Vláda v pondělí rozhodla, že od 1. dubna budou o výběrových řízeních v hodnotě nad půl miliardy korun rozhodovat jen lidé s prověrkou na stupeň důvěrné. Od září by stejnou prověrku měli mít lidé rozhodující o tendrech nad 300 milionů. Novinářům to po zasedání kabinetu řekl premiér Jan Fischer.
"Budeme žádat, aby členové komisí měli bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné, protože součástí této prověrky je i prověření majetkových poměrů a finančních transakcí," uvedl Fischer. Dodal, že vláda tak bude mít "pevnější jistotu o personálním obsazení hodnotících komisí". Zdůraznil, že nová pravidla se nebudou týkat pouze členů komisí, ale všech lidí, kteří rozhodují, takže i těch, kteří například schvalují zadávací podmínky nebo výběr nejvhodnější nabídky.
Součástí nových pravidel je i zavedení pravidelných hlášení jednotlivých ministrů vládě o chystaných a uskutečňovaných zakázkách.
O prověřování lidí spojených s velkými výběrovými řízeními se začalo mluvit před několika týdny v souvislosti se snahou vlády bojovat proti korupci. Legislativní část protikorupčního balíčku ministra vnitra Martina Peciny leží nyní v Poslanecké sněmovně.
Kompletní kontrola
Materiál počítá s prověřováním osob na obou "koncích" výběrových řízení, tedy těch, kteří připravují podmínky tendrů, i těch, kdo nabídky vyhodnocují a vybírají vítěze.
Prověrky v České republice provádí Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Jeho představitelé už v minulosti dali najevo, že budou mít dostatečnou kapacitu prověřit i dodatečný počet dalších žadatelů.
Topolánek: Zbrojní zakázky by měly podléhat větší kontrole - čtěte ZDE
Rozhodují o státních zakázkách, nyní je může čekat kontrola majetku - čtěte ZDE
NBÚ má podle návrhu také do měsíce společně s ministerstvem pro místní rozvoj připravit novelu zákona o výběrových řízeních. V ní by byly nově definovány takzvané "citlivé činnosti" spojené s výběrovými řízeními. Definici NBÚ potřebuje k tomu, aby mohl osoby prověřovat bez přímého udělení prověrky určitého stupně.
Už nyní jsou na základě definice "bezpečnostní způsobilosti" prověřováni členové dozorčích rad a statutárních orgánů firem působících v zahraničním obchodu se zbraněmi či lidé řídící provoz jaderných zařízení.
Na prověrkách se podílejí policie a tajné služby, ale konečné slovo má NBÚ. Prověrky mají čtyři stupně - vyhrazené, důvěrné, tajné a přísně tajné.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist