Prvních sedm nově vznikajících vědeckých center začíná v těchto dnech čerpat evropské miliardy, které mají českou vědu přiblížit evropské špičce.

Ministerstvo školství nyní těmto sedmi centrům, zaměřeným například na toxikologický výzkum nebo nanotechnologie, posílá celkem 4,5 miliardy korun vyhrazených z operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Skrz něj má do české vědy v příštích třech letech přitéct dohromady 60 miliard korun.

Pro české výzkumníky je to příležitost, která se zřejmě už nikdy nebude opakovat.

„Je to jedinečná příležitost, speciálně teď v období finanční krize. Ostatní musí škrtit a my můžeme investovat,“ pochvaluje si Petr Stehlík z Vysokého učení technického v Brně, jehož tým uspěl se svým projektem Netme Centre – střediska, které bude vyvíjet nové technologie pro strojírenství a které patří mezi prvních sedm podpořených projektů.

Tento týden ministerstvo školství rozhodne o dalších miliardách. Zájem o evropské dotace je obrovský – pro tuto fázi se přihlásilo 74 projektů.

Až ministerstvo školství rozhodne, kterým ze zmíněných 74 projektů dá podporu, pošle seznam vybraných do Bruselu, kde jej bude schvalovat ještě mezinárodní vědecká komise.

Definitivní jasno v tom, které záměry peníze získají, by mělo být v květnu.

 

O podpořených projektech i o plánech výzkumných center na spolupráci s byznysem čtětě v pondělních HN.

 ctete-v-pondelnich-hn

Související