Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen se při návštěvě Česka žádného překvapení ze strany místních politiků nedočkal. Šéf Severoatlantické aliance požádal o navýšení české vojenské přítomnosti v Afghánistánu.

Premiér Jan Fischer mu ale nedokázal předpovědět, zda parlament zvýšení schválí. "Není žádné tajemství, že země je tři měsíce před volbami a že je to politicky velmi složitá situace, v níž vláda odeslala svůj návrh sněmovně," uvedl Fischer.

Jeho kabinet navrhuje vyslání dalších 55 lidí a dvou radarů. S výcvikem místní afghánské policie by mělo pomáhat 15 vojenských policistů, až 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur by mělo střežit polské základny v provincii Ghazní. Parlament zatím pro letošní rok schválil nasazení až 535 vojáků.

Topolánek by poslal do Afghánistánu více Čechů

Podporu při schvalování návrhu Rasmussenovi slíbil  šéf ODS Mirek Topolánek. Toho navíc mrzí, že česká účast v Aghánistánu, který je klíčovou prioritou NATO, není ještě větší. Naopak Jiří Paroubek a jeho ČSSD i dál odmítá navýšení počtu vojáků. Paroubek si ale dovede představit změnu struktury české mise.

Rasmussen nicméně požádal Česko, aby jeho armáda poskytla ještě dvě lékařská zařízení a další školitele. Podle šéfa NATO je to ale jen částečné řešení. NATO totiž potřebuje i dodatečné navýšení, jak již navrhla česká vláda. Rasmussen konkrétně požádal o celkem 51 vojáků, kabinet počítá s výše uvedenými 55. Podle šéfa NATO by se 19 českých vojáků mělo podílet na výcviku afghánských vojáků, zbytek by pracoval v rámci dvou lékařských klinik.

"Zásadní pro naši strategii je zajištění fungování naší výcvikové mise v Afghánistánu a očekával bych, že u českých obyvatel i politiků se mi v tom dostane podpory," řekl ještě před jednáním s politiky Rasmussen.

NATO podle něj nechce v Afghánistánu zůstat navždy. Proto tam nyní členské státy posílají víc vojáků a expertů. Aliance musí být podle něj schopna úspěšně předat odpovědnost Afgháncům, a připravit tak postupné snižování vojáků. "Očekávám nový pokrok v letošním roce," řekl k situaci v neklidné asijské zemi Rasmussen.

Šéf NATO, jenž přijel do Česka od svého loňského nástupu do funkce poprvé, také ocenil český rekonstrukční tým v afghánském Lógaru. Je to prý příklad sloučení civilní rekonstrukce a zajištění bezpečnosti. Rasmussenovi se také zamlouvá česká iniciativa pro větší využití vrtulníků typu Mi v misích NATO. Nadnárodní řešení jsou podle něj potřebná, neboť zajistí efektivnější akce.