měří 47 centimetrů. 

Po matce pátrá policie 

Po matce pátrá policie. Na místo proto povolala i psovoda. Matce hrozí stíhání za opuštění dítěte, může jít až na pět let do vězení. Policie bude vyšetřovat, zda matka dítě neporodila někde v okolí.

Neznámá žena přitom mohla dítě beztrestně a bezpečně odložit v babyboxu v místní nemocnici. 

Podobný případ se šťastným koncem se stal loni v Praze. Na Karlově náměstí tam našla pracovnice úklidové služby podchlazenou holčičku. Dítě někdo odložil u kostela svatého Ignáce na rohu Karlova náměstí a Ječné ulice. Bylo zabaleno v mokrém zakrváceném ručníku a v igelitové tašce.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist