Ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb, který je ve vládě za Stranu zelených, kritizoval Českou televizi (ČT) kvůli vysílání zpráv z doby před 25 lety. V prohlášení, které ve středu rozeslal do médií, uvedl, že počínání ČT je stejně neobhajitelné, jako kdyby německá televize denně vysílala týdeníky z období třetí říše s projevy Hitlera či dalších nacistických představitelů.

Česká televize, která zpravodajství z doby před 25 lety vysílá už tři roky, na Kocábovy výroky odmítla reagovat.

"Jsem zneklidněn každodenní masáží komunistickými zprávami z doby před 25 lety, které jsou vysílány jen tak, bez odborného uvedení do historického kontextu," napsal Kocáb. Podle něj je potřebné si uvědomit, že toto zpravodajství vytvářeli profesionálové komunistické propagandy, aby vyvolali dojem, že se stát spravedlivě postará o všechny a že každý problém strana a vláda vyřeší.

Kocáb si myslí, že tyto zprávy vyvolávají jedině "nezdravý resentiment a volání po silném a všeobstarávacím státu", lidé by však neměli zapomínat, že totalitní komunistický systém občany utlačoval a perzekuoval.

Televize ke kritice mlčí

Rozhodnutí vysílat zpravodajství z dob totality je podle ministra stejně absurdní a neobhajitelné, jako kdyby dvacet let po konci II. světové války německá televize každodenně vysílala týdeníky z období třetí říše, přinášející projevy Hitlera, Goebelse, Himmlera, Göringa nebo Heydricha. "Naše německé sousedy ovšem nic takového ani nenapadlo," upozornil Kocáb.

Mluvčí České televize Ladislav Šticha ve středu ČTK řekl, že ČT se k prohlášení ministra pro lidská práva nebude vyjadřovat. "Vzhledem k tomu, že se jedná o další snahu Strany zelených parazitovat na mediální atraktivitě České televize, nebudeme na to žádným způsobem reagovat," sdělil Šticha.

"Ten pořad se vysílá tři roky, takže jsme rádi, že si toho pan ministr všiml," dodal mluvčí.

Televize zprávy z doby před 25 lety vysílá na programu ČT24 před hlavním večerním zpravodajstvím. Na svém webu je popisuje jako "sestřih toho nejpodstatnějšího, co nabízely původní Televizní noviny před čtvrtstoletím. Totalitní propaganda den po dni."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist