Právnickou fakultu v Plzni, která nyní po skandálech prochází reformou, opustí 41 ze 180 zaměstnanců. Dalších 20 lidí přešlo z kmenového pracovního poměru na dohodu o provedení práce. Důvody jsou organizační změny vyplývající z vysoké přezaměstnanosti a výrazně snížený letošní rozpočet. Fakulta, jejíž roční rozpočet je kolem 60 milionů korun, dostane letos podle odhadů Západočeské univerzity o 16 milionů korun méně, řekl ve čtvrtek děkan plzeňských práv Jiří Pospíšil.

"Změny nejsou kosmetické, ale radikální. Nemáme jinou možnost než šetřit na mzdách," dodal. Personální redukci, která se prý nijak neodrazila v kvalitě a rozsahu výuky, navrhli vedoucí kateder. Podle Pospíšila už řada lidí ze 41 pracovníků odešla. Fakulta propuštěným pracovníkům buď neobnovila pracovní poměr, nebo se s nimi dohodla na odchodu, případně jim dala výpovědi, což se týkalo 15 lidí. "Lidé odešli jednak pro nadbytečnost a jednak odešli ti, kteří nepřispívali k dobrému jménu školy," dodal děkan.

Mezi těmito lidmi, kterých byly jednotky, je například předseda akademického senátu a příznivec bývalého vedení fakulty Daniel Telecký. Telecký, který je už delší dobu v pracovní neschopnosti, na návrh fakulty na ukončení pracovního poměru nereflektoval a škola ho musí nadále platit. Ondřej David, partner v advokátní kanceláři bývalého proděkana Milana Kindla, odstoupil na dohodu a podle Pospíšila se rozloučil "noblesně".

Na výpověď také nereagoval Jan Suchý, který má společnou kancelář s Kindlem, a bývalý vysoce postavený policista Jan Brázda. Pokud tito lidé podají žalobu proti výpovědi, budou ve stavu fakulty nadále.

Škola také stále platí svého bývalého děkana Jaroslava Zachariáše. Ten se postavil proti výpovědi, kterou dostal koncem října a s fakultou se soudí. Nevyučuje a věnuje se vědecké činnosti doma.

Akademický senát fakulty na začátku ledna rozhodl o změně struktury plzeňských práv. Podpořil tehdy návrh děkana Pospíšila, že z 12 kateder zůstane jen devět, mezi nimi ale budou nově dvě velké.

Reformy na fakultě odstartoval nejhorší skandál českého vysokého školství od roku 1989. Na fakultě se nenašly některé práce studentů, zjistilo se, že část lidí ji absolvovala zřejmě nestandardně rychle. V souvislosti s případem, který začal plagiátorskou aférou, z funkcí odstoupili už dříve děkan Jaroslav Zachariáš a proděkani Milan Kindl a Ivan Tomažič.