Vláda na své pondělní schůzi rozhodla, že nezapůjčí tunu zlata ze zásob České národní banky pro vytvoření unikátního uměleckého exponátu na výstavu EXPO 2010 v čínské Šanghaji. Ministerstvo financí již minulý týden deklarovalo neochotu k takovému kroku.
Kabinet se návrhem zabýval již na své první březnové schůzi, tehdy rozhodnutí o týden odložil. V pondělí rozhodnutí nepadlo, bod byl úplně stažen z programu. Žádný z politiků se podle organizátorů české výstavy nechtěl pod zapůjčení tak velkých zásob drahého kovu "podepsat".
Na zamítavé stanovisko byli připravení i autoři české expozice, mají připravený náhradní plán. "Ta druhá varianta počítá se zlomkovým množstvím zlata, bude opatřeno z jiných zdrojů než ze zásob České národní banky," uvedl na tiskové konferenci po zasedání vlády premiér Jan Fischer.
Podle manažera komunikace české účasti na výstavě Jiřího F. Potužníka jsou nyní na stole dvě řešení: Buď se vyrobí zlatá slza z menšího množství drahého kovu, nebo se vytvoří jiný artefat, který splní požadovaný účel.
Janota: Půjčit tunu zlata na EXPO 2010 v Číně? To snad ne, je to riskantní - čtěte ZDE
České perly pro Šanghaj: Lednice, Krumlov a lázně - čtěte ZDE
Slza vyrobená z tisíce kilogramů zlatých cihliček měla být jedninečný umělecký artefakt a zároveň největší lákadlo do českého stánku na celosvětové výstavě. Jenže exponátu se do cesty postavili zástupci vlády.
"Nejsme tomu příliš nakloněni," uvedl minulý týden na dotaz ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podobně se vyjádřil i premiér Jan Fischer: "Není to samozřejmě bez rizik. Ta musí vláda posoudit. Jsou tam z jejich strany nějaké záruky, ale jsou tam problémy a otázky kolem pojištění."
Slzu si nekoupíte
Pokud by Česko k zápůjčce svolilo mohli se návštěvnící EXPO 2010 těšit na unikátní umělecké dílo vysoké až 85 centimetrů z dílny Čechoargentince Federico Díaze. Proč právě ve tvaru slzy? "Je to jedna z posledních věcí, s kterou se ještě v moderní společnosti neobchoduje," vysvětlil serveru iDnes.cz Pavel Antonín Stehlík, generální komisař české účasti.
Zlato od státu si chtěl půjčit pro exponát nazvaný Czeknowlogy. "Každý pětistý návštěvník českého pavilonu bude mít možnost nechat si při pohledu na mimořádně cenný objekt sejmout v senzorickém křesle pocity a prostřednictvím zvláštní technologie podle nich namíchat osobní voňavku složenou z typických českých vůní," upřesnil Stehlík. Tento prvek bude podle Potužníka zachován, pouze slzu nahradí jiný artefakt.
Celosvětová výstava EXPO 2010 začíná v Šanghaji 1. května a potrvá půl roku. Hlavním tématem české účasti jsou "Plody civilizace". Vláda na "ekonomickou a kulturní olympiádu národů" vyčlenila kolem půl miliardy korun.
Karlštejn, Cimrman i hokejové puky
Českou expozici tvoří 20 kubusů s uměleckými exponáty, přičemž Czeknowlogy má být jen její část. Vše má být uspořádáno do podoby symbolického města. Většina exponátů se snaží představit současné Česko, do minulosti jsou zaměřeny jen takzvané "české perly" jako Karlův most, lodní šroub nebo fiktivní génius Jára Cimrman.
Zvenčí český pavilon pokrývají hokejové puky, které vytvářejí půdorys pražského Starého Města.
Jak bude český pavilon vypadat? Podívejte se na fotogalerii
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist