Ministerstvo spravedlnosti vyhlásilo výběrové řízení na elektronický monitoring lidí odsouzených k trestu domácího vězení. "Hlavním kritériem, podle kterého bude úřad nabídky posuzovat, je cena," řekla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Zakázka je podle ní stanovena na deset let a nesmí přesáhnout dvě miliardy korun. Systém elektronického hlídání domácích vězňů by měl začít fungovat od počátku příštího roku. Firmy mohou své nabídky posílat do 26. dubna, poté je komise začne hodnotit.

Ministryně předpokládá, že by se do výběrového řízení mohlo přihlásit sedm až deset společností. Očekává i zájemce, kteří mají již s elektronickým hlídáním lidí odsouzených k domácímu vězení zkušenosti ze zahraničí.

"Koncem květny bychom, pokud nebudou žádné komplikace, znali vítěze a někdy v průběhu června by mohla být podepsána smlouva," uvedla Kovářová.

Cena bude podle Kovářové rozhodující ze šedesáti procent. Firmy budou muset také splnit náročné technické podmínky. Roli bude hrát i záruka spolehlivosti sledování domácích vězňů. Zadávací dokumentaci zveřejní úřad dnes na svých internetových stránkách.

"Uvádíme částku do dvou miliard korun, aby bylo zřejmé, že je to nadlimitní zakázka. Nicméně je na firmách, aby nabídly cenu nižší," uvedla ministryně. Společnosti mají navrhnout dvě částky - jednu pro monitoring méně než 2000 lidí, druhou pro případ, že by odsouzených bylo více.

Sedmdesát procent lidí podporuje domácí vězení

Elektronické hlídání domácích vězňů má být podle ministerstva dvojstupňové. Lidé mají být jednak monitorováni nepřetržitě po dobu, kdy musí být doma, druhý stupeň kontroly má nastoupit bezprostředně poté, co se objeví podezření, že odsouzený trest porušuje. Zařízení pak musí mít takzvanou černou skřínku, aby s ním nemohl nikdo neoprávněně manipulovat.

Podle průzkumu, který si nechalo ministerstvo zpracovat, podporuje trest domácího vězení téměř 70 procent lidí. Myslí si, že nový trest ušetří státu peníze, které se nemusí vynaložit za pobyt lidí ve věznicích. Zároveň je podle nich příznivější pro odsouzené, kteří tak nejsou vystaveni kriminálnímu prostředí. Naopak odpůrci domácího vězení tvrdí, že dostatečně odsouzené nepotrestá a že režim nebudou dodržovat.

České soudy za první dva měsíce tohoto roku uložily nově zavedený trest domácího vězení již šestkrát. Tři z rozsudků již nabyly právní moci. Trest si zatím začal odpykávat pouze šestačtyřicetiletý Štefan Rolník z Loučovic na Českokrumlovsku, který musí strávit doma jeden rok vždy od 20:00 do 05:00 a musí se také vyhýbat alkoholu.

"První týden jsme odsouzeného kontrolovali obden, nyní dvakrát až třikrát týdně. Za měsíc to bylo zhruba 15 návštěv," řekla serveru iHNed.cz zástupkyně ředitele Probační a mediační služba ČR Jana Libíčková. S Rolníkem prý zatím žádné problémy nenastaly.

Dvojice pracovníků služby prý kontroluje muže v noci i o víkendech a při každé návštěvě ho navíc testuje na alkohol. Dokonce mu služba radí, co má udělat proto, aby se mohl stýkat s dítětem své bývalé přítelkyně. Probační a mediační služba podle Libíčkové nabírá v současnosti devadesát nových zaměstnanců a spoléhá právě na elektronický monitoring, který by měl její práci ulehčit.

Domácí vězení zavedl od ledna nový trestní zákoník. Do té doby, než začnou fungovat elektronické náramky, hlídá odsouzené probační a mediační služba. Zkušební provoz elektronických náramků by měl být ještě letos, v ideálním případě by mohl podle ministryně začít v červenci.

Podle ministerstva by mohlo v domácím vězení v prvních dvou letech být asi 1500 lidí. Úřad odhaduje cenu za hlídání jednoho vězně v domácím vězení na 300 korun denně.

Kovářová už dříve uvedla, že cena na jeden den vězení jednoho odsouzeného je 1000 až 1100 korun. Elektronický systém hlídání domácích vězňů chtělo ministerstvo financovat z unijních peněz, dotaci ale nedostalo.