Předseda ČSSD a lídr kandidátky sociálních demokratů do květnových voleb do sněmovny v Ústeckém kraji Jiří Paroubek získal na svou kampaň 250.000 eur (asi 6,5 milionu korun). ČTK o tom ve středu informovalo tiskové oddělení ČSSD s tím, že finanční dar zaslal dlouholetý příznivec české a rakouské sociální demokracie a Paroubkův spolužák v dětství Tomáš Melich.

Tomáš Melich přitom není v Česku neznámý. Na počátku normalizace emigroval do Rakouska, kde například zastupoval přední světové výrobce sportovního oblečení a koncem 80. let založil i československo-rakouský podnik na export bot. Koncem devadesátých let založil společnost Eurolotto a chtěl v zemi konkurovat dominantní loterijní společnosti Sazka. Jenže neuspěl a Eurolotto zkrachovalo s dluhy za více než tři sta milionů korun.

Milionové dary pro politické strany nejsou výjimkou. Například v roce 2006 získala ČSSD od sponzorů téměř 76 milionů korun. Rovných 50 milionů jí poslala akciová společnost Cíl, která spravuje Lidový dům, a dvěma miliony přispěla Masarykova dělnická akademie.

Fyzické osoby tehdy darovaly ČSSD 17,4 milionu korun a právnické osoby 58 milionů korun. V roce 2002 dostala ČSSD od sponzorů 20 milionů korun - čtyři dary přesáhly milion korun, dva byly dokonce pětimilionové. Jeden z pětimilionových darů ČSSD dostala od společnosti BH Centrum. Podobné sponzorské dary dostávají i jiné strany.

Aféry a milionové dary

Tuzemská politická scéna zažila od roku 1989 několik afér spojených s nejasným financováním politických stran. Asi nejznámější je případ, který začal již v roce 1996. Z výroční zprávy za rok 1995 tehdy vyplynulo, že největšími sponzory ODS byli Radžív Sinha z Mauricia a Maďar Lájos Bács, kteří údajně darovali každý 3,75 milionu korun. Ukázalo se však, že jména jsou smyšlená a v listopadu 1997 se objevila informace, že skutečným dárcem je podnikatel Milan Šrejber, který se podílel na privatizaci Třineckých železáren. ODS to nakonec potvrdila a odpovědnost na sebe vzal výkonný místopředseda Libor Novák. Ten byl později stíhán za daňové úniky, ale soud ho zprostil obžaloby.