Odborový předák Jaromír Dušek v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny řekl, že České dráhy ovládají homosexuálové. Sklidil za to ostrou kritiku premiéra Jana Fischera, podle kterého Dušek vyvolává nenávistnou homofobní atmosféru.

Předseda vlády vyzval šéfa Svazu odborářů služeb a dopravy Duška, aby se veřejně omluvil. Jeho výroky kritizují i další strany. 

Lidové noviny (LN) se Duška zeptaly, jak hodnotí generálního ředitele ČD Petra Žaludu. "To je jednoznačně člověk (podnikatele) Romana Janouška a pražské kliky ODS. Jinak: homosexuál Žaluda drží s homosexuálem Slamečkou, homosexuál Slamečka má vazby na homosexuála Nováka (Gustav Slamečka je ministr dopravy, Jan Novák šéf úřadu vlády),“ řekl Dušek.

Bojí se prý ohnout pro tužku

„A na ministerstvu dopravy je těch homosexuálů natahanejch tak dvacet a ve vedení drah tak třicet, a tihle lidé absolutně ovládají České dráhy. To mi věřte. Já tam chci založit spolek čtyřprocentní menšiny heterosexuálů, abychom měli rovné příležitosti. Můžu vám říct, že se tam bojím ohnout pro tužku na chodbě," řekl Dušek.

Fischer jeho slova ostře odsoudil. "Je to typ nejpodlejší a nejprimitivnější formy útoku na lidskou důstojnost," uvedl v prohlášení, které médiím poskytl mluvčí vlády Roman Prorok.

Premiér vyzval předáky odborových organizací, které tvoří Koalici dopravních odborových svazů, aby se od takového jednání veřejně distancovali. "Svými výroky na adresu ministra dopravy, šéfa Českých drah a vedoucího Úřadu vlády ČR se Jaromír Dušek v očích premiéra ze slušné společnosti sám vyřazuje," dodal premiér.

Premiér: Pokud se neomluví, nejednám s ním

Pokud se Dušek neomluví a nevezme svá slova zpět, bude ho premiér považovat za osobu diskvalifikovanou pro jakékoli jednání.

Bývalý nejvyšší šéf odborářů na železnici ovšem už není tak velký boss jako dříve, kdy například v roce 1997 zastavil na týden dopravu na dráze. A také transformaci celých drah. Nyní řídí jen jedno z malých dílčích odborových sdružení na železnicích - Svaz odborářů služeb a dopravy - které má necelé dva tisíce členů.

Na Duškovu hlavu se snesla kritika i z některých dalších stran. "Pan Dušek by se měl omluvit," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Vyjádření odborového předáka kritizovalo i předsednictvo TOP 09, to ale Duška k omluvě nevyzvalo, protože slušní lidé o jeho omluvu prý stejně nestojí.

"Nenávistné, homofobní  a urážející výroky odborového předáka Jaromíra Duška v rozhovoru pro dnešní Lidové noviny považuji za neslučitelné s funkcí, kterou zastává," uvedl v reakci ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Podle něj je "nepředstavitelné, aby v 21. století taková slova zazněla ve veřejném diskursu v demokratické společnosti. Veřejná slova osoby s takovým vlivem jaký má pan Dušek jedině dokazují zvýšenou potřebu ochrany před diskriminací." 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist